Лідер кримських татар у Брюсселі

Крим
Image caption Кримські татари досі не вважають свій народ повністю реабілітованим після сталінських репресій.

Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемільов закликав Європарламент схвалити резолюцію, яка б дала оцінку геноциду та депортації кримських татар.

Виступаючи на слуханнях, організованих депутатом Європарламенту Леонідасом Донскісом у Брюсселі, пан Джемільов звернув увагу на проблеми кримських татар, які залишаються невирішеними протягом всієї новітньої історії України.

У майже годинній промові лідер Меджлісу кримськотатарського народу торкнувся практично всіх основних проблем, з якими доводиться стикатися татарам у Криму, починаючи від загрози територіальній цілісності України, завершуючи освітянськими та культурними питаннями.

Серед найскладніших питань – не визначеність правового статусу репатріантів, неможливість отримати земельні ділянки під будівництво житлових будинків, відсутність в достатній кількості шкіл з викладанням кримськотатарською мовою, електронних та друкованих ЗМІ, проблеми з пошуком роботи.

Так, за словами лідера Меджлісу, на сьогодні безробіття серед кримських татар удвічі вище, ніж в середньому в Криму. Звідси і низка соціальних проблем.

Окреме питання – діяльність проросійських організацій автономії, яка досить часто, за словами Мустафи Джемільова, спрямована на розпалювання міжнаціональної та міжконфесійної ворожнечі.

Саме тому лідер Меджлісу і звернувся до Європарламенту з проханням схвалити резолюцію, яка б засуджувала злочин сталінського режиму, що полягав у депортації кримських татар та примушуванні їх до життя у вигнанні протягом понад 50-ти років.

Image caption Мустафа Джемільовназвав проросійські організації в Криму розпалювачами міжнаціональної ворожнечі.

Татари сподіваються допомоги ЄС

На переконання Мустафи Джемільова, спеціальні проекти мають бути включені і до порядку денного асоціації Україна-ЄС. Серед них - будівництво шкіл та дошкільних закладів освіти в районах проживання кримських татар, надання допомоги Кримському інженерно-педагогічному університету, який, в тому числі, веде навчання кримськотатарською мовою, відновлення унікальних культурних та історичних об’єктів кримськотатарської культурної спадщини, допомога у розвитку малого та середнього бізнесу.

Не обійшлося і без критики нового українського керівництва.

Зокрема, призначення на посаду міністра внутрішніх справ України Анатолія Могильова, відомого в Криму своїми антитатарськими висловлюваннями.

Як повідомив пан Джемільов, зараз він готує звернення до Генпрокурора України з проханням порушити кримінальну справу проти міністра за розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

Лідер Меджлісу готовий боротися проти нового міністра внутрішніх справ на всіх можливих рівнях, в тому числі, звертатися до ОБСЄ та Ради Європи.

Організатор слухань – депутат Леонідас Донскіс, не виключив можливості схвалення спеціальної резолюції щодо кримських татар.

Разом з тим, він висловив переконання в тому, що такий документ має бути спрямований на позитив, а не просто повторювати попередні резолюції про злочини сталінського режиму.

Депутат Донскіс заявив, що готовий сприяти у схваленні такої резолюції, а також у тому, щоб ЄС більше уваги при співпраці з Україною приділяв саме питанням Криму і облаштування кримських татар, як важливої складової захисту прав людини в Україні.

Новини на цю ж тему