Нова коаліція - за два дні чи два тижні?

Депутати ПР святкують відставку Тимошенко
Image caption Перемога Партії регіонів - що далі?

Верховна Рада у четвер проголосувала у першому читанні за зміни до регламенту, які дозволяють формувати коаліцію з окремих депутатів, а не лише фракцій.

Пропозицію Партії регіонів, яка намагається заповнити вакуум влади після відставки уряду Юлії Тимошенко, підтримали 229 депутатів. Закон ще має бути ухвалено у другому читанні.

У БЮТ називають незаконним намагання сформувати коаліцію за допомогою окремих депутатів.

Після відставки уряду Юлії Тимошенко депутати мають упродовж 30 днів сформувати коаліцію. Голова парламенту Володимир Литвин в газетному інтерв’ю висловив думку, що переговори щодо створення нової коаліції звершаться впродовж найближчих двох днів.

Він закликав не «затягувати» процес створення коаліції у Верховній Раді, застерігши, що «інакше процеси будуть розвиватися від поганого до гіршого».

Депутати Партії регіонів прогнозують, що нову коаліцію буде створено впродовж двох тижнів.

Президент Янукович, який тимчасово вийшов з лав партії регіонів, коментуючи відставку Юлії Тимошенко, назвав це "рухом уперед" на шляху реформування системи влади.

Доля НУНС

Разом з відставкою уряду Тимошенко постає питання про долю фракції НУНС у Верховній Раді, яка розділилася, як при голосуванні за відставку, так і щодо визначення майбутнього коаліції.

На думку Володимира Литвина, найбільш реальною більшістю у парламенті може стати коаліція у складі ПР, Компартії, Блоку Литвина і позафракційних депутатів.

Спікер Литвин теж погоджується, що подібне рішення може бути оскаржене у суді, але нагадує, що законність ухвали ВР може трактуватися лише в КС.

Коментуючи вимоги керівника фракції НУНС Миколи Мартиненка про необхідність, аби прем’єром був представник саме з цієї фракції, пан Литвин сказав, що вимагати можна що завгодно, натякнувши, що фракції можуть бути запропоновані деякі політичні компенсації.

Депутат від фракції НУНС Олесь Доній в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав, що «ніхто не може сказати однозначно» чи увійде НУНС до нової парламентської коаліції з Партією регіонів.

Тим часом представниця групи “За Україну” фракції НУНС Ксенія Ляпіна в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказала, що їхня група не очікує ніяких компенсацій, оскільки її рішення - не приєднуватися до коаліції з ПР.

Пані Ляпіна також вважає, що у групи “За Україну” є безліч претензій до уряду Юлії Тимошенко, але, за її словами, «потрібно нести відповідальність, якою буде нова коаліція». І голосування за відставку уряду в цій ситуації, на думку депутата, є безвідповідальним кроком.

Представниця “За Україну” твердить, що її політична сила не збирається «обслуговувати забаганки БЮТ», але й не вважає за доцільне змінити уряд Тимошенко на уряд Азарова.

Пані Ляпіна каже, що голосуванням за відставку уряду певна частина НУНС дала сигнал, що вона готова до приєднання до нової коаліції. Разом з тим вона не вбачає, що це є конституційний шлях.

Чимало експертів передбачають, що якщо за 30 днів не буде створено коаліцію, то президент має всі повноваження розпустити парламент.

Як каже політолог Володимир Фесенко, обидві сторони – і ПР і НУНС нині будуть шантажувати одна одну: “регіонали” – розпуском ВР, а “нунсівціі” вимагатимуть дуже великої ціни в обмін на їхні голоси.