Хто став найбагатшим у світі і в Україні?

Мексиканського бізнесмена Карлоса Сліму було названо найбагатшою людиною згідно з журналом «Форбс».

Пан Слім випередив американських багатіїв – Уоррена Баффета та Білла Гейтса.

Оглядач журналу «Кореспондент» Олександр Пасхoвер розповідає Бі-Бі-Сі про те, які тенденції демонструє список «Форбс» і про українських багатіїв.

Олександр Пасхoвер: Все схиляється до того, що не індустріальні ресурси, а саме інтелектуальні чи високі технології (це, я так розумію, телекомунікації та ІТ) – саме вони оцінюються надто високо.

Бі-Бі-Сі: Найбагатша людина світу тепер мексиканець. Про що це говорить?

Олександр Пасхoвер: Здебільшого це говорить про те, що у всіх країнах (таких, як Мексика чи як Україна) дуже велика концентрація капіталу в окремих руках. Мені здається взагалі, коли мова іде про найбагатших людей, і говориться про те, що в Росії, Україні, от зараз у Мексиці, в Чилі є мільярдери – це певно що не може свідчити про економічний стан країни. Але знову ж таки всі ці оцінки дуже суб’єктивні, залежно від кон’юнктури ринку. Цього року оцінка капіталу була, скажімо, металургійних компаній така, а інший бізнес, інші активи впали, а наступного року сталося щось інше, тобто, це вже просто оцінка їх активів. І кожного року те, що відбувається на фондовому ринку, що відбувається взагалі на світовому ринку, і є лакмусовим папірцем для оцінки їх активів. Скажімо, коли напередодні 2008 року Китай готувався до Олімпіади, і був там будівельний бум, то металургія і взагалі будівництво – вся ця інфраструктура коштувала на ціну золота. Китай припинив будівництво, взагалі почалася криза і вся металургія сіла так низько, що стала коштувати майже копійки.

Бі-Бі-Сі: Ви заговорили про металургію. Металургія як експортна галузь є дуже важливою і для України. Як завжди в списку найбагатших 100 людей світу журналу «Форбс» є й українці. Що ви скажете про цьогорічний склад, і як він порівнюється до минулорічного складу? Минулого року ми в цей час говорили про те, що збідніли українські мільярдери, що тепер вони трохи бідніше, ніж були. Що відбулося цього року, чому вони збагатіли і скільки їх є взагалі?

Олександр Пасхoвер: Я скажу так, що оцінка українських мільярдерів взагалі-то не відповідає реаліям і ніколи не відповідала тим реаліям, які оцінює «Форбс». «Форбс» дуже погано знає українські реалії. І якщо тільки рік чи кілька років тому там взагалі з’явився Коломойський, то це не тому, що Коломойський 2 роки тому став багатою людиною, а через те, що вони взагалі дізналися, що така людина існує. А якщо брати нашого чемпіона Ахметова, то оцінки його, я також думаю, необ’єктивні. Він коштує значно більше. Його цього року оцінили у 5 мільярдів доларів, але я думаю, це необ’єктивна цифра тому, що він володіє значно більшими активами. У нього близько 70 великих компаній, вони якщо навіть у середньому коштували би по 100 мільйонів, то не могли би складати 5 мільярдів. Це значно більше! Щодо вашого другого питання «Чому вони цього року зросли?» Цього року треба дивитися навіть на російський «Форбс». Цього року всі компанії, всі мільярдери зросли. Тому, що паніка, яка була торік, пов’язана з кризою, привела до дуже великого падіння всіх активів, всіх акцій, а зараз потрохи все повертається і переоцінюється знову.

Бі-Бі-Сі: Ви кажете, що «Форбс» недооцінює багатство Ріната Ахметова. Але наскільки Рінату Ахметову вигідно бути в цьому списку, це є престижна чи це зайва пабліситі? І наскільки йому вигідно, щоб думали, що він багатший чи бідніший, ніж насправді? Який вплив цього списку журналу «Форбс» на реальне життя багатіїв і чи воно взагалі для них щось означає?

Олександр Пасхoвер: Враховуючи досвід зокрема Ріната Ахметова, скажу, що для нього це дуже важливо. Через те, що він намагається вже кілька років демонструвати прозорість. На відміну від інших. Я маю на увазі, скажімо, того ж Коломойського та Боголюбова. І тому, коли ми звертаємося до компаній, щоб вони показали нам свої активи, вони співпрацюють і дають нам реєстри всіх своїх активів. Тому, з цього я роблю висновок, що він дуже хоче демонструвати, по-перше, свою відкритість, а по-друге, те, що він дійсно є найбагатшою людиною в Україні. А 2 роки тому він був найбагатшою людиною в СНД. То ми можемо сказати, що якщо «Форбс» звернувся би заздалегідь до компанії АСКМ, вони отримали би всю інформацію, і Ахметов був би значно вище в цьому списку. Але певно для «Форбса» Україна це такий аутсайдер, що вони діють за принципом: ну, ми зробили вже весь список, але додамо для екзотичності ще кілька екзотичних країн.