Парламент поправив Закон про регламент

Депутати колишньої коаліції
Image caption Роман Зварич каже, що буде оскаржувати поправки до Закону про регламент у суді, оскільки його зауваження не були внесені до порядку денного

Верховна Рада внесла зміни у Закон про регламент, які визначають інші умови формування парламентської коаліції.

За ці зміни проголосували 235 депутатів. Зміни передбачають, що у формуванні коаліції можуть брати участь не тільки цілі фракції, як було раніше, але й окремі депутати.

Згідно із законом, нова коаліція має бути створена впродовж місяця після розпаду попередньої коаліції.

Депутат від Партії регіонів та автор законопроекту змін Олександр Єфремов заявив, що як тільки зміни до закону набудуть чинності, а відбудеться це після підписання закону президентом та офіційного оприлюднення, регіонали розпочнуть формування нової коаліції.

2 березня голова Верховної Ради Володимир Литвин заявив про розпад попередньої парламентської коаліції, до якої входили фракції Блоку Юлії Тимошенко, Наша Україна-Народна Самооборона та Блоку Ливина.

Наступного дня новий президент Віктор Янукович закликав парламентарів створити нову коаліцію, аби уникнути дострокових виборів.

Проте виявилося, що для формування більшості на основі фракцій Партії регіонів не вистачає голосів, і на розгляд парламенту було внесено законопроект про зміни до регламенту, які визначали коаліцію як парламентську більшість, сформовану із фракцій та окремих депутатів.

Конституційно чи ні?

Тим часом у БЮТ останні зміни до Закону про регламент називають антиконституційними.

Такої ж думки дотримується і частина депутатів від НУНС, які вже заявили, що у разі схвалення змін до регламенту вони відмовляються від подальшої участі у переговорах про участь у новій коаліції.

Відтак, тепер союзниками Партії регіонів у створенні нової коаліції можуть стати комуністи та депутати із Блоку Литвина, а також низка окремих депутатів.

Норма про участь у коаліції виключно депутатських фракцій прописана у Конституції, і входила до пакету конституційної реформи 2004 року.

Зокрема, передбачалося, що перехід від пропорційно-мажоритарної системи виборів до пропорційної, коли депутатами парламенту можуть обиратися виключно громадяни, включені до партійних списків, сприятиме структуризації української політичної системи та підвищить відповідальність політиків перед виборцями.

З огляду на міркування закріплення партійної системи, виникла і норма про створення більшості, яка висуває прем’єра та формує уряд, виключно із парламентських фракцій, а не окремих депутатів.

Крім того, у вересні 2008 року Конституційний Суд підтвердив, що коаліцією є об’єднання депутатських фракцій, до складу яких входить не менше 226 парламентарів.