'Хіросіма для риби' біля Києва

Риба
Image caption Фото Асоціації рибалок України

Рибалки заявляють, що більше половини риби на Київському водосховищі вже загинуло через раптовий спуск води, який організували, аби запобігти пaводку.

Київрибінспекція оцінює збитки в кілька мільйонів гривень. Загинули цінні породи риби – судак, сом, щука. Інспектор Київрибохорони Ігор Тихолаз вважає, що біди можна було б уникнути, якби київська ГЕС спускала воду поступово. Про це він сказав «Газеті по-українськи».

Риболови розповідають, що через товстий шар льоду риба почала задихатися ще взимку. Тому на мілководді прорубали отвори, аби вода насичувалася киснем. Саме туди поспливалося багато риби. Але її просто зачавило тонами криги після того, як рівень води після спуску впав більш ніж на метр, розповів Бі-Бі-Сі голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков, який їздив у рейд на водосховище і дуже стурбований тим, що сталося:

«Це саме трагедія. Один з наших рибаків сказав, що це просто Хіросіма для риби, яку влаштували дачники Конча-Заспи. Справа в тому, що ці дачі стоять на вкрадених у Дніпра землях, на намитих територіях. Дніпро в районі Козина на 1991 рік був 7 кілометрів 200 метрів вшир. Нині – 750 метрів. Тобто, замито 6 кілометрів найвеличнішої ріки Європи!» - розповів голова асоціації рибалок.

За словами Олександра Чистякова, у Київському водосховищі загинуло більше половини риби. Як пише преса, рибалкам вдається зібрати по 50-100 кілограм. Вони кажуть, що не можна дати їй гнити під водою.

Але голова Асоціації рибалок стурбований ще й тим, що, за його словами, браконьєри масово виловлюють живу рибу, яка рятується на заводнених ділянках:

«Там сотні риболовів, сотні! Вони як котики, вони лежать. Вирубуються ополонки, туди опускають різні тризубці. Як тільки риба пропливає повз ополонку, її б’ють. Весь лід в крові. Це мальок судака.»

Олександр Чистяков також запевняє, що рибу з мілини виловлюють сітями промислові рибартілі. В Асоціації рибалок вимагають негайо заборонити риболовлю в Україні, оскільки за два тижні офіційно почнеться сезон нересту.

Рішення спустити воду із Дніпровських водосховищ прийняла міжвідомча комісія при Державному комітеті водного господарства. Олексій Чунарьов, якій відповідає за зв’язки з громадськістю в тій установі запевняє, що насправді воду зливали поступово, по кілька сантиметрів протягом більш ніж місяця. За його словами, це робили з тим, аби убезпечити від підтоплення кілька житлових районів Києва:

Image caption Фото Асоціації рибалок України

«Ситуація не настільки катастрофічна, як про це пишуть. Наші фахівці були на місцях – так, дійсно, є багато риби, яка придавлена. Але, ще раз підкреслюю, ми готуємося до пропуску великої води. Ми не можемо дозволити, аби Київ був підтоплений і таке інше.»

Олексій Чунарьов визнає, що рибу можна було б врятувати, аби інший орган – комітет рибного господарства – попередньо розпорядився розколоти лід криголамом. Однак там звинувачення на свою адресу спростовують. Чиновники обіцяють, що судно почне працювати цього тижня.

А поки риболови разом із екоінспекцію перевіряє правомірність рішень про спуск води у річках України. Голова Асоціації рибалок Олександр Чистяков розповідає, що це роблять у всіх регіонах України, подекуди річки «спустили» повністю.