Черкаси розлюбили Леніна

Ця площа може стати Соборною вже до Шевченківських свят
Image caption Ця площа може стати Соборною вже до Шевченківських свят

24 лютого в Черкасах обговорюють перейменування головної площі міста, яка досі носить ім’я Володимира Леніна.

Його пам’ятник тут знесли лише минулого року. Тепер центральній площі хочуть повернути історичну назву. Таке рішення ухвалила міська рада, а тепер це має затвердити громада міста.

Досі центральні вулиці Черкас називаються на честь діячів радянської епохи чи революціонерів-інтернаціоналістів – Леніна, Енгельса, Рози Люксембург. Під час панування комуністичної ідеології, як кажуть місцеві краєзнавці, у Черкасах було перейменовано більше 80 відсотків вулиць.

Собор і соборність

Про зміну назв йшлося давно, проте до рішучих дій ініціативна група вдалася трохи більше, ніж рік тому. Тоді у Черкасах створили топонімічну комісію, до якої увійшли історики, краєзнавці, археологи, депутати міської та обласної рад від багатьох фракцій. Комісія запропонувала повернути центральному майданові стару, історичну назву – площа Соборна.

Основна ідея, як розповідає доктор історичних наук, професор Віталій Масненко, відповідає європейським принципам міського назовництва – повернення історичних назв площам, вулицям населених пунктів.

Наприкінці 19 ст. центральний майдан міста мав назву Соборна площа - тут височів кафедральний Свято-Миколаївський собор. Перед Другою Світовою війною площу перейменували на Центральну, за часів німецької окупації Соборній повернули стару назву.

Історик Віталій Масненко, член топонімічної комісії, пояснює ще одне значення обраної для майдану назви: "Окрім історичної назви, ми розуміємо, що ця назва символізує інші речі: соборність, як єдність громади міської, єдність України”.

За що черкащанам любити Леніна?

Рішення топонімічної комісії мало рекомендаційний характер, остаточне слово було за депутатами міської ради. Міський голова Черкас Сергій Одарич запевняє, що у разі зміни назви майдану ніяких фінансових витрат місто не понесе. Адже в обласному центрі не зареєстровано жодного об’єкта за адресою “площа Леніна”.

Пояснює одна з ініціаторів перейменування, позафракційний депутат Черкаської обласної ради Любов Майборода: "Ленін в Україні не жив, на Черкащині ніколи не перебував, ніякого відношенні він до нас не має. Якщо ми незалежна держава, то треба шанувати своїх героїв. Оця подвійна мораль, розколеність суспільства, коли ми одночасно вшановуємо пам’ять померлих від голоду і вшановуємо пам’ять тих, хто його організував – не маємо права, це просто знущання над нашими дітьми”.

Не всі погоджуються з такою тезою. Зокрема Віктор Білоусов, депутат міськради від фракції КПУ проти перейменування. Він каже, що ветерани війни, збройних сил, правоохоронних органів, праці висловлюють протест у зв’язку із "спробою фальсифікації історії" і перейменування площі Леніна.

Частині депутатів не сподобалася сама назва. Кажуть, що неактуальна.

Проте цього тижня рішення про перейменування депутати таки ухвалили. Щоправда, остаточно вирішуватиме, яку назву матиме майдан, громадськість міста. Питання винесли на громадське обговорення. Проте дехто вважає, що підстав для перейменування досить і так.

Доктор історичних наук, професор Віталій Масненко переконаний, що перекладання остаточного рішення на громаду міста на руку політикам - це просто спроба відтягнути перейменування: “У законодавстві вказано, що це є функція міської ради”.

Ініціатори перейменування сподіваються, що вже до дня народження Шевченка у Черкасах буде Соборна площа.