Євробачення: український скандал

Альоша
Image caption Альоша

Проблем з відбором українського представника на Євробачення все більше. Пісню, яка пройшла у фінал вимагають замінити. Організатори українського відбору повідомили адміністрацію пісенного змагання про порушення правил конкурсу. З Осло прийшла рекомендація - вибрати іншу пісню. Пісню поки що не вибрали, втім вже заявили, що пісню виконуватиме її все та ж фіналістка – Альоша.

Перед своїм виступом на відбірковому турі Альоша (а за паспортом Олена Кучер) розповідає ведучим українського відбору про те, що словам пісні вже більше 30 років. І що 2 роки тому Альоша написала музику до тексту.

Важко "бути вільним"

Після оголошення результатів про те, що перемогла саме пісня “Ту бі Фрі” (“бути вільним” українською), на виконавицю та її продюсерів посипались звинувачення. Зокрема на сайті Євробачення про це сказано наступне:

“...пісня Альоші порушує правила Євробачення. Пісня “To Be Free” була видана у 2008-му році. Також її запідозрили у плагіаті пісні “Knock Me Out” Лінди Перрі і Грейс Слік. Тому досі невідомо, хто представлятиме Україну на Євробаченні 2010”.

Оригінальність твору

Ви можете самі порівняти пісні на YouTube. Ось Альошина пісня, а ось пісня Лінди Перрі.

На сайті Продюсерської агенції Катапульт Мюзік, яка займається справами Альоші,можна побачити два документи, які засвідчують, що одним із авторів пісні “To Be Free” є саме Олена Кучер, що, на думку продюсерів, доводить оригінальність походження музичного твору.

Також у документах йдеться і про те, що пісню зареєстровано 2008-го року. У правилах Євробачення сказано: “Пісня до 1 жовтня 2009 року не повинна бути комерційно реалізована».

Тим часом на сайті одного з інтернет-магазинів цю ж пісню у виконанні Альоші продають з квітня 2008-го року. Щоправда там псевдонім співачки Алонія.

Заміна пісні

У понеділок Національна телекомпанія України поширила повідомлення, що співачці Альоші запропонували замінити пісню. Документи на новий музичний твір треба передати до Осло, де проходитиме Євробачення, не пізніше п’ятниці 26-го березня. Про це повідомив Бі-Бі-Сі заступник голови НТКУ Валід Арфуш.

“Ми написали в Євробаченя, пояснили ситуацію так, як є. Що нам було важливо провести відбірковий тур відкрито. І написали, що після голосування ми з’ясували, що пісня була опублікована раніше строку. Вони увійшли в наше становище і дали нам 4 дні, щоб все виправити.”

Щодо схожості пісень, то пан Арфуш сказав, що офіційно про плагіат навіть не згадають.

Генеральний директор продюсерської агенції “Catapult Music” Сергій Козачук сказав, що вони готові замінити пісню, втім поки не каже на яку саме:

"Це буде декілька варіантів, ми спершу для себе вирішимо. Пісень є багато”

У правилах пісенного конкурсу Євробачення сказано лише про два способи вибору пісні. Цитую: “або внутрішнє рішення телекомпанії або загальнонаціональний відбірковий тур”. Якою б не була друга пісня Альоші, вона не виконала жодну з цих умов.

Проблеми фіналу

Проблеми з новим фіналістом почались ще до того, як вирішили проблему зі старим. Василь Лазарович так і не отримав компенсації. Хоча за його словами саме на плечі його команди впав фінансовий тягар організації попереднього відбіркового туру. Минулого тижня пан Лазарович назвав Бі-Бі-Сі суму компенсації – 100 тсияч доларів

“Хто такий Валід Арфуш? Цим питанням будуть займатись не я, а юристи.

Тобто коментувати компенсацію ви не хочете?

Це комерційна таємниця. А він одним говорить, що виплатить, іншим, що не виплатить...”

Минулого тижня Валід Арфуш заявив Бі-Бі-Сі, що у вівторок Лазарович мав запропонувати суму компенсації, яку мали обговорити. У понеділок пан Валід повідомив, що від Лазаровича досі немає офіційних претензій.

“Я не розумію, чому ми маємо платити Лазаровичу якусь компенсацію, тим більше, що ми від нього не отримали ні претензії, ні прохання з цього приводу.”

Василь Лазарович став першим представником України на Євробаченні 2010. Його кандидатуру затверджено на закритому відборі рішенням Національної телекомпанії, підписаним її колишнім головою Василем Ілащуком. Українські музиканти почали вимагати відкритого голосування. Після зміни керівництва телекомпанії, всього за кілька днів організовано та проведено новий конкурс. На ньому перемогла Альоша, а співак Василь Лазарович зайняв 7-ме місце.

Каша Сальцова – вокалістка гурту "Крихітка", який відокремлює себе від української поп-культури, дивується – чому конкурсу стільки уваги? Адже він давно нікого нового і оригінального не відкриває.

“Дівчина, я так розумію, нафарбована, як фарбуються дівчата в невеликих українських містах. Вона так одягнена. Вона повністю відповідає уявленню цивілізованого світу про те, як виглядає українка. Пісня непогана, я так розумію, з тих 40-30 сек, які я почула. Голос у неї також є. Дайте їй будь-яку іншу пісню і вона зробить для вас те, що ви від неї чекаєте. Я дуже мало знаю людей, які справді чогось досягли на міжнародній сцені, крім, можливо, Ванесси Параді або группи АББА, яким допомогла участь у конкурсі. Але це радше вийняток.”