Уряд Азарова прогнозує економічне зростання

Сергій Тигіпко
Image caption Прогнози уряду озвучував віцепрем'єр Сергій Тигіпко.

Кабінет Миколи Азарова вважає, що українська економіка цього року зросте майже на 4%, ціни на 13%. Також чиновники обіцяють доволі значне зростання мінімальної зарплати.

Такі цифри за бюджетним кодексом мають стати основою для проекту державного бюджету, який зараз готують в міністерстві фінансів. Саме бюджет називають головним випробуванням для нового уряду. Бо грошей на все не вистачить.

Старший аналітик міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь називає бачення уряду цілком реалістичним.

Прогноз того як розвиватиметься економіка урядовців зобов’язує робити бюджетний кодекс.Розрахунки потрібні для того, щоб оцінити скільки грошей можна зібрати в бюджет. А вже згодом вирішити, як їх витрачати.

Стан державних фінансів, насамперед бюджету, багато хто з оглядачів називав катастрофічним. Тому що з різних причин держава хоче витрачати більше грошей, ніж може собі дозволити. Чи усвідомлюють це в уряді? Пан Жолудь вважає, що так.

"Я вважаю, що більшість викликів уряд усвідомлює. Принаймні, тих викликів, які мають першочергове значення, які дуже важливі саме зараз. Це наповнення бюджету для того, щоб підтримувати хоча б той рівень соціальних трансфертів, який був за попереднього уряду."

Під час передвиборчої кампанії Віктора Янукович однією з ключових обіцянок було зростання мінімальної зарплати. Зараз її хочуть підняти більше ніж на третину до вісімсот вісімдесяти восьми гривень.

Економіст інвестиційної компанії „Аструм” Олексій Блінов переконаний, що це може бути завеликим навантаженням на бюджет, з якого платять зарплату вчителям, лікарям і самим чиновникам.

"Це дуже суттєве зростання. І навряд чи за умов реального запровадження такого рівня мінімальної заробітної плати, бюджет вдасться звести з таким дефіцитом. Я думаю, ця цифра не є остаточною. І коли бюджет вже буде зверстано, уряд буде робити компроміс між своїми обіцянками щодо підвищення державних стандартів і потребами збалансування державних фінансів."

Урядові фінансисти вважають, що цього року ціни зростуть на 13 відсотків. Попередній прогноз був менше десяти.

З новою оцінкою погоджується економічний експерт Ігор Луценко. Причина такої зміни, вважає він, прагнення уряду домовитися з МВФ.

Я вбачаю в цьому якусь руку МВФ. Чому? Тому що міжнародний валютний фонд вимагає від уряду якогось офіційного прогнозу інфляції, який потім ця місія, яка зараз до нас приїздить, вона потім захищає у Вашингтоні. Тобто, людей, які сюди приїхали, їм, умовно кажучи, якось щось можна розповісти. Але вашингтонські експерти вони просто такі, знаєте, кам’яні і непорушні у своєму прагненні до об’єктивних показників. І, наприклад, у 10%-ву інфляцію в цьому році вони ніяким чином не повірять. І тому наш уряд був змушений видати їм реалістичну цифру.