Розслідування резонансних справ затягується

Генпрокуратура України заперечує повідомлення про відсторонення від керівництва слідчої групи Галини Климович, яка займається справою отруєння Віктора Ющенка 2004 року.

Image caption На що сподіватися простим громадянам, якщо українські правоохоронці не можуть знайти винних в отруєнні президента?

Деякі ЗМІ посилаються на заяву самої пані Климович. Тим часом дехто з експертів у кримінальних справах припускають, що ця ситуація пов'язана із намаганнями затягти розслідування резонансних справ.

В останні дні з'явилося чимало суперечливих повідомлень у зв'язку із Галиною Климович. Деякі ЗМІ кажуть, що формальною підставою для її можливого відсторонення міг послужити конфлікт із заступником Генпрокурора Віталієм Щоткіним внасідок процедурних питань ознайомлення з ходом справи отруєння пана Ющенка.

Чи відсторонили керівника слідчої групи?

Разом з тим речник Генпрокуратури Юрій Бойченко сказав Бі-Бі-Сі, що повідомлення про відсторонення пані Климович не відповідає дійсності:

"На сьогодні Климович продовжує очолювати слідчо-оперативну групу, ніяких рішень щодо її відсторонення, передачі цієї кримінальної справи іншому керівнику слідчо-оперативної групи не приймалося. Єдина зміна - це справи щодо отруєння Віктора Ющенка, справи Гонгадзе і Чорновола від заступника генерального прокурора Миколи Голомши перейшли під кураторство до заступника Генпрокурора Віталія Щоткіна."

Як каже Юрій Бойченко, цей крок був пов'язаний з рішенням генпрокурора Олександра Медведька, який вважає ефективним, аби саме пан Щоткін наглядав за цією та іншими резонансними справами, як куратор Головного слідчого управління.

Між тим у ЗМІ з'явилися повідомлення, що зміна кураторів - Миколи Голомши на Віталія Щоткіна - відбулася після поразки Ющенка на виборах. І що саме пані Климович користувалася симпатіями екс- президента.

Як сказав Бі-Бі-Сі журналіст Олег Єльцов, який пише на кримінальні теми, нині робиться все, аби згорнути розгляд резонансних справ, в тому числі і стосовно отруєння Ющенка, загибелі Чорновола і Гонгадзе.

Альтернативні версії

Ще раніше представники ПР активно лоббіювали тезу про те, що отруєння, можливо, взагалі не було і тому нині, після приходу нової влади і можливих змін у прокуратурі, як кажуть експерти, можуть ще активніше заговорити про нові версії хвороби пана Ющенка.

Водночас Олег Єльцов каже про безперспективність таких версій:

"Якщо вони з'являться, то це будуть сміхотворні версії, які будуть негайно осміяні експертами і пресою. Все, що треба, вже розслідується, просто є певні процесуальні затримки для подальшого просування справи. Однією з головних причин того, що справа загальмувалася, є небажання Росії задовольнити запити слідства, ГПУ України щодо допиту громадян України, які нині ховаються на території Росії."

Нещодавно з'явилися повідомлення про можливе повернення в Україну екс-заступника голови СБУ Володимира Сацюка. Саме отруєння на дачі пана Сацюка розглядалася, як одна з версій. Знову Олег Єльцов:

"Справа там не в одному Сацюку, є люди які нині перебувають і на території України, які дуже активну роль зіграли у створенні парламентської коаліції з Партією регіонів, тобто перебіжчики з „помаранчевого" табору. Ці люди неодноразово фігурували в заявах слідства і ГПУ, чинили спротив намаганню дізнатися правду, вони також зацікавлені в тому, щоб поховати справу."

Зі свого боку заступник Генпрокурора Віталій Щоткін заявляє, що слідство стосовно отруєння Ющенка іде повним ходом, проводяться всебічні дослідження, допитуються свідки.