Яку воду питимуть кияни?

Сніг

Екологи заявили про те, що питна вода у Києві може містити канцерогени. Єдиний спосіб врятувати питну воду – топити сніг.

У міської влади грошей на це немає. Але як твердять представники громадських організацій, проблема забрудненої води на початку весни є традиційною. Хоча, в Україні вже чотири роки є державна програма питної води, зрушень у кращий бік немає.

Екологи попереджають про наслідки танення десятків тонн снігу і поповнення грунтових вод речовинами, які сприяють утворенню та розвитку ракових захворювань. Велика кількість снігу, яка досі лежить на узбіччі доріг, містить чималу кількість канцерогенів та солі.

Канцерогени вчені вважають фактором, які сприяють розвитку та розмноженню ракових клітин.

Як вода стає брудною?

Саме велика кількість снігу загострює цьогорічну ситуацію із забрудненням води. Приміром, тільки за одні вихідні за межі Києва вивезли 40 тонн снігу. Потім він тане на звалищах, далі забруднена нафтопродуктами тала вода потрапляє у ґрунт і підземні ріки.

Як твердять екологи, якщо цей сніг не плавити спеціальними машинами, то забруднення питної води не уникнути.

У Києві тала вода надходить до підземних річок, які живлять бювети. Крім того, така вода потрапляє до людей через крани.

Як розповідають екологи, немає відповідного очищення води, яка потрапляє у грунт, а потім її використовують як питну.

Розповідає Ганна Цвєткова зі Всеукраїнської екологічної організації “Мама –86”: “У нас не відбувається очищення вод, які збираються з усієї території Києва. А ця вода має усю специфіку забруднення міста, тобто від транспорту, від промисловості, яка є у межах міста. Це забруднення випадає на ґрунт з повітря, звідси усі проблеми. Ще треба сказати, що на жаль, всі проблеми цієї каналізації зливової полягають в тому, що вона не очищується”.

Найгірше з питною водою на півдні та сході

Крім того, за останні роки якість підземних вод суттєво погіршилася.

За даними РНБО, близько 70% підземних вод в Україні мають таку кількість хімічних речовин, що перевищують допустиму норму.

Санстанція закрила чи не половину столичних бюветів.

Розповідає президент асоціації “Питна вода України” Григорій Семчук: “Дійсно у Києві без попереджень щодо танення снігу, по нашим даним, більше ста бюветів уже закриті санслужбами через вміст у воді різних речовин, які не повинні бути, і ця вода не відповідає діючому стандарту”.

Екологи наголошують на тому, що забруднена вода також потрапляє до Дніпра. Далі вона іде до тих міст, які використовують дніпровську воду як питну, передовсім це Черкаси і Канів.

Утім, проблема питної води гостро стоїть по всій Україні. За даними вчених, які представили карту екологічної ситуації та стану питної води України, найбільш забрудненими вважаються як підземні, так і поверхневі води південних та східних областей.