Останнє поновлення: П'ятниця, 5 березень, 2010 p., 14:39 GMT 16:39 за Києвом

Янукович у Москві: нова смуга відносин

Президент Янукович назвав втраченими останні п'ять років в російсько-українських відносинах. Він заявив про це під час свого офіційного візиту до Москви.

На зустрічі з прем'єр-міністром Росії Владіміром Путіним він сказав, що це позначилося на економічному спаді в обох країнах:

«Ми приїхали до Москви, розуміючи, що минулі 5 років були втрачені в наших взаєминах. Багато галузей промисловості і в цілому економіки України і Росії від цього постраждали».

За його словами, найбільші втрати спостерігалися у тих напрямках, де у двох країн найбільша кооперація:

«Ми також добре розуміємо, що є й вихід з цієї ситуації. І він полягає в тому, наскільки ми успішно будемо взаємодіяти».

Нова смуга у стосунках

З обранням нового президента України "чорна смуга" у стосунках між Києвом та Москвою має завершитися - заявив російський президент Дмітрій Медвєдєв на початку зустрічі з президентом України Віктором Януковичем у Кремлі.

Президент Мєдвєдєв: "Я дуже розраховую, що з приходом нового президента України стосунки між нашими країнами набудуть якісно нової динаміки. Вони стануть суттєво ближчими, вони будуть засновані на добрих почуттях і прагматизмі. Сподіваюся, що та "чорна смуга," яка була у відносинах між Україною та Російською Федерацією, із Вашим проходом і Вашою діяльністю на посаді президента буде перервана."

Сподіваюся, що та "чорна смуга," яка була у відносинах між Україною та Російською Федерацією, із Вашим проходом і Вашою діяльністю на посаді президента буде перервана

Президент Росії

Сам Віктор Янукович заявив, що ставить своїм завданням, аби у нинішніх стосунках між Москвою та Києвом відбулися кардинальні зміни: "Своє завдання я бачу у тому, аби відносини України та Росії зробили правильний крутий поворот, і щоб ми спільно виконали те завдання, про яке мріють народи і України, і Росії."

Зближення на всіх фронтах

Серед підсумків візиту Віктора Януковича до Москви - запрошення російського президента відвідати Київ у першій половині цього року, домовленість про проведення засідання україно-російської міждержавної комісії, доручення урядам обох країн обговорити перспективи розвитку відносин в енергетиці, а також продовження консультацій з проблеми базування російського Чорноморського флоту у Севастополі на базі угоди 1997 року.

президенти

Політичний діалог з питань безпеки

У заяві президентів України і Росії, підписаній у Кремлі, зазначається, що «Україна як європейська позаблокова держава та РФ братимуть активну участь у загальноєвропейських процесах безпеки»:

«Україна та РФ розвиватимуть постійний політичний діалог і співробітництво з актуальних міжнародних проблем, включаючи питання стратегічної стабільності та безпеки, роззброєння та контролю над озброєннями, врегулювання конфліктів, протидії новим глобальним викликам і загрозам у контексті боротьби з тероризмом, незаконним обігом наркотиків, транснаціональною організованою злочинністю, розповсюдженням зброї масового знищення, піратством».

Інформація і мова

Віктор Янукович також пообіцяв не відкладати ухвалення законів для захисту прав російськомовної громади в Україні.

У відповідь Дмітрій Медвєдєв заявив, що до складу цифрового пакету телеканалів для росіян буде включено "одну-дві" українські телекомпанії, аби українська діаспора в Росії могла користуватися цим пакетом.

Газ - поза порядком денним

візит

Перший офіційний візит до Москви

Водночас питання перегляду україно-російських газових угод, яке викликало найбільшу увагу напередодні візиту Віктора Януковича до Москви, після зустрічі коментував російський міністр енергетики Сергій Шматко.

Він заявив, що Росія не виключає можливості обговорення цін на газ із новим українським урядом. Пан Шматко також додав, що у Москві не знімають із порядку денного і питання про можливу участь Росії у консорціумі з управління українською газотранспортною системою.


Напередодні свого візиту до Москви в інтерв'ю російському телеканалу "Вести" Віктор Янукович заявив, що серед головних тем, що порушуватимуться на переговорах у Москві, буде питання цін на російський газ, імпортований Україною.

Своє завдання я бачу у тому, аби відносини України та Росії зробили правильний крутий поворот, і щоб ми спільно виконали те завдання, про яке мріють народи і України, і Росії

Президент України

Зі свого боку, за словами українського президента, Україна могла би запропонувати Росії взяти участь у модернізації української газотранспортної системи та отримати право власності на її частину.

Проте у Москві вже заявили, що розраховують на збереження незмінними чинних газових контрактів, укладених із попереднім урядом.

Оглядачі передбачали, що після відставки голови Нафтогазу та уряду, включно із міністром палива та енергетики, предметно обговорити це питання з представниками російської влади під час цього візиту буде досить складно.

Дипломатичний протокол

Це перший офіційний візит Віктора Януковича до Москви після обрання на президентську посаду.

Утім, в аеропорту українського президента зустрічав заступник голови МЗС Росії Григорій Карасін, а також посол Росії в Україні Міхаіл Зурабов.

Очікувалося, що візит нового українського президента до Москви має відбутися після формування нового уряду. Проте наразі відбулася лише відставка попереднього уряду на чолі із Юлією Тимошенко.

Тож у складі української делегації - кілька представників адміністрації нового президента: голова адміністрації Сергій Льовочкін та його заступниця Ганна Герман, міністр закордонних справ Петро Порошенко, посол України в Росії Костянтин Грищенко, виконувач обов'язків голови СБУ Валерій Хорошковський, а також низка депутатів, яких називають серед кандидатур на міністерські посади - Юрій Слаута, Юрій Бойко, Володимир Козак.

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS