Україна не вибила в Росії дешевшого газу

Прем'єр-міністр України Микола Азаров, міністр палива і енергетики України Юрій Бойко 25 березня 2010 року в Москві, РФ.
Image caption На переговорах "з ведмедем".

Новопризначений український прем'єр-міністр Микола Азаров під час свого першого на посаді візиту в Росії не зміг отримати від Москви обіцянок зниження цін на газ.

Дешевший газ допоміг би Україні зекономити кошти в умовах бюджетного дефіциту і знизити вартість продукції енергомістких українських виробництв, та врятувати компанію Нафтогаз України від постійного балансування на межі банкрутства.

Керівники двох урядів домовилися продовжити переговори вже у квітні.

Саме обіцянок дешевшого російського газу очікували від кількаденних переговорів української урядової делегації у Москві, і в Україні висловлювалися побоювання, що президент Янукович та вірний йому уряд можуть задля цього поступитися єдиною "козирною картою" - контролем над українською газотранспортною системою.

Фахівці також кажуть, що російська компанія Газпром була би зацікавлена у частці внутрішнього газового ринку України.

На підсумковій прес-конференції у Москві прем’єр-міністр Азаров навіть просив прем’єр-міністра Путіна сказати журналістам, що на переговорах про передачу української "труби" не йшлося.

Микола Азаров закликав Владіміра Путіна підтвердити, що подібних пропозицій він не робив. У відповідь Владімір Путін сказав: "Але інші пропозиції робив".

Владімір Путін не сказав, що відмовляється вести мову про можливість зниження ціни російського газу, але дуже чітко дав зрозуміти, що Москва може піти на такий крок лише у разі конкретних і масштабних поступок нової української влади у різних галузях взаємин двох країн.

Натомість Микола Азаров був змушений зобов’язатися чіткого виконання його урядом тих контрактів, які були укладені прем’єр-міністром Юлією Тимошенко в результаті останньої "газової війни", що призвела було до зриву газопостачань через Україну у західну Європу.

Низка російських часописів навіть висловлюють думку, що попри обіцянки українського гостя "повністю відновити двосторонні взаємини в усіх галузях" пан Путін поводився з українським колегою набагато стриманіше, ніж свого часу з Юлією Тимошенко.

Оцінка оглядача

Про газові питання Українській Службі Бі-Бі-Сі висловився політолог, провідний експерт Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС УкраїниОлександр Палій:

Олександр Палій:Партія регіонів намагається надзвичайно лояльною політикою по відношенню до Росії виторгувати перегляд тих газових контрактів, які справді мали значні проблеми для України. І ці газові контракти утворилися в результаті газових капітуляцій України в 2005-2006 роках. І, очевидно, що Партія регіонів готує ще одну такого роду капітуляцію, але вже газ в обмін на активи в інших підприємствах або аж до передачі української газотранспортної системи.

Бі-Бі-Сі: Наскільки взагалі далеко українське законодавство дозволяє новому прем’єрові заходити, пропонуючи поступки Росії в обмін на дешевий газ? Ви кажете, що аж до передачі газотранспортної системи, але ж це заборонено законом. Якщо це заборонено законом, то що тоді дозволено, які реальні поступки можуть бути тут?

Олександр Палій: У нас Конституція і законодавство забороняють дуже багато чого, але, тим не менше, якщо дуже хочеться, то депутати до цього часто вдаються, як ось зі щойно створеною коаліцією на індивідуальних засадах. Той факт, що закон справді забороняє будь-яке відчуження української газотранспортної системи, не зупиняє керівництво Партії регіонів, і уряд сформований не в тому, щоб декларувати намір створити газотранспортний консорціум, тобто, передати в управління іноземній державі українську газотранспортну систему. По-перше, вони можуть скасувати закон, по-друге, можуть зробити вигляд, що такого закону не існує, як зараз роблять вигляд, що не існує Конституції.

Бі-Бі-Сі: З Москви також часом чути голоси, які пов’язують здешевлення газу для України з допуском Газпрому до української газової труби або так само із наданням державного статусу російській мові в Україні, або ще й з продовженням терміну оренди бази у Севастополі. Чи щось із цих питань обговорювалось на зустрічі прем’єрів Азарова та Путіна і чи взагалі щось із цього реальне?

Олександр Палій: Я думаю, що питання мови навряд чи є реальним, і воно було знято Партією регіонів з порядку денного саме через те, що вони не можуть реалізувати цей пункт, адже потрібно 300 голосів, а крім цього треба ще референдум. А нинішні соціологічні опитування свідчать про те, що більшість громадян України уже підтримують єдиний статус української мови як єдиної державної. Тобто, референдум у Партії регіонів виграти не вийшло б, і у зв’язку з цим, вони фактично зняли за згоди своїх російських партнерів це питання з порядку денного. Що стосується чорноморського флоту, то Росія, безумовно, зацікавлена в продовженні терміну його перебування на території України, але треба сказати, що це буде, швидше, символічне перебування Чорноморського флоту, оскільки сьогодні цей флот з достатньою серйозною швидкістю деградує, і нові кораблі не будуються.

Тобто, це засіб для впливу на Україну. Це не засіб для вирішення якихось політичних питань чи військових, тим більше, питань Російської Федерації, це саме засіб впливу на Україну. І я думаю, що, звичайно, Росія зацікавлена в такому додатковому засобі тиску на нашу державу. На мій погляд, Партія регіонів сьогодні готова на поступки в цій сфері, і Віктор Янукович навіть заявив, що президенти можуть взяти на себе відповідальність і підписати відповідні угоди. Хоча треба сказати, що наша Конституція прямо в перехідних положеннях чітко говорить, що раніше 2016 року це питання порушуватися не може, і лише 2016 року може бути теоретично продовжено на 5 років перебування російського флоту на території України. Я думаю, що Партія регіонів і в цьому питанні намагається вчинити з Конституцією так, як вони це вчинили у питаннях формування уряду. І це свідчить про те, що грошові цілі важливіші за будь-які геополітичні і геостратегічні і т.д. і за переваги, які Україна має сьогодні.