Чи бути у Києві паводку?

Паводок в Україні
Image caption Паводок в Україні

Радість від сніжної зими у столиці зіпсували спочатку неприбрані та покриті кригою вулиці, а тепер лунають різні заяви щодо ймовірного паводку.

Найбільше киян лякають масштабним паводком за останні десять років, коли лівий берег міста буде у воді. Водночас, представники гідрометеоцентру в інтерв’ю Бі-Бі-Сі заявляли, що поки немає підстав говорити про критично високе водопілля цієї весни. Утім, міністерство надзвичайних ситуацій вже проводить наради і попередню підготовку до роботи з наслідками паводку.

Зараз на вулицях Києва снігу близько 130% від норми. Якщо вода підніметься на 8-10 метрів, то близько 25% території Києва може бути підтопленою.

Особливо паводок може бути небезпечним для інженерних мереж, які залишаться під водою. Крім того, є ймовірність підтоплення заплави біля Бортничівської станції аерації, в результаті чого каналізаційні стоки можуть потрапити до Дніпра.

Академік Анатолій Яцик наголошує, що вирішальною буде інтенсивність танення снігу:

“Буде чи не буде паводок? – це можна буде прикінцево сказати числа 20-го, 25-го, коли вже буде малюється загальна картина. Якщо відразу наступить відлига, і вода піде у річки, то паводку бути”.

За словами еколога Яцика, небезпека ще й в тому, що велика вода може принести радіоактивний мул із Чорнобильської зони. Після Чорнобильської катастрофи його накопичилося близько 90 мільйонів тонн. Також очікується висока швидкість води. Особливу небезпеку це становитиме для лівого берега:

“Лівий берег. А я вам скажу чого. Тому що пройшла забудова, пройшов намив лівих берегів, з’явилися Позняки, Троєщина, Русановка, Березняки і Харківський масив, з’явилися намиви у Конче-Заспі”.

Саме Конче-Заспа опиниться на шляху Дніпра, якщо таки великий паводок буде. Раніше у цьому місці річка розливалася на 7 кілометрів, тепер внаслідок намивів гирло скоротилося до шестиста метрів. Одні прогнозують, що вода може зруйнувати будинки столичних багатіїв. Інші заспокоюють, що вода може оминути цю перепону, і піде вбік.

Міністерство надзвичайних ситуацій радить киянам поки що не панікувати.

Представник МНС В’ячеслав Ліпінський запевняє, що вони до повені готові:

“ Безперечно МНС готується викажете паводок, я б сказав весняне водопілля, або весняна повінь. А в цьому році ми чекаємо більше весняне водопілля, ніж воно було попередні роки, то звичайно, що ця підготовка ще більша активна ніж у попередні роки. Зокрема не тільки кабінет міністрів затвердив міжвідомчий план багатьох міністерств і відомств. Там передбачено від організації зв’язку, до перевірки всього того, що знаходиться на заплавах річок, щоб там не було складів ядохімікатів, щоб перевірили усі стокові каналізації”.

Водстаннє сильний паводок у Києві був 30 років тому. Тоді підтопило значну частину Подолу, Труханів острів та Гідрорпарк.