Готуємося до суттєвого стрибка ціни на газ

Газ
Image caption Уряд обіцяє, що нові тарифи стосуватимуться лише багатих, але не пояснює, як це буде відбуватися

Український уряд визнав, що вже скоро змушений буде підвищити тарифи на газ.

Про це заявив віце-прем'єр Сергій Тігіпко в ефірі одного з українських телеканалів. Пан Тігіпко, який ішов на президентські вибори під гаслами ліберальних реформ, нині, оголосивши про неминуче подорожчання газу для населення, одразу ж поквапився заспокоїти людей обіцянкою зробити все, аби від того подорожчання не постраждали найбідніші громадяни.

"Нам прийдеться піднімати тарифи на газ і на комунальні послуги деякі. Але мушу сказати, що це ми будемо робити переважно для багатих, для тих, хто можуть за це платити. Ми все зробимо, щоб самі бідні не постраждали".

За іронією долі, одне з нереалізованих упродовж 5 років президентства Ющенка гасел помаранчевого майдану "Багаті поділяться з бідними" доведеться втілювати в життя команді президента Януковича. Сергій Тігіпко вважає несправедливим, коли і бідні, й багаті платять за газ однакову ціну. А тому віце-прем'єр пропонує для забезпечених громадян привести тарифи до реального рівня, а незаможним надавати субсидії.

Чому не можна уникнути подорожчання?

Відсутність альтернативи підвищенню ціни на газ для населення визнає не лише нова владна команда, а й більшість експертів.

"Це необхідно було робити вже давно, але питання цін на газ завжди було заполітизовано. Цим питанням гралися політики. І ось догралися до такого стану, що НАК Нафтогаз знаходиться в стані неплатоспроможності, дефіцит бюджету колосальний і що робити, ніхто не знає".

Володимир Омельченко з дослідницького центру імені Разумкова каже, що при тій залежності від зовнішніх кредиторів, у яку потрапила Україна, витрачаючи набагато більше грошей, ніж заробляє, вона просто не має вибору, окрім як для покриття дефіциту державного бюджету просити кошти міжнародних фінансових інституцій на їхніх умовах.

Минулий уряд, підписуючи наприкінці 2008 року меморандум із Міжнародним валютним фондом, зобов'язався підвищити ціни на газ для населення і теплокомуненерго ще з жовтня минулого року. Але це рішення не набуло чинності формально через судове оскарження його профспілками. Фактично ж, як кажуть експерти, і прем'єр-міністрові Тимошенко невигідно було це робити напередодні президентських виборів, у яких вона сама брала участь.

Яким може бути ціновий стрибок?

Від соціальних цін на газ вже починають відмовлятися навіть газоносні країни, кажуть одні експерти, і наполягають на негайному підвищенні ціни на газ для населення в Україні одразу удвічі. Чому так? Пояснює голова правління альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик.

"В Росії більші ціни, чим у нас. І якщо зараз ми хочемо зберегти ці ж соціальні ціни, це значить завтра кинути Україну в дефолт, кинути країну в такі обставини, що вона не буде виконувати свої зобов'язання не тільки перед зовнішніми кредиторами, а і внутрішні зобов'язання, які є нині. І тому підвищення чітке, одноразове, удвічі змінить ситуацію більш-менш на сприятливу в розвитку нафтогазового сектору".

На доцільності поступового подорожчання газу для населення наполягають інші фахівці.

"Я не зовсім згоден з колегою, що треба у 2 рази зразу піднімати ціни. Я вважаю, що більш вірний шлях - це поступове підвищення протягом року десь на 20%, бо ми знаємо, що в Україні понад 10 мільйонів пенсіонерів, які не в змозі просто витягнути це. Є також величезна кількість безробітних і малозабезпечених сімей. Тому мені здається, що треба все ж таки поступово робити. Це перше зауваження. І друге - неможливо зробити реформування в газовому секторі, в тому числі, й цінове, якщо не буде відновлюватися економіка. І тому реформи в газовому секторі повинні бути невід'ємною частиною реформи всієї екноміки. І тільки тоді це дасть якийсь ефект", - каже експерт Володимир Омельченко.

З ним погоджуються і профспілки, які заявили, що підвищення тарифів на газ та комунальні послуги мають відбуватися лише після реформ у цих сферах. У противному разі, кажуть у Національному форумі профспілок, всі гроші, зібрані для потреб газового господарства, підуть, як вода в пісок.