Тимошенко обрали "лідером об'єднаної опозиції"

Мітинг БЮТ
Image caption На мітинг БЮТу біля пам'ятника Шевченка зібралося кілька тисяч осіб

Учасники мітингу, який відбувся біля пам'ятника Тарасові Шевченку в Києві, схвалили резолюцію про створення "об'єднаної демократичної опозиції".

Назвавши своє зібрання "віче народно-демократичних сил", його учасники обрали Юлію Тимошенко лідером опозиції і заявили, що до опозиції увійдуть громадські та політичні сили, що відстоюватимуть національні інтереси.

Поміж цілей, які переслідуватиме опозиція, названо європейський напрямок розвитку України, захист демократії, створення соціально орієнтованої ринкової економіки, захист незалежності та територіальної цілісності України, недопущення вступу України до будь-яких міжнародних структур та об’єднань, які суперечать європейській інтеграції, зміцнення енергетичної безпеки, збереження газотранспортної системи у державній власності, а також захист статусу української мови як єдиної державної.

“До опозиційної боротьби в ім’я України, її незалежності та утвердження європейського шляху закликаємо всі політичні та громадські сили, які поділяють зазначені цінності. Звертаємося до українського народу із закликом протистояти всім можливим діям, які посягатимуть на державність, конституційний лад, демократію та національні цінності України”, – йдеться у резолюції віче.

За оцінками правоохоронців, у мітингу, скликаному БЮТ, взяли участь близько 2 тис. осіб.

Окрім представників політичних партій, які входять до БЮТ, у мітингу взяли участь представники Християнсько-демократичного союзу, Партії захисників Вітчизни, Народного Руху України, "Народної Самооборони".

Серед представників партій, які зібралися біля пам'ятника Шевченкові, не обійшлося без з'ясування, хто ж має очолити демократичні сили і опозицію. Прихильники Юлії Тимошенко переконували, що саме вона має повести цей процес після перемоги на президентських виборах Віктора Януковича.

"Вона прагне до нас, до українців. Її звинувачують: ось вона вишиванку! Та це ж наші символи українські, вона дає нам поклик: „Гуртуйтесь довкола! Я люблю Україну!”. Це єдина людина, яка може українські націонал-патріотичні сили поєднати!” - каже одна жінка.

Інша додає: "Її шмиряють за цю косу. Вона вийшла, як українка в цій свиті вишитій, просто сльози на очах! Русова була також не українка, але вона була патріотка України. І багато можна назвати таких. Навіть Драгоманов – він же болгарин, але ж він і українець, і патріот. Може, й не все так, як би ми хотіли, в неї, але ж кращого немає зараз!”

Водночас один з лідерів Української народної партії Володимир Шовкошитний сказав Бі-Бі-Сі, що політична сила, яку очолює пані Тимошенко, - а це партія Батьківщина – не має за ідеологією нічого спільного з демократичними силами. "Я за те, щоб лідером українських демократичних сил були українці, були люди, які завжди сповідували українську національну ідею. Тому ми за те, щоб були сильні українські партії. Ми можемо об’єднатися на основі якихось ціннісних орієнтирів".

Віце-спікер і один з найближчих соратників Юлії Тимошенко Микола Томенко сказав, що діяльність нинішньої об’єднаної демократичної опозиції стало дуже нагальним на тлі подій, які відбуваються у ВР, де формується нова коаліція. "Є ліберальні патріоти, які кажуть, що готові працювати з Януковичем, тільки за конкретні фінансові преференції. Є демократичні патріоти, які кажуть, що готові працювати з Януковичем тільки за посади. І я переконаний, що ці люди не мали б ганьбити ці добрі слова: патріотизм, демократія, Україна – бо справжні демократи і патріоти мусять бути сьогодні в об’єднаній опозиції".

Image caption Президент Янукович обіцяє відбудувати комплекс на Чернечій горі

Тим часом президент Янукович відзначив 196-ту річницю від дня народження Тараса Шевченка у Каневі.

Це його перша поїздка по Україні в якості президента.

У музеї імені Шевченка, у якому вже 5 років триває реконструкція, пан Янукович вручив 11 Шевченківських премій.

Цього року на виплату премій було виділено 1,3 млн. грн. За словами голови комітету премії Миколи Жулинського, її розмір у порівнянні з минулим роком зменшено на 30 тис. грн.

Заступник голови адміністрації президента Ганна Герман назвала недоцільним в період кризи збільшення розміру премії.

"У такий важкий час, коли люди ледь зводять кінці з кінцями, позичати кошти, виділені для виплати премій - це неправильно, не по-державному", - заявила Ганна Герман.

Промовляючи на зустрічі з лауреатами шевченківської премії, президент Янукович запевнив, що українська мова буде єдиною державною в Україні.

Він додав, що в Україні обов'язково буде запроваджено Європейську хартію регіональних мов.