Останні з Януковичів у Януках

Віктор Янукович
Image caption Гарний хлопець на селі! Віктор Янукович приміряє білоруську сорочку

За виборами президента України уважливо стежили в маленькому селі Януки Докшицького району Вітебської області Білорусі. Всі жителі цього села носили та носять прізвище Янукович. Щоправда, живе тут наразі лише чотири Януковича.

В Білорусі добре знають, що Віктор Янукович має білоруське коріння. Дід Віктора Федоровича, Володимир, народився у селі Януки Докшицького району, яке лежить за 170 кілометрів від Мінська. Володимир Янукович ще за царських часів поїхав у Донбас на заробітки, його син Федір, батько теперішнього лідера президентських перегонів, народився вже в Україні, на Донбасі.

Білоруські Януковичі - католики, вони ходять до костьолу в сусідньому селі Вовколата. Хоча краще сказати - ходили. На початку 20 століття в Януках жило 140 осіб, тут було 20 хат та два вітряних млина, тепер у селі залишилося всього декілька будинків, у яких прописано лише 4 особи.

Image caption Віктор Янукович із дружиною в селі Януки

У 1949 році, через 10 років після приєднання Західної Білорусі до СРСР, село потрапило під примусову колективізацію та занепало. Нині в Януках немає ані школи, ані магазина, ані пошти.

За часів свого прем'єрства Віктор Янукович двічі (у 2003 та 2006 роках) відвідував село, звідки походить його дід. Останній раз прилітав гелікоптером, ходив на могили предків. Сотні могил на кладовищі, і всі - Януковичі.

Віктор Янукович привіз тоді останнім жителям села подарунки, розчулився та сказав, що Януки треба відродити, обіцяв допомогу. До його приїзду місцева влада відремонтувала дорогу, чим дуже потішила жителів. Двоє дітей, які тоді жили в Януках, отримали в подарунок комп'ютер та побували на відпочинку в Артеці на Чорному морі.

Image caption Усі меканці Януків носять прізвище Янукович. Фото з вебсайту газети "Солідарність"

Зараз у Януках та довколишніх селах радіють за Віктора Януковича, говорить Антоніна Бабарика, секретар Вавкалацької сільради:

«Ну не знаю, чи всім районом, але всією сільрадою нашою -- так ! Земляк все-таки, приємно, коли хтось із земляків вибивається в люди. Ми двічі зустрічалися, коли він приїжджав із візитами, дуже сподобалася ця людина. А що, вже на 100 відсотків відомо, що президентом Янукович буде? Ми все ж якось сумніваємося…»

Люди говорять, що під час одного із візитів до Януків Віктор Янукович пообіцяв побудувати тут молочний цех та 300 котеджів. Також казали, що на фермі в Януках можна було би розводити страусів. Але на такі царські подарунки тут не розраховують. Говорить пенсіонерка з Януків Марія Янукович:

Image caption Віктор Янукович обіцяв Янукам царські подарунки - молочний цех, котеджі і навіть страусів

«Неправда це. Не вірте. Може він щось тут людям і казав, але є в Януковича своя Україна, і нехай там порядки наводить. А ми й тут не бідні. Корова є, хліб є, все в нас є… А йому і там справ вистачає!»

Останні жителі Януків вже змирилися з вимиранням свого «неперспективного села». Хоча все ж мають надію, що тут можна було б розгорнути агротуризм. Тут дуже гарні ліси, озера та журавлині болота. Можна було б створити інфраструктуру та запрошувати українців у тури на землю предків Віктора Януковича. Та неясно, чи поїдуть вони…