Адміністрація президента замість Секретаріату

Сергій Льовочкін, Віктор Янукович та Ганна Герман
Image caption Сергій Льовочкін, Віктор Янукович та Ганна Герман

Першим указом Віктора Януковича на посаді президента став указ про ліквідацію президентського Секретаріату та утворення Адміністрації.

Пан Янукович призначив головою Адміністрації Сергія Льовочкіна, і зобов’язав його за тиждень подати проект реформування Адміністрації, зокрема, передбачити скорочення персоналу на 20%.

Батько Сергія Льовочкіна - генерал-полковник міліції - керував Держдепартаментом з питань виконання покарань при уряді Януковича. А сам Сергій Львочкін працював керівником служби прем’єр-міністра.

У першому указі президента Віктора Януковича також міститься наказ працівникам Секретаріату президента Ющенка “продовжувати виконувати покладені на них посадові обов’язки до припинення в установленому порядку трудового договору із ними.”

У вівторок, в передостанній день перебування на посаді президента Віктора Ющенка, низка керівників його секретаріату подали заяви про звільнення. Серед них – голова Секретаріату Віра Ульянченко та її заступники, речниця президента, керівник Державного управління справами.

Іншими указами, які Віктор Янукович підписав у перші години свого президентства, також стали укази про призначення.

Першим заступником голови Адміністрації стала Ірина Акімова – її посада відповідає посаді Олександра Шлапака, першого заступника секретаріату Ющенка, який курував економічний напрямок.

Заступником голови адміністрації з внутрішніх питань та комунікацій стала Ганна Герман, яка також є заступницею Віктора Януковича у керівництві Партії регіонів.

Іншим заступником, керівником головного управління державного протоколу та церемоніалу став Юрій Ладний, який під час прем’єрства Віктора Януковича вже очолював його протокольну службу.

Опікуватися питаннями регіональної та кадрової політики буде заступник голови Адміністрації Станіслав Скубашевський.

Керівником головного управління документального забезпечення призначено Олега Рафальського, який був заступником керівника апарату Партії регіонів.

Опікуватися Державним управлінням справами буде Андрій Кравець, який свого часу був директором кінотеатру “Зоряний” у Києві, де розташовувався виборчий штаб Віктора Януковича під час виборів 2004 року. Всі особи, призначені на керівні посади в Адміністрації президента Януковича були депутатами від Партії регіонів в останньому скликанні Верховної Ради.

Перші кадрові призначення Віктора Януковича вже дістали критику серед його одно партійців.

Зокрема, депутат від Партії регіонів Нестор Шуфрич в інтерв’ю інтернет-виданню Українська правда заявив, що багато хто очікував, що президентську адміністрацію очолить Олександр Лавринович, віце-спікер і автор законопроекту змін до Закону про вибори, який, на думку оглядачів, чимало посприяв перемозі Віктора Януковича на виборах.

Історія Адміністрації президента

Віктор Янукович вже доручив новому голові своєї канцелярії впорядкувати її роботу і зменшити кількість працівників на п’яту частину.

Оглядачі зазначають, що секретаріат президента, як такий, взагалі не передбачений Конституцією.

Основний закон передбачає можливість створення консультативних, дорадчих та допоміжних органів і служб.

Адміністрацію створив ще перший президент Леонід Кравчук, і тоді там працювало 80 працівників. За його наступника – Леоніда Кучми – цей орган перетворився на потужний центр впливу і впродовж 90-х років штат зріс до півтисячі співробітників. Одним з основних реформаторів цієї установи був Віктор Медведчук – останній голова адміністрації президента Кучми.

Віктор Ющенко, прийшовши до влади, пообіцяв перетворити секретаріат на звичайну канцелярію, укомплектовану найменшою кількістю людей. Однак у наслідку загальна кількість штатних працівників секретаріату та підконтрольних йому структур й інститутів зросла до 1310, а один з його керівників – Віктор Балога – постійно опонував прем’єр-міністру Юлії Тимошенко.