Тимошенко каже, що підніматиме людей

Юлія Тимошенко під час прес-конференції 4 лютого

Кандидат у президенти, прем'єр Юлія Тимошенко заявила у четвер, що вона готова піднімати людей у разі фальсифікацій на виборах, які, за її словами, стануть можливими в результаті запровадження в дію закону про вибори президента, поправки до якого були ухвалені у середу, і який у четвер підписав президент Ющенко.

"Це означатиме смертний вирок для демократії і чесних виборів. Якщо нам не вдасться забезпечити чесного волевиявлення, ми будемо піднімати людей. І в цьому не повинно бути ніяких сумнівів."

Юлія Тимошенко сказала, що коли Віктор Янукович хоче чесної боротьби, то вона готова скласти йому конкуренцію. Але якщо він хоче фальсифікацій, то прихильники прем'єра, за її словами, готові дати йому таку відсіч, яку він ще ніколи не бачив, навіть у 2004 році.

Юлія Тимошенко також сказала, що вона в екстренному порядку провела зустріч з місією ОБСЄ в Україні і послами західних країн, акредитованих в Україні. Готується відкритий лист до Ради Європи.

"Я звернулася до міжнародної спільноти дати оцінку тим змінам до Закону про вибори президента, ухвалених за два дні до виборів, і які фіксують можливість масштабних фальсифікацій. Якщо така оцінка буде надана, то я переконана, що це може зупинити фальсифікаторів."

Юлія Тимошенко закликала президента Ющенка не підписувати ухвалені в парламенті зміни до закону про вибори президента, які скасовують вимогу кворуму для роботи виборчих комісій.

Опонент Юлії Тимошенко в другому турі виборів Віктор Янукович, зі свого боку, висловив сподівання, що президент підпише новий закон якнайшвидше.

Віктор Янукович, коментуючи заяви Юлії Тимошенко, висловив думку, що люди «на жоден Майдан не підуть.»

Промовляючи у Кривому Розі, пан Янукович сказав: «Це вона сама себе лякає. Не підуть люди на жодний майдан. Людям набридли її брехня, авантюрна політика і нездатність ефективно керувати урядом.»

Партія регіонів твердить, що зміни до закону захистять вибори від фальсифікацій з боку членів БЮТ, бо не дадуть можливості зірвати роботу виборчих комісій відсутністю на засіданнях виборчкомів.

Тим часом оглядачі кажуть, що навряд чи слід очікувати масових протестів, які були під час Помаранчевої революції.

Чи будуть протести?

Тиждень тому виконувач обов‘язків міністра внутрішніх справ Юрій Луценко прогнозував масові вуличні акції після другого туру голосування на президентських виборах 7 лютого. У випадку, якщо політики, що програють, відмовляться визнати свою поразку, керівник міліції не виключає силового протистояння між учасниками протестів.

Однак Луценко запевняє, що міліція неухильно виконуватиме свою функцію збереження громадського ладу та спокою:

"Я точно знаю, що обидві крупні політичні сили, які зіткнуться на цих виборах, вже готують масові вуличні акції. І це одна з найбільших проблем, яка може сколихнути Україну після виборчого процесу. Але тим не менше, я обіцяв і обіцяю сьогодні: будь-які масові акції українців будуть знаходити лише захист з боку МВС. Я буду захищати їхнє право на демонстрації, під якими б прапорами вони не збиралися. Думаю, що все буде гаразд. Головне, щоб вибори відбулися без жодних масових фальсифікацій, а суспільство прийняло їхній результат. Для цього я й обіймаю посаду виконувача обов‘язків. І виключно тільки для цього".

У чому полягають зміни?

Серед цих змін найбільші суперечки викликало скасування вимоги, аби рішення виборчих комісій, зокрема, і про переможця виборів на окремій дільниці, ухвалювалося при наявності кворуму у дві третини голосів.

Представники Партії регіонів наполягали, що скасування цієї норми убезпечить виборчих процес від загрози блокування, коли члени виборчих комісій від однієї політичної сили своєю неявкою на засідання, фактично, блокують ухвалення будь-якого рішення комісії. За зміни до закону проголосували 233 депутати – від Партії Регіонів, Комуністичної партії та частина Нашої України-Народної Самооборони.

Депутати від Блоку Литвина не брали участі у голосуванні. Фракція Блоку Юлії Тимошенко намагалася загальмувати процес ухвалення закону, внісши понад 200 поправок, жодна з яких так і не була підтримана.

До чого можуть привести нововведення?

Колишній член ЦВК, а нині депутат від НУНС Руслан Князевич твердить, що ухвалення подібних змін може призвести до того, що теоретично в Україні може бути обрано двох президентів, якщо частина комісій ухвалить рішення про перемогу одного кандидата, а інша частина – другого.

Серед інших змін до Закону про вибори - надання права комісіям вищого рівня ухвалювати рішення щодо питань, які є компетенцією комісій нижчого рівня, у разі, як ці комісії не працюють. Крім того, у разі дострокового припинення повноважень одного із членів комісії, його заміну призначатимуть за поданням голови відповідної ради, а не від того ж кандидата, як було раніше. Підставою для припинення повноважень члена комісії може бути його неявка на засідання комісії у день голосування.

Після першого туру виборів президента 17 січня низка іноземних спостерігачів закликала українських політиків утриматися від внесення змін у виборче законодавство між двома турами виборів.

Оглядачі також припускають, що голосування за зміни до Закону про вибори окреслило можливий склад нової парламентської коаліції у разі перемоги на виборах Віктора Януковича.