"Працюйте разом. Іншого шляху нема"

вибори

Зараз усі чекають не тільки перших кроків імовірного наступного президента кроків Віктора Януковича, а й можливих кроків Юлії Тимошенко. Чимало говорилося про можливість оскарження результатів виборів у судах, надто беручи до уваги, що розрив між Віктором Януковичем і Юлією Тимошенко не такий і великий - близько 3%.

Із запитання про ймовірність судових позовів і оскаржень результатів розпочалася розмова Фіделя Павленка з депутатом Верховної Ради від блоку НУНС, який активно працював, допомагаючи у виборчому штабі Юлії Тимошенко, Кирилом Куликовим.

Кирило Куликов: По-перше, я не працюю в цій юридичній команді, яка повинна здійснювати ці дії. Це, я вважаю, на розсуд керівника, тобто, кандидата в президенти Юлії Володимирівни Тимошенко та її правової команди. Я працював над тим, щоб не було фальсифікацій на цих виборах.

Бі-Бі-Сі: Просто коли чуєте такі заяви, є потужний юридичний блок, який можливо якщо ухвалить рішення оскаржувати, на вашу думку, наскільки взагалі коректно говорити про такі оскарження, в кого потужніший юридичний блок? Коли з іншого боку йдеться про такий потужний блок, як дванадцять мільйонів і одинадцять з половиною мільйонів виборців, які підтримали того й іншого кандидата?

Кирило Куликов: Завжди більшість виборців - це і є перемога для кандидата. Візьмемо, наприклад, вибори Буш-Ел Ґор. Там була якраз більша різниця, але став президентом Буш. Тому всяко буває. Що я хочу сказати… наприклад, коли ми усі дивимось на мапу України, то це не одна, а дві країни. Тобто, у нас є синя країна - це менша, і є червона країна. Тобто, що ми отримали? Ми отримали сьогодні після цих виборів двох президентів. Що потрібно? Потрібно прийняти рішення, що ми хочемо мати у цій країні? Спільну країну, у нас спільна мета, спільні завдання - чи у нас зовсім різна історія, різні завдання, і тому повинно виходити з якимось іншими нестандартними рішеннями.

Бі-Бі-Сі: Цікаво, що подібні гасла лунають насамперед і від самого Віктора Януковича, який називає своєю ключовою метою об'єднати країну. На вашу думку, чи можливі переговори між двома ключовими політичними гравцями зараз, беручи до уваги такий невеличкий розрив між ними?

Кирило Куликов: Я впевнений, що іншого шляху нема. Є частина країни, яка ніколи не визнає президента Януковича. І є частина країни, яка ніколи не визнає президента Тимошенко. Для того і є політики, щоб вони могли прибрати на другий план особисті амбіції і почали щось робити для країни. Обидва сказали, що все, що вони роблять, це вони роблять для країни. Якщо так - давайте працюйте разом. Іншого шляху нема. Чи будемо ділити країну. Ви ж знаєте, країну ніколи миром не ділять. Об'єднуються миром, а ділять зовсім за іншими намірами.

Бі-Бі-Сі: Насправді, виглядає так, що легше поділити владу - і за таких обставин, чи ви вважаєте можливим збереження певного статусу-кво, за яким Віктор Янукович буде новим президентом України, а Юлія Тимошенко залишатиметься прем'єром чи буде у статусі виконувача обов'язків прем'єра?

Кирило Куликов: По-перше, це повинні бути не тільки посади, а це повинні бути принципові засади, які будуть об'єднувати два блоки. Тому один блок з іншим повинні зробити крок на зустріч один одному. І це зрозуміле, що вони повинні будуть якимось чином виконувати свої передвиборчі обіцянки перед своїм електоратом. А це дуже важко.

Бі-Бі-Сі: Віктор Янукович говорив, що вже з 9 лютого можуть розпочатися серйозні консультації й переговори щодо або формування нової більшості, або переформатування коаліцій. Наскільки легким буде процес формування такої нової більшості, куди можуть схилятися ті фракції, які ситуативно голосували раніше у парламенті?

Кирило Куликов: Ці переговори не почнуться 9 лютого. Вони почалися вже з моменту формування цього парламенту. Тому на сьогодні це досить об'єктивна реальність, це не тільки неформальна необхідність, це дійсно юридична необхідність створення коаліції. Коаліція створюється фракціями більшості. Тобто, з юридичної сторони Партія регіонів може створити коаліцію лише з двома фракціями - це фракція "Наша Україна Народна Самооборона" і фракція БЮТ. Для того, щоб наша фракція була кооптована для цієї нової коаліції з Партією регіонів, повинні 37 депутатів від нашої фракції проголосувати за входження до цієї коаліції. Набирається чи не набирається 37 голосів - я вважаю, що будуть різні стимули. Але ще раз хочу сказати: сьогодні для проведення парламентських виборів нема ніяких підстав.