Новий президент визначає вектори

Ростислав Хотин (ліворуч) та президент Віктор Янукович після інтерв'ю
Image caption Ростислав Хотин (ліворуч) та президент Віктор Янукович після інтерв'ю

Президент Віктор Янукович заявив, що європейський вектор інтеграції залишається головним для України.

В першому своєму інтерв'ю для преси на посаді президента, яке Віктор Янукович у Брюсселі редактору Української служби Ростиславу Хотину, президент сказав, що робитиме все для того, щоб це було не на словах, а на ділі, і що в цьому полягає різниця між його політикою і політикою попередників, які, за його словами, багато говорили, але нічого не зробили:

"Я хочу, щоб Україна була надійним партнером Європейського Союзу, і Росії і інших країн, з якими ми будуємо взаємовигідні стосунки. І Україна завжди буде переслідувати свій національний інтерес, і це для мене головне."

Віктор Янукович заявив, що не пізніше, ніж через рік Україна отримає безвізовий режим і зону вільної торгівлі. Він, однак, визнав, що Україна повинна пройти великий шлях реформ, перш ніж зможе побачити термін, коли може стати членом Євросоюзу, і заявив:

"Ми сьогодні отримали сигнал, який дає велику надію".

Українські пріоритети

Президент Віктор Янукович під час свого першого закордонного візиту, який він здійснив до Брюсселя, назвав пріоритетом своєї зовнішньої політики інтеграцію до ЄС та покращення стосунків з Росією.

Пан Янукович сказав, що радикальних змін зовнішньої політики за його президентства не буде, але вона стане "більш прагматичною".

Після переговорів з президентом ЄС Германом Ван Ромпоєм він повідомив, що було домовлено "пришвидшити переговори" про асоціацію України та ЄС, включно зі створенням зони вільної торгівлі, та запровадження безвізового режиму.

Попереднику пана Януковича Віктору Ющенку не вдалося досягти поступу у питаннях асоціації та безвізового режиму.

Image caption Віктор Янукович і Герман Ван Ромпой

Завершитися переговори щодо асоціації України з ЄС планувалося цього року, але до сьогодні не зрозуміло, як довго вони триватимуть.

ЄС закликав до реформ

Президент ЄС Герман Ван Ромпой наголосив на необхідності співпраці всіх політичних сил для політичної стабільності в Україні.

Європейський Союз закликав до поступу у модернізації та реструктуризації газового сектору України і закликав Київ реформувати економіку. Це не перша така заява ЄС.

Президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу сказав після переговорів з президентом Януковичем, що для України важливо відновити переговори з МВФ.

А пан Янукович сказав після зустрічі з паном Баррозу, що ЄС також прагне, аби Україна покращила свої стосунки з Москвою:

"ЄС не менше, ніж Україна зацікавлений в тому, що б ми з Росією відновили партнерські стосунки, які впливатимуть на багато соціально-економічних питань", - сказав президент Янукович.

Image caption Віктор Янкович і Жозе Мануель Баррозу

За словами нашого кореспондента у Брюсселі Сергія Воропаєва, європейські політики досить позитивно оцінюють той факт, що Віктор Янукович свій перший візит здійснює саме до Брюсселя.

Про це минулого тижня сказав голова делегації Європарламенту зі в’язків з Україною Павел Коваль. Він зазначив, що нинішній візит є символічним і знаковим, і свідчить про те, що новий президент хотів би продовжити співпрацю з ЄС і триматиме цей напрямок у своїй зовнішньополітичній роботі у майбутньому.

Схожої думки дотримуються і інші ключові посадовці ЄС. Інша справа, що вони не роблять офіційних заяв з цього приводу. Але вони задоволені, що Віктор Янукович їде з першим візитом саме до Брюсселя.

Європейський парламент

Після зустрічі з президентом Європейського парламенту Єжі Бузеком, яка відбулася у Брюсселі, Віктор Янукович заявив, що Україна і ЄС починають виходити на конкретні кроки і терміни на шляху євроінтеграції:

"Мене цілком влаштовує позиція з боку Євросоюзу у тому, що ми намітили конкретні кроки, спільно ухвалюємо за ними рішення і спільно їх виконуємо".

Серед конкретних пріоритетів Віктор Янукович відзначив перспективи запровадження безвізового режиму для громадян, створення зони вільної торгівлі, а також підтримку з боку Євросоюзу подолання наслідків фінансово-економічної кризи в Україні:

"Ми вкладаємо у зміст європейської інтеграції здійснення реформ заради покращення життя людей".

Майбутнє стосунків з НАТО

У програмі візиту не було зустрічі з керівництвом НАТО.

Стосовно майбутнього стосунків з НАТО, пан Янукович сказав, що програми співпраці будуть розвиватися на рівні, який вже існує.

Як каже наш кореспондент, такої зустрічі, очевидно, не хочуть ані сам пан Янукович, ані НАТО. Значна частина виборців, яка голосувала за Януковича, не бачить Україну в НАТО. Щодо самого альянсу, то він не готовий приймати Україну. А той рівень партнерства, який існує, не передбачає якогось поглиблення взаємин.

А вже через кілька днів - 5 березня Віктор Янукович поїде з візитом до Москви. Покращення відносин з Росією було головним гаслом його кампанії.