Політолог: "Піррова перемога" Януковича

Янукович

Політолог Михайло Басараб прокоментував Бі-Бі-Сі, як зрозуміти те, що зараз відбувається з виборами в Україні.

Згідно з попередніми результатами виборів, розрив між кандидатами складає трохи більше 2%. Чи свідчить скорочення розриву між Віктором Януковичем і Юлією Тимошенко про те, що не варто святкувати перемогу передчасно?

Михайло Басараб: Мені здається, що такий незначний розрив даватиме Юлії Володимирівні привід для оскарження результатів виборів. Але я думаю, що Тимошенко спробувала б поставити під сумнів результати виборів, якби розрив був більше ніж 3%. Оскільки це виходить з її політичного амплуа, навіть якби вона програла з різницею у понад 5%, вона б дуже гучно мала гримнути дверима на прощання.

Вміння гарно програвати

Бі-Бі-Сі: Але Ви знаєте, у штабі доводилося чути від деяких депутатів, що у випадку великої переваги Віктора Януковича фракція БЮТ у парламенті може втратити велику частину депутатів. Особливо це можна очікувати від так званих "грошових мішків", які захищаючи свій бізнес, не сваритимуться з Віктором Януковичем та його командою. Чи з таким невеликим розривом можна очікувати масового переходу депутатів з команди БЮТ?

Михайло Басараб: Специфіка президентської кампанії така, що тут є один переможець, призового місця немає. І президентом буде той, хто набере найбільшу кількість голосів. Якщо лідером залишиться Янукович, і він стане президентом, навіть з відривом в 1-2%, то ми все одно можемо побачити відтік з фракції БЮТ у позафракційні, бо вступити до іншої фракції, згідно з чинним законодавством, вони не мають права. Такі тенденції ми можемо побачити, але чим меншим буде розрив між Тимошенко та Януковичем, тим менше таких бажаючих буде. Цей менший розрив даватиме Юлії Тимошенко більше аргументів у розмові з депутатами-бізнесменами про те, що їх чекають ще "великі справи".

Бі-Бі-Сі: Серед експертів лунала така думка, що чим менше розрив між Тимошенко і Януковичем, тим більше аргументів буде у Тимошенко під час переговорів з Януковичем, і висловлювалась така думка, що вони створять якусь коаліцію разом. На Ваш погляд, таке можливо?

Михайло Басараб: Я знаю, що про такі сценарії говорять. Особисто я сумніваюся в результативності таких сценаріїв. Можливо, окремі представники від БЮТ і Партії регіонів, прагматичні кола у цих фракціях будуть робити такі спроби. Я думаю, що це малоймовірно.

Бі-Бі-Сі: Чого можна очікувати найближчими днями? Що буде завтра-післязавтра?

Головне попереду

Михайло Басараб: Мені здається, що головне попереду, я вважаю, якщо насправді Янукович переможе, це "Піррова перемога", оскільки достатньо погортати Конституцію України і зрозуміти, що президент Янукович отримує в спадок достатньо складне економічне становище, він отримує достатньо конфліктне середовище. Навіть якщо Юлія Тимошенко подасть у відставку сама або їй оголосить недовіру Верховна Рада, вона лишається виконувачем обов'язків прем'єр-мінстра до призначення наступного складу кабінету міністрів. Для того щоб призначити наступного прем'єра, треба створити коаліцію депутатських фракцій. Саме депутатських фракцій. І давайте подивимось, хто може увійти до цих депутатських фракцій: Партія регіонів, комуністи, можливо, Блок Литвина. Сумарно вони назбирують 219 мандатів. Далі вони можуть назбирати із позафракційних депутатів, але завжди буде підстава оскаржити таку коаліцію депутатських фракцій. Я думаю, що потужне юридичне крило в БЮТ знайде докази того, що ця коаліція не має підстав для існування. Крім того, позиція Литвина залишається дуже хиткою. Я не впевнений, що він так однозначно погодиться зруйнувати сьогоднішню коаліцію і піде на цю примарну коаліцію з Партією регіонів.

Бі-Бі-Сі: Вибори підтвердили розкол уподобань між західними і центральними областями та східними і південними областями. Чи свідчить це про те, що насправді збергається розкол політичної ментальності ?

Михайло Басараб: Мені здається, що тут відграють роль стереотипи. Ми також не повинні знімати з рахунку те, що в Україні очевидно є цивілізаційний розкол на східну і західну Україну. Але на мою думку, такі результати голосування - це і наслідки агітації кандидатів у президенти. Я вважаю, що і Юлія Тимошенко, і Віктор Янукович пробували утримати Україну в цьому тренді 2004 року, саме в тому дискурсі, який тримає ще з того часу. Але мені здається, що таку картину ми бачимо востаннє на виборах 2010 року. Наступні вибори покажуть нам зміну двополярної системи, і такої разючої системи ми бачити не будемо. Оскільки це продиктовано тим, в якому руслі вели кампанію Янукович і Тимошенко.

Історичний вимір у політиці

Бі-Бі-Сі: Чи залежатиме це від того, які нові обличчя будуть кандидатами у наступні президенти?

Михайло Басараб: Абсолютно. Я саме це і мав на увазі. Кои ми побачили карту підтримки Сергія Тігіпка, який посів третє місце у виборах, то ми спостерігали доволі рівну картину електоральної підтримки у всіх регіонах, і це дає нам підстави з оптимізмом дивитися у майбутнє.

Бі-Бі-Сі: Проти обох кандидатів проголосували майже 5% по всій країні: це багато чи мало?

Михайло Басараб: Справа в тім, що зазвичай такі виборці складають не більше 3%. Абсолютна більшість людей ігнорують вибори, просто лінуються йти на вибори і сидять вдома, і це відображається на явці. А така велика частина людей, які проголосували проти всіх, це означає, що люди не полінувалися, проголосували, проявили громадянську позицію, тобто це був свідомий і переконаний вибір проти всіх.

Бі-Бі-Сі: Наскільки легітимізованим буде обрання, якщо явка виборців понад 70% - тож маємо, що кандидата підтримали понад 30%?

Михайло Басараб: Це принципи демократії, якщо ж такі принципи прописані наші законодавством, перемагає той, хто набрав відносну більшість, значить, ми маємо дослухатися до цього. Демократія - це не значить, що перемагає той, хто тобі подобається.