В.Бебик:Тігіпко повернувся "до своїх"

В.Бебик
Image caption Валерій Бебик: Віктор Федорович чітко все визначив

Новину про те, що Сергій Тігіпко може стати віце-прем'єром нового уряду, прокоментував Валерій Бебик, доктор політології і голова правління Української асоціації політичних наук.

Бі-Бі-Сі: Чим вигідне для Сергія Тігіпка, колишнього банкіра і міністра, а за результатами останніх виборів - третього за популярністю політика, повернення на роботу в команду Віктора Януковича і, очевидно, Миколи Азарова?

Валерій Бебик: Я думаю, він з цієї команди і не виходив. Ну, тимчасово втік, але потім повернувся.

Бі-Бі-Сі: Що могло його спонукати до такого рішення? Чи це принесе йому якісь політичні дивіденди на майбутнє, якщо він хоче бути самостійним політиком? Чи, можливо, для Сергія Тігіпка вигідніше було б, наприклад, піти в опозицію?

"Шагренева шкіра" підтримки Тігіпка

Валерій Бебик: Я бачу, що Віктор Федорович, як людина дуже вольова, чітко все визначив. Він визначив, що Арсеній Яценюк буде опозицією, а Сергій Тігіпко буде працювати в уряді. І я думаю, що це треба так і реалізовувати, і так розуміти.

Бі-Бі-Сі: Ви кажете, що це рішення прийняв Віктор Янукович, але ми чули неофіційну інформацію, за якою Віктор Янукович пропонував і Арсенію Яценюку посаду віце-прем'єр-міністра, але той відмовився. Наскільки вигідно було відмовитися Яценюку, якщо це справді так?

Image caption С.Тігіпко: або висіти в повітрі, або йти працювати в уряд

Валерій Бебик: Треба розглядати це комплексно. Я трошки епатажно так сказав, що Янукович призначив Яценюка в опозицію, а Тігіпка в уряд. Насправді, ситуація з Сергієм Тігіпком є більш вразливою тому, що він не є народним депутатом, він пішов з банку. Ну, облишимо його фінансові якісь можливості, які є, але він дуже витратився на вибори з розрахунком, що будуть місцеві вибори, і він зможе там свою команду організувати і т.д. Місцеві вибори відкладено на певний етап, і безумовно ті 13%, як шагренева шкіра, будуть розтавати, і Тігіпко це розуміє. І йому зараз або висіти просто в повітрі, або піти реально в уряд і працювати віце-прем'єром. Тігіпко - людина дуже прагматична, розумна, безумовно, то він і прийняв рішення, що краще синиця в руках, ніж журавель у високому небі.

Бі-Бі-Сі: А до чого тут його фінансові можливості, адже у віце-прем'єр-міністра зарплата не така вже сильно і велика, якщо уявляти собі приватний статок пана Тігіпка?

Валерій Бебик: Я мав на увазі, що він наразі є безробітним, тому що він вже з банку пішов. Ну, свій бізнес у нього, безумовно, є, але статус державного службовця в економіці первісного накопичення капіталу (причому, статус державного службовця і статус віце-прем'єра) дозволяє вирішувати і певні бізнес-питання. І ми це прекрасно розуміємо. От що я мав на увазі.

Опозиційність як етап становлення?

Бі-Бі-Сі: Ви згадували про те, що 13% тануть, говорячи про виборчий результат Сергія Тігіпка. А як щодо 7% Арсенія Яценюка - вони ж, очевидно, розтануть ще швидше? Тим більше, що Арсенію Яценюку прогнозували набагато кращий результат. Він розмахнувся дуже широко своєю виборчою кампанією, потім отримав менше, ніж прогнозували… Чи йому не вигідніше було б зараз піти у владу, оскільки все одно «прозахідність» його позиції розтанула теж десь на ранніх етапах кампанії? А може, йому треба було теж піти до Януковича?

Валерій Бебик: Наразі ситуація Яценюка трошки краща, тому що він є народним депутатом, тобто, він і не пішов із влади. Він є учасник і член законодавчого органу. Безумовно, має і певні бізнес-інтереси, і бізнес-підтримку. А стосовно їхніх іміджів - і Тігіпка, і Яценюка, оцих 13 і 7%, соціологи і політичні психологи… Я знаю, що от з Інституту політичної психології провели дослідження і виявилося, що 76% виборців голосували у фіналі і у першому турі, зокрема, методом "від противного". Тобто, вони голосували тому, що не хотіли бачити іншого опонента. Те саме і в електоральних настроях і Тігіпка (такі самі компоненти), і Яценюка. Тобто, у Тігіпкові хотіли бачити Януковича з "человеческим лицом". А в Яценюкові хотіли бачити Ющенка з "человеческим лицом". Ну, маються на увазі соціально-демократичні такі от напрями. І відповідно, вони ж не є такими вже дуже оригінальними і дуже новими в ідеологічному контексті і т.д. Те ж саме, що відбувалось з Яценюком. Спочатку він був «прозахідний», потім у нього євразійський вектор був (у нього команда піарників помінялася)… Тобто, людина ще соціально незріла і не готова до тієї місії, яку вона декларувала.

Чому тісно в опозиції

Бі-Бі-Сі: Давайте ще про місію Арсенія Яценюка поговоримо. Юлія Тимошенко сказала, що Арсеній Яценюк і його політична сила - "призначена опозиція", мовляв, вони не справжні, не народні, а справжня опозиція - лише БЮТ.

Валерій Бебик: У Юлії Тимошенко тепер проблема - як залишитися в новинних роликах та сюжетах на телебаченні і на радіо. То їй треба щось говорити. Це по-перше. По-друге, вона - дама досить авторитарна, безумовно; вона конкуренції не терпить там, де вона все вирішувала. І безумовно, для неї зараз дуже серйозна проблема, тому що вона тепер не є депутатом. Є Блок Юлії Тимошенко в парламенті, але її керівні функції сильно обмежені. І безумовно, коли створюється конкурентна опозиційна структура Яценюком, який там теж свій тіньовий уряд робить, то це викликає занепокоєння Юлії Тимошенко, тому що вона ж хоче бути одна-єдина - та ще й демократична. Та ще й націонал-демократична. І звідси оці ревнощі.