Нелегальні мігранти в селі Розсудів

Розсудівський центр для нелегальних мігрантів
Image caption Розсудівський центр для нелегальних мігрантів

Європейський Союз надав понад 140 тисяч євро на переоснащення двох пунктів перебування нелегальних мігрантів в Україні. Найближчим часом європейці планують побудувати ще п’ять таких пунктів в Україні.

Після того як із січня цього року почала діяти угода про реадмісію між Україною та ЄС, усіх нелегальних мігрантів, які потраплятимуть до ЄС з території України, повертатимуть сюди.

Один із таких центрів для утримання нелегалів розташований у селі Розсудів на Чернігівщині. Їх тут більше сотні.

Сам пункт – це колишнє військове містечко, відбудоване фактично з нуля. Територія пункту огороджена подвійним парканом та оснащена сучасними приладами спостереження і сигналізацією. До того ж, нелегальних мігрантів охороняє цілий штат співробітників, які пройшли спеціальну підготовку для роботи в таких закладах.

Проте в Євросоюзі вважають, що цього замало. Тому встановили тут додаткове технічне обладнання, яке запобігатиме втечі мігрантів. Голова делегації Євросоюзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра пояснює, що таким чином ЄС допомагає Україні готуватися до прийому більшої кількості нелегальних мігрантів.

«Будуючи такі центри, розвиваючи потенціал таких центрів, Україна готується до того, коли вона прийматиме нелегальних мігрантів. Тим більше, беручи до уваги демографічну ситуацію, коли населення України зменшується, можливо, прийде час, коли Україні будуть потрібні такі мігранти для робочої сили», - сказав він.

Представники ЄС повідомили, що в Україні будується ще п‘ять пунктів тимчасового утримання нелегальних мігрантів - за гроші Європейського Союзу. Представник міністерства внутрішніх справ Чехії Петро Понделичек каже, що їх будуватимуть на східних кордонах, які, за його словами, гірше охороняються.

«Ми їх будуємо на східному кордоні, щоб вони стали бар‘єром для проникнення нелегальної міграції на територію України. Щоб не виникала така ситуація, що нелегали легко потрапляють в Україну з Росії, а в майбутньому намагаються перетнути західні кордони, щоб потрапити в Євросоюз. Але оскільки західний кордон охороняється краще, то вони залишаються на території України, і це створює певні проблеми. Ці пункти – вони не тільки для утримання, але й для попередження проникнення мігрантів в Україну».

Щороку незаконно кордон України перетинає від 11 до 14 тисяч нелегальних мігрантів. Це тільки ті, яких затримує міліція. За неофіційною статистикою, нелегалів в Україну потрапляє щороку десятки тисяч.

У Розсудівському центрі попри сувору охорону нелегальних мігрантів минулого року тікали кілька разів. Втікачів вдалося повернути. Співробітники центру дивуються тому, бо кажуть, що окрім гарних умов утримання, мігрантів тут навіть годують за релігійними вподобаннями. Індія, Пакистан, Шрі-Ланка, Афганістан, Бангладеш, Китай, Сомалі – це лише невеликий перелік країн походження нелегальних мігрантів, які потрапляють в Україну.