Пиво не продаватимуть особам до 18 років

пиво школярам не продадуть
Image caption Пиво школярам не продадуть

В Україні 15 лютого набирає чинності закон, за яким пиво не продаватимуть особам, молодшим 18 років.

Також тепер заборонено пити алкогольні напої в громадських місцях. Документ вводить і деякі обмеження щодо тютюнокуріння.

Водночас борці проти паління та пияцтва стверджують, що поряд з цим в законі “заховано” низку, як вони твердять, лобістських норм, а попри запевнення його авторів, пиво фактично не визнали алкоголем.

«Україна розпочинає шлях до здоров'я та тверезості» - твердить віце-спікер Микола Томенко, який є співавтором нового закону. Після багатьох років, впродовж яких парламент просили обмежити продаж пива та слабкого алкоголю, відповідний документ більшість депутатів підтримали.

Image caption Пиво не можна пити в скляній тарі у парках

Пиво не продаватимуть неповнолітнім, як це було раніше. Також нововведення передбачає заборону пиятики в громадському транспорті. Окрім цього, заборонено пити пиво в парках, культурних центрах, дитячих майданчиках, таксофонах та низці інших місць, хоча це стосується лише пива у скляній тарі.

Міліція дає всім місяць, аби призвичаїтися до нових норм. Микола Томенко наголосив, що головними завданнями законодавчих змін є зупинення підліткового алкоголізму та прирівнювання пива та слабоалкогольних напоїв до алкогольних, на чому давно наполягає Всесвітня організація охорони здоров’я.

Активісти не в захваті

Голова відділу з контролю над тютюном Інституту стратегічних досліджень при Міністерстві охорони здоров'я України Костянтин Красовський, який вже багато років намагається обмежити можливість куріння та вживання спиртного, вважає, що документ написаний непрофесійно, і юридично пиво він все ж не визнає алкоголем.

А Ганна Гапко, яка очолює коаліцію „За майбутнє дітей без тютюнового диму” також має свої зауваження до документу: “Тютюнове лобі дуже вміло попрацювало через своїх союзників у Верховній Раді – конкретних народних депутатів – і проштовхнуло у цьому антитютюновому законі ще й псевдоантитютюнові норми.”

Зокрема, за словами Ганни Гапко, новий закон відтерміновує заплановану появу на пачках цигарок фотоілюстрацій із наслідками куріння для організму, а також послаблює вимоги для власників кафе й барів щодо задимленості приміщень.

„Конкретним депутатом” вона називає Тараса Чорновола.

Ось як він коментує ситуацію: “Я абсолютно згоден з тим, що треба робити все, аби молодь не курила, поступово підвищувалися акцизи, щоб поступово обмежувати можливість куріння і слабоалкогольних напоїв... Але всьому має бути здоровий глузд. Вся ця історія із цими написами, зображеннями, носить демонстративний характер і нічого більше.”

Депутат вважає, що новий закон ускладнить роботу вітчизняним виробникам цигарок і викличе корупцію. Щодо нагадування про 100 тисяч смертей щороку, які за офіційною статистикою в Україні пов’язують із тютюновим димом, Тарас Чорновіл сказав: “Знаєте, кожен, хто курив, або курить, колись помре. Кожен. І кожен, хто не курить, теж колись помре.”

У будь-якому разі, громадськість очікує користі від нового законодавства. Головне, кажуть прихильники здорового способу життя, аби всі нові норми тепер виконували.

За останній рік в Україні кілька разів посилювали законодавчі вимоги щодо тютюну. А втім курців досі залишається багато, а за підлітковим алкоголізмом Україна серед лідерів у Європі – так стверджують міжнародні організації.

Тому громадські активісти просять продовжувати обмежувати доступ до спиртного та цигарок.

У Британії, приміром, алкоголь продають у спеціальних крамницях, або відділах, а купувати його можна лише особам, яким виповнився 21 рік, втім касир повинен просити документи, які підтверджували б вік, у всіх, хто виглядає молодшим, ніж на 25.