Ось і наспіли Лелечини - скоро весна!

Лелека

24 лютого в Україні Лелечини – день, коли за народними повір’ями з вирію починають повертатися птахи. А отже, незабаром весна. Але вчені розповідають, що окремі види зникають з українських земель, а деяким птахам стає дедалі важче жити поруч із людьми.

Ластівки, стрижі, біла лелека, чорна лелека, гуси, качки, зозуля - усі ці птахи, за словами керівника Київського еколого-культурного центру Володимира Борейка невдовзі повернуться до України з місць, де вони зимували.

Хоча, деяких видів, які жили тут раніше, більше в природі не зустріти. Зокрема, йдеться про пеліканів, чапель, бакланів та інших птахів, чиїми видами постійно поновлується Червона Книга України.

Орнітолог Андрій Бокотей каже, що йдеться здебільшого про хижих птахів, які не можуть співіснувати з людьми – беркутів, пугачів, арланів. А гнізда степового орла, за словами фахівців, востаннє в заповіднику Асканя Нова зустрічали в 30-х минулого сторіччя.

«Для птахів, для їхніх популяцій дуже характерні коливання чисельностей. Це не завжди пов’язано з людською діяльністю, чи якимись іншими факторами. Можливо, це найбільше пов’язано з кліматом.»

Андрій Бокотей однак розповідає, що нерідко птахи страждають і через людину. Зокрема, великої шкоди завдають зграям вистріли петард.

Також дедалі менше прихистку пернаті знаходять у великих промислових урбанізованих центрах. У містах птахів меншає ще й через те, що сміття здебільшого викидають у поліетиденових пакетах, а отже пташкам не лишається чим живитися.

Тому і Андрій Бокотей, і Володимир Борейко збігаються в думці, що люди повинні допомагати крилатим сусідам.

«Чому б не облаштувати якусь шпаківню, чи синичник для птахів, і вони там поселяться і будуть разом з нами жити і співати нам пісень?» - запитує Володимир Борейко.

Хоча, виглядає на те, що українці таки дбають про пернатих. У київських парках я бачив багато годівничок. В інтернеті можна знайти чимало романтичних історій про те, як співробітники МНС рятували з крижаного полону лебедів.

А дві з половиною тисячі вихованців Київської станції юних натуралістів допомагають птахам постійно, виготовляючи шпаківні, годівнички та іншими способами, розповів Бі-Бі-Сі директор станції Володимир Вербицький:

«Відновлення в орнітології нині відбувається достатньо успішно. Просто пташка у більшості випадків не показується на око, а переважно перебуває у схованках – в таких умовах, де її менше бачать.»

Володимир Вербицький також розповів, що Українське товариство охорони птахів щороку обирає одну пташку, яка потребує уваги. Птхаом-2010 оголосили горобця польового.

Загалом, птахів невдовзі має побільшати – адже сьогодні, як йдеться у народних повір’ях, вони починають повертатися із вирію, зокрема, лелеки, яких вважають одним із символів України. Тому цей день і зветься Лелечинами, хоча в народі птахів можуть називати ще буслами, або бузьками. Приліт птахів вже невдовзі символізуватиме початок весни.