Парламент ЄС: Україна має право на членство

Європарламент
Image caption Європарламент

Перед візитом нового президента України Віктора Януковича до Брюсселя європейський парламент у четвер проголосував за резолюцію щодо України, в якій, зокрема, міститься пункт про можливість Києва звернутися по членство в Європейському Союзі.

Віктор Янукович у день своєї інавгурації підтвердив, що першим його закордонним візитом буде поїздка до Брюсселя наступного тижня. Водночас він повідомив, що візит до Москви також не затримається. За його словами, з президентом Медвєдєвим він зустрінеться 5 березня.

"Оскільки Україна є європейською державою, і відповідно до статті 49 Угоди про Європейський Союз, вона може попросити про членство в ЄС, як всі європейські країни, які віддані принципам свободи, демократії, поваги прав людини та засадничих свобод, а також верховенства права", - мовиться в резолюції Європарламенту.

Крім того, цим же документом Європейський парламент звертається до Ради ЄС з проханням надати Європейській комісії мандат для розробки дорожньої карти безвізового режиму для України:

"Підкреслюючи, що також був зроблений прогрес, існуючу угоду про спрощення візового режиму має бути переглянуто з довгостроковою перспективою. Закликаємо Раду ЄС надати Європейській комісії мандат переглянути цю угоду з українською владою з метою працювати над дорожньою картою безвізових поїздок для України".

Українські вибори, які, не зважаючи на різноманітні очікування, пройшли добре і в цілому відповідали міжнародним стандартам, надихнули депутатів Європарламенту. До дня голосування було підготовлено 6 проектів резолюцій про ситуацію в Україні – практично від усіх політичних груп. Однак, перед самим голосуванням усі проекти було вирішено поєднати в один, відобразивши в ньому основні пропозиції.

Головним же в схваленому документі є визнання демократичності України.

Німецький депутат Європарламенту від групи “зелених” Ребекка Хармс: "Ця резолюція знову демонструє, що ми тут, в Брюсселі, бачимо, що Україна перебуває на своєму шляху до реальної демократії. Ми побачили, що останні вибори довели, що українські громадяни гарантують розвиток демократії та демократичних правил."

У схваленому документі міститься ряд конкретних пропозицій і закликів до поглиблення двосторонніх відносин між ЄС та Україною. Так, депутати вважають за необхідне підписати угоду про зону вільної торгівлі для посилення економічної інтеграції, посилити співпрацю в області енергетики, а також надати Україні “дорожню карту” для переходу до безвізового режиму. Цікаво і те, що одним з пунктів резолюції депутати визнали Україну європейською державою, яка має спільну історію та цінності з країнами-членами ЄС.

Що це означає на практиці?

На практиці це означає, що депутати бачать Україну серед майбутніх членів Євросоюзу. Депутати європарламенту заявили, що Україна має право на подання заявки на членство в Європейському Союзі.

Вони також закликали до складення «дорожньої карти», яка б відкрила шлях до безвізових поїздок громадян України до країн ЄС. Втім, за словами давнього друга України, британського депутата Чарльза Теннока, нічого особливого не сталося.

Чарльз Теннок: "Я думаю, ми просто висловили нашу позицію, і тут немає чогось дуже нового в резолюції, ми підтвердили позицію парламенту, і парламент завжди був кращим другом України, ніж Рада ЄС. Зараз парламент має більше повноважень, після набуття чинності Лісабонською угодою в питаннях закордонних справ і я думаю, все, що буде сказано парламентом, тепер сприйматиметься більше серйозно, ніж раніше."

Євродепутати проголосували проти Бандери

Одним з найсуперечливіших став пункт резолюції, в якому депутати висловили жаль щодо рішення Віктора Ющенка нагородити лідера Організації українських націоналістів Степана Бандеру званням “Героя України” посмертно.

Депутати закликали нового президента Віктора Януковича переглянути це рішення свого попередника, хоча, напевно, далеко не всі в Європарламенті взагалі знають про що саме йдеться і підтримували це рішення лише із солідарності з польськими депутатами, як, за словами Чарльза Теннока, це зробили депутати з Великої Британії.

Чарльз Теннок: "Особисто я не був повністю щасливий від цього пункту резолюції через те, як він був сформульований і його невідповідність. Я думаю, що може викликати жаль таке рішення президента Ющенка, враховуючи суперечливість цієї постаті, а також те, що її пов’язують зі злочинами Другої світової війни. І я знаю, що були дуже великі дебати в парламенті, в політичних групах, і зокрема, в нашій групі, в групі Народних партій. Це була польська ініціатива, і ми маємо поважати позицію наших польських колег."