Чи допоможе суд у справі Бандери?

Ющенко і Бандера
Image caption Віктор Ющенко вручає документи про звання "Героя України" онукові Степана Бандери

Президент Віктор Янукович пообіцяв до 9 травня - Дня перемоги - скасувати укази свого попередника про присвоєння звань „Герой України" провідникам ОУН-УПА Роману Шухевичу та Степану Бандері.

Така його заява пролунала нещодавно під час офіційного візиту до Москви. Однак, для того, щоб це зробити, визнають в оточенні президента, необхідні будуть не лише політичні, але й правові підстави.

Віктор Ющенко, який є автором указів, переконаний, що ніхто його указів скасувати не посміє. „Я переконаний, що ні в кого не підніметься рука скасувати укази президента Ющенка. Не тому, що у когось такого бажання немає, а тому, що цього не дозволять зробити", - заявив екс-президент на одній із прес-конференцій. Хто саме не дозволить скасувати його укази про героїзацію Романа Шухевича і Степана Бандери, Віктор Ющенко не уточнює. Каже - ті, хто стоїть на сторожі справедливості і знання справжньої української історії.

Не політика, а формальні обставини

Однак, на сьогодні у кількох судах розглядаються позови як окремих громадян, так і органів влади із вимогою скасувати укази Віктора Ющенка. Луганська обласна рада, а також окремі громадяни звернулися до апеляційних судів. А Верховна Рада Криму планує подання до Конституційного суду. Зміст позовів - ідентичний навіть у формулюваннях. Автори наголошують, що вони не торкаються політики, а беруть до уваги виключно формальні обставини. Про те, що нагороджуватися можуть лише громадяни України, а Бандера і Шухевич такими не є. Пояснює один із позивачів, донецький адвокат Володимир Оленцевич. „Логіка дуже проста. Президент має повноваження нагороджувати, і це незаперечно. Згідно із законом „Про державні нагороди", нагородженими можуть бути громадяни України. Перший такий громадянин з'явився у 1991-му році. Шухевич був убитий у 1950-му році, Бандера - у 1959-му. Вони не були громадянами України. Я обрав саме такий шлях тому, що я не хочу копатися в їхніх біографіях. Використовую формальний аргумент - не громадянин і крапка. Бо інакше за такою логікою можна дійти і до Володимира Великого і Мазепи", - заявив він в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.

Віктор Янукович знає про те, що у судах розглядаються позови. І у Москві, і трохи раніше у Брюсселі він наголошував на тому, що питання про суперечливі укази розглядається зараз як у політичній, так і у правовій площині, маючи на увазі саме суди.

Чи можна скасовувати президентські укази?

То чи може йтися про те, що президент Янукович просто чекає, поки чи апеляційний, чи Конституційний суди пояснять, чи мав право Віктор Ющенко нагороджувати осіб, що жили в інший історичний період?

Адвокат юридичної фірми „Ілляшев і партнери" Максим Копейчиков в інтерв'ю Бі-Бі-Сі каже, що судовими рішеннями справді можна скасовувати президентські укази.

Донеччанин Володимир Оленцевич вважає, що він би дуже допоміг Віктору Януковичу у непростій для нього ситуації: „Я для нього - золота людина! Бо ж у позовній заяві я прошу відмінити указ. І якщо суд таке рішення ухвалить, то президент Янукович зможе просто розвести руками і сказати: „Хлопці, як законослухняний громадянин я виконую рішення суду, що й вам рекомендую завжди робити".

Щоправда, Володимир Оленцевич вже має на руках рішення апеляційного суду за подібною справою - стосовно указу президента про нагородження званням Героя командира УПА Романа Шухевича. Суд відмовив у задоволенні позову, тому логічно вважати, що оскільки позови ідентичні і, як сказав позивач, він лише прізвище Шухевич змінив на Бандера, рішення суду також може бути однаковим.

Image caption Роман Шухевич

Президенту радять не чіпати Бандеру навіть свої

Утім, ці рішення були ухвалені судом до приходу до влади Віктора Януковича. Окрім того, досі ніхто не звертався до Конституційного суду за тлумаченнями, кого може нагороджувати президент.

Депутат від Партії регіонів Юрій Мірошниченко в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав, що президент, відміняючи указ, опиратиметься виключно на правові аргументи, однак якщо це зробить суд, це може бути вирішенням проблеми.

„Звісно, якщо суд визнає цей указ незаконним і відповідно скасує його, президент не повторюватиме цей указ і не провокуватиме чергове протистояння у суспільстві", - сказав депутат.

В оточенні президента лунають і інші пропозиції. Зокрема, віце-прем'єр Борис Колесников вважає, що новій владі не варто підіймати галас навколо суперечливих постатей історії. Його аргумент - не створювати прецеденти в українській сучасній історії.

Тим часом, тему Бандери несподівано у своєрідний спосіб продовжив його онук, також Степан, який на своєму інтернет-блозі запропонував Вікторові Януковичу обмін: він готовий віддати дідову нагороду, якщо президент відмовиться від резиденції Межигір'я, у якій поселився кілька років тому. Відповіді від нього немає, хоча і заява онука-героя багатьом видається негідною.