Як закрити діру в Пенсійному фонді?

Бідність

Дефіцит Пенсійного фонду України сягає майже 30 мільярдів гривень – заявив міністр фінансів Федір Ярошенко. У такій ситуації представник нового уряду звинувачує попередній уряд.

Проте у Світовому банку називають реформу пенсійної системи серед найбільш нагальних кроків, до яких варто вдатися українському урядові, аби врятувати цілу економіку. Наразі Україна є світовим рекордсменом із частки ВВП, що витрачається на пенсії, більшість із яких, утім, є серед найнижчих не тільки у світі, але й серед своїх найближчих сусідів.

У понеділок президент Віктор Янукович під час зустрічі із прем’єром Миколою Азаровим вкотре закликав уряд ініціювати міжнародний аудит стану справ в українській економці. Поки що ж урядовці проводять ревізію самі. Перші ж перевірки, проведені силами нового уряду показали, що загальний дефіцит Пенсійного фонду може сягати до 30 мільярдів гривень – твердить міністр фінансів Федір Ярошенко.

Це виглядає досить серйозно на тлі того, що загальний дефіцит всього українського бюджету віце-прем’єр Сергій Тигіпко визначає на рівні у 40 мільярдів гривень. Водночас, пан Ярошенко запевняє, що велика від’ємна різниця між доходами та видатками Пенсійного фонду не позначиться на регулярності виплати пенсій.

Тим часом у Світовому банку, фахівці якого вже давно працюють над рекомендаціями щодо пенсійної реформи в Україні, згадують так само часто, як і реформи в енергетиці. Справа у тому, що нині Україна виділяє 17% свого ВВП на виплату пенсій, що є світовим рекордом – каже експерт Світового банку з питань соціального захисту Катерина Петрина:

“У світі є цифри від 3% ВВП на пенсійне забезпечення до рекордних 17% ВВП в Україні. У країнах європейського союзу середнім показником є близько 10%. Кожна країна робить свій вибір, скільки вона витрачає на пенсіонерів, скільки віддає на працююче населення, і яку частину вона витрачає на дітей. Звичайно, таке навантаження, як 17% ВВП не витримає жодна економіка.”

Рекордний відсоток витрат на пенсіонерів “з’їдає” інші соціальні виплати – на охорону здоров’я чи освіту – каже старший економіст представництва Світового банку у Києві Пабло Сааверда.

Крім того, перманентний дефіцит Пенсійного фонду постійно загрожує і цілому державному бюджету, стримуючи інвестиції та зростання економіки. Серед реформ, які могли б покращити ситуацію, експерти Світового банку пропонують обмежити пенсійні виплати працюючим пенсіонерам, обмежити абсолютний розмір максимальної пенсії, зблизити порядок нарахування спеціальних та звичайних пенсій, а також поступово, впродовж 10 років збільшити пенсійний вік для жінок до 60 років.

Такі заходи, за словами пана Сааверди, дозволять здійснити реформи не за рахунок тих, хто отримує мінімальні пенсії, а коштом тих, хто є більш забезпеченим:

“Всі пропозиції, які ми маємо, чи більшість із них, стосуються того, як зменшити пенсійні видатки за рахунок тих, хто отримує більші пенсії, і захистити тих, хто отримує менші пенсії. Тобто, пропонуючи наш погляд на вирішення проблеми, ми не збираємося вирішувати її за рахунок тих, хто і так отримує низький дохід. По-друге, більшість пропонованих нами заходів є розтягнутими у часі. Наприклад, ми ніколи не пропонували, аби пенсійний вік для жінок одразу зріс на 5 років. Наша пропозиція полягає у збільшенні пенсійного віку на 6 місяців кожен рік. Таким чином, зміна пенсійного віку розтягнеться на 10 років, тобто, зміни будуть дуже поступовими.”

Якщо у 1990 році мінімальна пенсія в Україні відрізнялася від максимальної у понад 8 разів, то нині ця різниця перевищує 85 разів. Найбільша українська пенсія сягає 46 тисяч гривень. При цьому пенсію у понад 10 тисяч гривень отримують трохи більше, ніж 1 тисяча пенсіонерів, серед яких народні депутати, колишні прокурори, судді та урядовці. Решта 12.5 мільйонів українських пенсіонерів отримують в середньому близько 850 гривень на місяць, при цьому жінки отримують близько 600 гривень, а чоловіки – близько 1000 гривень пенсії. Минулого року бюро журналістських розслідувань “Свідомо” підрахувало, що якби спецпенсіонери отримували звичайні пенсії, то можна було б заощадити до 11 мільярдів гривень бюджетних коштів. Утім, навіть цього не вистачить, аби покрити нинішній дефіцит Пенсійного фонду.