В. Яцик: Загроза повені для Києва дещо перебільшена

крига на Київському водосховищі
Image caption крига на Київському водосховищі

Міністерство з надзвичайних ситуацій попередило, що з понеділка почнеться скресання криги на українських річках і триватиме впродовж тижня.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі директор науково-дослідного Інституту водогосподарсько-екологічних проблем Анатолій Яцик скритикував владу за нагнітання паніки серед людей щодо повені і скритикував чиновників за погану підготовку до можливого паводку.

За словами пана Яцика, загроза повені для Києва дещо перебільшена.

В. Яцик: Від повені у Києві відвикли, бо остання повінь була 30 років тому назад. Хоча невеликі повені у нас трапляються кожні 3-4 роки. Щодо нинішньої весни, то цю ситуацію почали розкручувати ще на початку лютого.

Image caption Дніпро в районі Херсонської області

А проблема штучно створена, зокрема, стосовно спускання каскаду дніпровських водосховищ. Задумка була правильною – потрібно було спустити, аби підняти повеневі води. Але перед цим потрібно було запустити криголами, аби розрубати лід. Від Київської ГЕС до Чорнобиля. І тоді б проблем не було. Водночас Рибгосп, маючи карти, де відбувається зимівля риби, мав зробити лунки, аби вона дихала.

Потрібно врахувати, що Київське море - це 92 тисячі гектарів. 40% – це мілководдя. Коли “придушили” ями, потім потрібно було чекати.

Нами було розроблено ще 2002 року правила експлуатації дніпровських водосховищ. Нині було виконано першу частину щодо спуску водосховищ, а інша частина роботи не була виконана.

Бі-Бі-Сі: Дехто каже, що проблема з повінню перебільшена...

В. Яцик: На сьогодні дещо перебільшується. Але в лютому це не було перебільшенням. Коли прогнозувався подвійний запас снігу.

До того ж, потрібно врахувати, що до Києва водний ресурс Дніпра формується у кількох областях Росії, Білорусі і 8 регіонах України.

Складна ситуація може бути у квітні. Температура підвищується. Весна не дійшла до південних регіонів Росії і Білорусі.