Хто диктує ціни на бензин

Західні ціни на бензин
Image caption Західні ціни на бензин

Антимонопольний комітет України звернувся з вимогою до нафтотрейдерів знизити найближчим часом ціну за бензин, яка за останні дні значно піднялася. Комітет запідозрив 15 кампаній у спільних домовленостях щодо підвищення ціни на пальне. Представники нафтотрейдерів ухиляються від коментарів.

Антимонопольний комітет України звернувся з вимогою до нафтотрейдерів знизити найближчим часом ціну за бензин, яка за останні дні значно піднялася. Комітет запідозрив 15 кампаній у спільних домовленостях щодо підвищення ціни на пальне. Представники нафтотрейдерів ухиляються від коментарів.

Керівник Центру громадських зв"язків компанії Лукойл Україна Валерій Рясик сказав ББС, що відповідь на претензії Комітету фірма дасть до нинішнього понеділка:

"Реакція компанії буде після того, як буде обговорена ситуація і визначені можливості. 29 березня, а можливо і раніше, така відповідь буде. Поки говорити про це передчасно."

Антимонопольний комітет каже, що він порушив справу за ознаками узгоджених дій при підвищенні нафтотрейдерами цін на бензин і дизельне пальне на роздрібному ринку. І запропонував їм до 29 березня знизити ціни на бензин до економічно обгрунтованого рівня. Хоча і не конкретизував - якого саме.

Разом з тим директор консалтінгової компанії УПЕКО Сергій Куюн сказав ББС, що саме зростання цін на бензин на світовому ринку стало головною причиною його подорожчання і в Україні:

"У березні нинішнього року в порівнянні з лютим цього ж року ціни зросли досить істотно. Нафта подорожчала на 7 відсотків, а бензин А-95 на 9 з половиною відсотки. Що не могло не позначитися на українському ринку, який здебільшого імпортує нафту і нафтопродукти. І це не можна не ігнорувати".

Представник фірми Лукойл Україна Валерій Рясиктеж сказав ББС, що ціни диктує ринок:

"Ми працюємо на ринку і відповідаємо вимогам ринку. Є об"єктивні причини - це подорожчання ціни на нафту і те, що ми використовуємо продукцію європейського стандарту."

Ще раніше АМК попереджав, шо у разі невиконання його вимог, на суб"єктів господарюваня на ринку нафтопродуктів можуть бути накладені санкції у розмірі до 10 відсотків їх річного обороту.

Новим витком підняття цін може стати наближення посівної. Як каже міністр аграрної політики Микола Присяжнюк, це вже не перший рік, коли йдуть жнива, зростають ціни на пальне, адже зростає на нього попит.

Хоча енергетичний аналітик Сергій Куюн припускає, що можливо підняття цін можна буде уникнути:

"Поки що передумов зростання цін не має. Тому, що світовий ринок дещо стабілізувався. Хоча і на досить високому рівні. Зараз будемо спостерігати, як він буде себе вести. Деякі світові аналітики очікують, що ціна може вирости до 90 доларів за барель. Але інші припускають зниження, бо не спостерігається економічне зростання, на яке часто посилаються ті, хто пояснює злет нафтових цін."

Тим часом українські водії, щоранку сідаючи за кермо, з певним острахом