Кому дісталися останні нагороди Ющенка?

Українські медалі

В Україні знову заговорили про статус державних нагород і звань та осіб, яким їх присвоюють. Віктор Ющенко, який на початку свого президентсва виступав за вдосконалення нагородної справи, під кінець правління присвоїв високі титули багатьом людям зі свого оточення, до того ж частина цих указів засекречена.

Кілька днів тому Віктор Ющенко нагородив орденом “За заслуги” одного з керівників Київської держадміністрації Анатолія Голубченка. Свою нагороду, як повідомили в прес-службі президента, чиновник отримав за внесок у розвиток держави.

Деяких своїх підлеглих президент перепрацевлаштував в інші державні установи. Приміром, в інформаційні службі так і не з’ясували, на чиє їм’я адресувати запит – президент призначив її голову Ларису Мудрак членом Нацради з питань телебачення і радіомовлення. А сьогодні достроково призначив їй та своїй речниці Ірині Ванніковий найвищий ранг державного службовця.

Серед найбільш резонансних випадків – присвоєння звання "Герой України" керівникові державної компанії Укрспецекспорт Сергію Бондарчуку, на чий період припала історія начебто продажу озброєнь до Грузії. Для порівняння, таке ж саме звання Віктор Ющенко посмертно присвоїв Степанові Бандері. Хоча і за це рішення президента критикували з боку тієї частини українського суспільства, яка не визнає провідника УПА героєм.

Окрім цього, ордени та звання отримали працівники секретаріату та просто наближені персони, чиї здобутки власне перед державою журналісти ставлять під сумнів.

Про конституційне право

"Це конституційне право президента. Читайте Конституцію - стаття 106 пункт 25: Президент нагороджує державними нагородами, встановлює президентські відзнаки та нагороджує ними," – такими словами прокоментувала цю ситуацію вже колишня речниця Віктора Ющенка Ірина Ваннікова.

Загалом, в останній період свого правління, як відзначають оглядачі, Віктор Ющенко нагородив понад 350 осіб. На сайті президента відсутня понад третина указів, які він підписав у лютому. За інформацією інтернет-видання "Українська правда", значна частина цих указів стосується нагородження та присвоєння військових звань, однак вони не публікуються, щоб не викликати відповідну реакцію в суспільстві.

5 років тому Віктор Ющенко видав указ про вдосконалення нагородної справи в Україні. В ньому президент говорив про необхідність присвоєння держнагород на засадах демократичності, відкритості, гласності та прозорості і підвищення їх соціального значення.

“Основні проблеми реалізації державної нагородної політики останніми роками спричинені насамперед відходом від демократичних принципів нагородження і полягають у необ'єктивності оцінки в деяких випадках заслуг відзначених державними нагородами осіб, невідповідності кількості нагороджених реальним показникам економічного, соціального розвитку держави,” – йдеться в указі.

"Кому шубу з плеча, кому шматок землі з людьми..."

Чому, на тлі таких намірів, Віктора Ющенка критикують фактично за ті ж самі помилки в сфері державних нагород?

Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Балі пояснив:“Все, що відбувалося, було схоже, як ніби йде цар і своїм боярам роздає – кому шубу з плеча, кому там якийсь шматок землі з людьми... Безумовно, говорити про те, що такі дії підвищують авторитет цих нагород, не доводиться. Бо, як правило, такі нагороди дають за вірне служіння народу України. А, як правильно розуміють і експерти, і громадяни, це були нагроди за служіння конкретно Вікторові Андрійовичу Ющенку,” – сказав Віталій Бала.

Одна із соратниць Віктора Ющенка, депутат Ксенія Ляпіна, відповіла на це запитання інакше:“До різних нагород треба ставитися по-різному, власне, як і до різних людей, яких нагороджують. Напевно, є багато тих, хто заслуговує, але є і ті, хто потрапив туди, отримуючи певну моральну сатисфакцію за ті зусилля, яких докладали до тих чи інших частин виборчої кампанії. Це дійсно майже традиція, коли можновладці – не лише президенти – в межах своїх повноважень намагаються в кінці зробити якісь моральні заохочення.”

Про тих, кого нагородили 'помилково'?

Віктора Ющенка і раніше критикували за нагороди. Громадськість була вкрай обурена рішенням про нагородження орденом Ярослава Мудрого радника Генеральної прокуратури України Михайла Потебенька. 14 українських та міжнародних організацій у своєму листі зазначили, що саме до пана Потебенька як до Генерального прокурора звертався по захист журналіст Георгій Гонгадзе, коли усвідомив, що за ним стежать, але так і не отримав підтримки.

Перзидента також критикували і за нагородження орденом депутата кількох скликань Богдана Бойка, який на виборах 2004 року опонував Вікторові Ющенку, виступаючи від "Народного Руху за єдність", який деякі експерти вважали маргінальною політичною силою.

Представники деяких політичних сил заявляли, що, на їх думку, президент своїми невмотивованими нагородженнями девальвує статус державних нагород, що підриває авторитет влади і держави. У наслідку, кілька людей відмовилися від присвоєння їм орденів, зокрема, голова Спілки ветеранів Афганістану Сергій Червонописький відмовився від ордена “Ярослава Мудрого”.

Під час одного з останніх телеефірів Віктор Ющенко визнав, що «помилково» відзначав окремих одіозних осіб державними нагородами і пообіцяв їх виправити. Водночас, Віктор Ющенко не уточнив, кому саме, на його думку, не слід було присвоювати державних нагород.