Як закрити діру в Пенсійному фонді?

Дефіцит Пенсійного фонду України сягає майже 30 мільярдів гривень – заявив міністр фінансів Федір Ярошенко. У такій ситуації представник нового уряду звинувачує попередній уряд.
Проте у Світовому банку називають реформу пенсійної системи серед найбільш нагальних кроків, до яких варто вдатися українському урядові, аби врятувати цілу економіку. Наразі Україна є світовим рекордсменом із частки ВВП, що витрачається на пенсії, більшість із яких, утім, є серед найнижчих не тільки у світі, але й серед своїх найближчих сусідів.
У понеділок президент Віктор Янукович під час зустрічі із прем’єром Миколою Азаровим вкотре закликав уряд ініціювати міжнародний аудит стану справ в українській економці. Поки що ж урядовці проводять ревізію самі. Перші ж перевірки, проведені силами нового уряду показали, що загальний дефіцит Пенсійного фонду може сягати до 30 мільярдів гривень – твердить міністр фінансів Федір Ярошенко.
Це виглядає досить серйозно на тлі того, що загальний дефіцит всього українського бюджету віце-прем’єр Сергій Тигіпко визначає на рівні у 40 мільярдів гривень. Водночас, пан Ярошенко запевняє, що велика від’ємна різниця між доходами та видатками Пенсійного фонду не позначиться на регулярності виплати пенсій.
Тим часом у Світовому банку, фахівці якого вже давно працюють над рекомендаціями щодо пенсійної реформи в Україні, згадують так само часто, як і реформи в енергетиці. Справа у тому, що нині Україна виділяє 17% свого ВВП на виплату пенсій, що є світовим рекордом – каже експерт Світового банку з питань соціального захисту Катерина Петрина:
“У світі є цифри від 3% ВВП на пенсійне забезпечення до рекордних 17% ВВП в Україні. У країнах європейського союзу середнім показником є близько 10%. Кожна країна робить свій вибір, скільки вона витрачає на пенсіонерів, скільки віддає на працююче населення, і яку частину вона витрачає на дітей. Звичайно, таке навантаження, як 17% ВВП не витримає жодна економіка.”
Рекордний відсоток витрат на пенсіонерів “з’їдає” інші соціальні виплати – на охорону здоров’я чи освіту – каже старший економіст представництва Світового банку у Києві Пабло Сааверда.
Крім того, перманентний дефіцит Пенсійного фонду постійно загрожує і цілому державному бюджету, стримуючи інвестиції та зростання економіки. Серед реформ, які могли б покращити ситуацію, експерти Світового банку пропонують обмежити пенсійні виплати працюючим пенсіонерам, обмежити абсолютний розмір максимальної пенсії, зблизити порядок нарахування спеціальних та звичайних пенсій, а також поступово, впродовж 10 років збільшити пенсійний вік для жінок до 60 років.
Наша пропозиція полягає у збільшенні пенсійного віку на 6 місяців кожен рік. Таким чином, зміна пенсійного віку розтягнеться на 10 років, тобто, зміни будуть дуже поступовими.
Такі заходи, за словами пана Сааверди, дозволять здійснити реформи не за рахунок тих, хто отримує мінімальні пенсії, а коштом тих, хто є більш забезпеченим:
“Всі пропозиції, які ми маємо, чи більшість із них, стосуються того, як зменшити пенсійні видатки за рахунок тих, хто отримує більші пенсії, і захистити тих, хто отримує менші пенсії. Тобто, пропонуючи наш погляд на вирішення проблеми, ми не збираємося вирішувати її за рахунок тих, хто і так отримує низький дохід. По-друге, більшість пропонованих нами заходів є розтягнутими у часі. Наприклад, ми ніколи не пропонували, аби пенсійний вік для жінок одразу зріс на 5 років. Наша пропозиція полягає у збільшенні пенсійного віку на 6 місяців кожен рік. Таким чином, зміна пенсійного віку розтягнеться на 10 років, тобто, зміни будуть дуже поступовими.”
Якщо у 1990 році мінімальна пенсія в Україні відрізнялася від максимальної у понад 8 разів, то нині ця різниця перевищує 85 разів. Найбільша українська пенсія сягає 46 тисяч гривень. При цьому пенсію у понад 10 тисяч гривень отримують трохи більше, ніж 1 тисяча пенсіонерів, серед яких народні депутати, колишні прокурори, судді та урядовці. Решта 12.5 мільйонів українських пенсіонерів отримують в середньому близько 850 гривень на місяць, при цьому жінки отримують близько 600 гривень, а чоловіки – близько 1000 гривень пенсії. Минулого року бюро журналістських розслідувань “Свідомо” підрахувало, що якби спецпенсіонери отримували звичайні пенсії, то можна було б заощадити до 11 мільярдів гривень бюджетних коштів. Утім, навіть цього не вистачить, аби покрити нинішній дефіцит Пенсійного фонду.