Суперечка довкола ''прапору'' на МЗС

Донецький апеляційний адміністративний суд зобов’язав МЗС України зняти з колон відомства банер, який містить кольори державного прапору.

Ще позаминулого року донецький адвокат Володимир Оленцевич звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дії стосовно розміщення банера, назвавши його наругою над українською символікою. В МЗС сказали Бі-Бі-Сі, що рішення суду будуть виконуватися.

Тим часом експерти твердять, що міжнародні традиції і документи не забороняють вертикальне розміщення банеру з кольорами державного прапору.

Суперечливий адвокат

Адвокат Володимир Оленцевич, дії якого неоднозначно оцінюють в юридичних колах, відомий не лише позовами до МЗС, а й щодо рішень екс президента Віктора Ющенка стосовно нагородження і присвоєння звань активним борцям за незалежність України.

Свого часу адвокат наполягав, що відомство протиправно використало кольори державного прапору.

Як розповіла кореспондент УС Бі-Бі-Сі у Донецьку Ліна Кущ, справа про неправильно повішений банер на будівлі МЗС тягнеться ще з 2008 року. Тоді донецький адвокат Володимир Оленцевич, відомий своїми неординарними позовами, подав позов на тодішнього міністра закордонних справ Володимира Огризка. Донецький суд визнав правоту позивача, а в лютому цього року виконавча служба навіть видала припис міністерству зняти банер.

Останній позов адвоката Оленцевича пов’язаний з указом екс-президента Віктора Ющенка про присвоєння Степану Бандері звання Герой України.

Стосовно нинішнього рішення суду про зняття прапора, - але з відтермінуванням такого кроку до 25 травня, - то в МЗС кажуть, що ця ухвала має виконуватися. Речник зовнішньополітичного відомства Сергій Наєнко сказав, що рішення суду є обов’язковим для виконання.

«Немає рішення стосовно використання прапору – горизонтально чи вертикально. Такого закону також немає. Тобто йдеться про використання банеру виключно як державного прапору, а не так, як здається суду, що МЗС використовувало це як банер», - вважає Сергій Наєнко.

Банер з кольорами державного прапору висить на всю довжину двох колон МЗС. Поряд такий самий великий прапор ЄС.

Закону про прапор немає

Історик –геральдист Юрій Савчук у розмові з Бі-Бі-Сі нагадав, що досі ВР не ухвалила Закон про державний прапор, який саме і мав би узгодити всі суперечливі моменти щодо його використання, зокрема, порядку вивішування.

Разом з тим пан Савчук нагадує, що у міжнародній практиці існують багаторічні традиції і документи, які підтримуються багатьма державами, і які передбачають, в тому числі і вертикальне розміщення прапорів, і використання різних форм оздоблення установ державними символами.

«Національні кольори, які є кольорами державного прапора, використовувалися і будуть використовуватися для вираження певних ідей. У цьому випадку вертикальне розташування прапора є допустиме – чи у вигляді стрічки, у даному випадку це називається банером, для оздоблення урядових, державних установ, якою є МЗС. Тобто це є прийнятна норма у всьому світі», - каже пан Савчук.

Щодо порушень з використанням прапорів, то, на думку історика-геральдиста, достатньо вийти на вулиці українських міст і побачити зношені і порвані прапори і прапорці з державною символікою, на яких часом і кольорова гама вже давно видозмінена.