Комуністи погрожують вийти з коаліції

Комуністична партія, що стала учасником коаліції разом із Партією регіонів та блоком Литвина, невдоволена кадровими рішеннями уряду і президента, оскільки вважає, що вони порушують коаліційні домовленості.

Image caption Комуністи можуть вийти з коаліції, якщо їхні кадрові прохання не будуть задоволені?

У фракції КПУ кажуть, що жодна із посад губернаторів областей поки що не дісталася комуністам, хоча вони на це сподівалися. У КПУ твердять, що порушується квотний принцип формування органів державної влади.

Більш радикально налаштовані члени Компартії заявляють, що недотримання пропрезидентською політичною силою квотного принципу може призвести до розпаду чинної коаліції у Верховній Раді. До таких належить, зокрема, лідер кримської організації КПУ Леонід Грач, котрий завжди посідав більш радикальну позицію, аніж інші лідери Компартії.

Як пише газета „Діло”, комуністи висунули Партії регіонів останню кадрову умову, від якої залежить стабільність коаліції. Вони вимагають призначити на посаду голови Державного митного комітету висуванця фракції КПУ, голову комітету парламенту з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю Ігоря Калетника. Як зазначає видання, призначення мало відбутися ще минулого тижня.

У Компартії вже лунають заяви про те, що Партія регіонів намагається узурпувати владу в одних руках. Про те, що на усі ключові посади призначаються особи, близькі до Партії регіонів, кажуть і експерти.

Хоча, за неофіційною інформацією, виконувачем обов’язки голови Фонду державного майна до затвердження кандидатури у парламенті Олександр Рябченко став за квотою саме Компартії.

Непорозуміння між комуністами та головною складовою коаліції – Партією регіонів – виникають не вперше.

Раніше лідери КПУ висловлювали невдоволення заявами, що лунали від віце-прем’єр-міністра Сергія Тигіпка – про необхідність підняття тарифів для населення на газ, про співпрацю із МВФ. У КПУ твердили, що те, що говорить Тигіпко, не передбачено коаліційною угодою.

Експерти також прогнозують, що наступною точкою конфлікту може стати державний бюджет на 2010 рік, який ближчим часом розглядатиметься у Верховній Раді.

Але чи наважаться комуністи виконати свої погрози і вийти із коаліції? Експерти кажуть, що навряд чи. Передусім тому, що дострокові вибори невигідні самій КПУ, рейтинг якої з року в рік помітно знижується.

Окрім того, вихід КПУ із коаліції – це ще не гарантія розпуску Верховної Ради і проведення дочасних виборів. Зважаючи на те, що нині діє закон, відповідно до якого коаліція формується не лише із фракцій, але й окремих депутатів, Партія регіонів завжди зможе знайти необхідну кількість парламентарів у НУНС і БЮТ, які увійдуть до коаліції замість комуністів.