Павло Мовчан: у кожного свій Шевченко

Кобзар
Image caption Постать Шевченка має об'єднувати - Мовчан

Сьогодні 196-та річниця від народження Тараса Шевченка. Політики традиційно відвідують пам'ятні місця та меморіал поета. Переважно, порізно.

Президент Віктор Янукович буде в Каневі, екс-президент Віктор Ющенко в Моринцях, в.о.прем'єр-міністра Юлія Тимошенко - біля пам'ятника Шевченку у столиці.

Зранку президент, спікер парламенту і чільні представники нової адміністрації поклали квіти до пам'ятника Т.Г.Шевченку в Києві. В акції взяли участь, згідно з повідомленнями, до 2 тисяч прихильників нового президента України.

Павло Мовчан, депутат фракції БЮТ, голова товариства «Просвіта» імені Шевченка, прокоментував Бі-Бі-Сі, що він думає про те, що політичні лідери їдуть до різних шевченкових місць, та про заклики Юлії Тимошенко згуртувати в цей день націонал-демократичні сили.

Передовсім Павло Мовчан зазначив, що вже двадцять років поспіль товариство «Просвіта» традиційно відвідує пам'ятник Шевченку у день його народження. А також додав, що вони звернулися до усіх громадських організацій, національно-демократичних політичних партій, щоб усі приходили до пам'ятника Кобзареві. Павло Мовчан: Я можу згадати тих, хто брав участь, і кого вже давним-давно немає у політиці. Я можу згадати найяскравіші епізоди, пов'язані із проведенням цього заходу біля пам'ятника Шевченку, коли тільки-тільки партіям і урядовцям дозволялося туди приходити. Коли Тарас Чорновіл рвав стрічку, пригадуєте? Коли чинилося безчинство біля пам'ятника Шевченку саме 9 березня, під час акції "Україна без Кучми". Можна пригадати багато епізодів, пов'язаних із цим днем. Утім, я не знаю, хто прийде до пам'ятника Шевченку. Якщо це буде Юлія Володимирівна, то це добре, але я кажу, що ми це робимо традиційно 20 років поспіль. І незалежно від того, чи буде Віктор Андрійович, чи Юлія Володимирівна, чи новий хто претендує знову очолити нас. Я буду особисто там. Ми звернулися до всіх громадських організацій. Ясна річ, що ми не проминемо тих актуальностей, які виникають сьогодні у зв'язку з позицією, означеною Партією регіонів, комуністами та Блоку Литвина, які хочуть всупереч Конституції творити свою більшість, за своїм лекалом.

Бі-Бі-Сі: А Вас як людину, яка вже тривалий час стоїть за організацією подібних заходів, не турбує, що політики, які є дуже важливими для якоїсь частини українців, скажімо, переможець цьогорічних виборів, людина, яка посіла друге місце, третій президент України - вони всі відзначатимуть цей день у різних місцях: Віктор Янукович в Каневі, Віктор Ющенко в Моринцях, Юлія Тимошенко біля пам'ятника Шевченку у столиці Виглядає так, неначе у кожного свій Шевченко, чи свої якісь мотиви?

Павло Мовчан: Я мушу нагадати, що свої маршрути, свій час, своє поклоніння пам'яті Шевченка у кожного своє. І за часів Кучми ходили окремо, клали окремо вінки. І так само за часів Віктора Андрійовича. Влада завжди відокремлюється. Тому ми нагадували і в минулому, і в позаминулому роках, і всі п'ять років поспіль ми нагадували Віктору Андрійовичу, що треба ходити разом: на Аскольдову могилу, до пам'ятника Шевченку і до Хреста жертвам голодомору, поки не вибудували ми відомого меморіалу. Отже, шляхи влади завжди відмінні від того маршруту, який сповідує громадськість. Я не здивувався і цього разу, бо шукають усі можливості, щоб не об'єднатися, щоб конфронтувати. Якщо Бог єдиний, він об'єднує. Шевченко теж має об'єднувати, адже він у вічності. Влада завжди забуває про заповіти Тараса Шевченка, вона починає завжди працювати на себе.