У Сумах - надзвичайний стан через собак

У Сумах оголосили надзвичайний стан – через рекордну кількість бродячих собак. У міській раді кажуть, що у місті зараз нараховується близько чотирьох тисяч безпритульних тварин, які з початку цього року покусали 180 людей, серед яких третина – діти.

Image caption Багато міст України потерпають від безпритульних собак. Ужгорож. УНІАН

Коштів у міському бюджеті для того, щоб відловлювати псів і стерилізувати немає, тому влада сподівається, що після запровадження надзвичайного стану такі фінанси будуть виділені.

Ніяких обмежень для городян надзвичайний стану у Сумах не передбачає. Ідеться радше про наміри влади вживати надзвичайних заходів для того, щоб постраждалих від безпритульних тварин було менше.

До цього час тварин відловлювали і присипляли спеціальними ін’єкціями. Однак захисники тварин звернулися до прокуратури з вимогою заборонити евтаназію, бо, за їхніми словами, це не гуманно. Прокуратура стала на бік захисників тварин, але це призвело до того, що півтора роки кількість бездомних тварин не контролювали.

Говорить Заступник Сумського міського голови Анатолій Бондар каже: “Ми пішли на надзвичайну ситуацію, тому що багато нападів було, і щоб нашому підприємству виділили кошти”

На підприємстві «Сумижитлолкомсервіс» намагалися побудувати притулок для котів та собак. Але через відсутність нового бюджету на 2010 рік коштів на таке будівництво не знайшлося.

Тепер комунальники міста хочуть продовжити практику відловлювання псів, але просять мерію виділити наряд міліції, щоб уникнути сутичок із захисниками тварин. Директор підприємства «Сумижитлокомсервіс» Володимир Руденко:

«Приїжджаємо кожен кричить це моя собака, ми конфліктуємо, вони у підвалах і під’їздах тримають собак, годують їх - цілими господарствами».

Міська влада Сум сподівається, що кошти роботи, пов’язані із виловлюванням собак, надійдуть з спеціального фонду обласного бюджету. Комунальники знову усиплятимуть тварин.

За підрахунками фахівців, зараз на території міста - близько 4 тисяч безпритульних собак, але якщо й далі бездіяти, через 2-3 місяці їх може бути в 6 разів більше. Бо саме навесні у тварин розпочався так званий «романтичний період».

Надзвичайний стан в Сумах - швидше нетиповий спосіб залучення коштів для вирішення проблеми захисту від бродячих тварин в різних регіонах. Однак як зазначає кореспондент Бі-Бі-Сі Євгенія Руденко, за даними громадських організацій, самі тварини теж стають жертвами жорстоких чисток:

Боротьба з безпритульними тваринами, зокрема, собаками в Україні, переважно будується на виловлюванні і усиплянні. У деяких регіонах використовують отруту і кулі, а на сході України, у Лисичанську придумали своє “ноу хау” – мобільні крематорії. Комунальники відстрілюють тварин, а потім відразу на місці їх спалюють. Основна небезпека від безпритульних собак – це напад голодної, а часом ще і хворої на сказ, зграї. Коли ж тварина простерилізована, то зграя утворитися не може.

Крім того, цей метод впливає на тварин заспокійливо. Коли ж собак відловлюють і вбивають, то у тварин починає діяти інстинкт і вони розмножуються інтенсивніше. Тому досвід усипляння у більшості європейських країн вважають не тільки не гуманним, а і недієвим. У сусідній Польщі, Словаччині і частково Румунії вже перейшли на метод стерилізації і щеплення від основних хвороб, і за кілька років позбулися проблем безпритульних собак. Захисників тварин особливо бентежить ситуація з контролем популяції тварин на сході України, де стерилізацією майже не займаються. У західних регіонах країни вже починають практикувати гуманні методи контролю, однак досі залишаються випадки вбивства тварин отрутою чи усиплянням. Прихильники цих методів вважають, що безпритульні собаки часто хворі на сказ, який становить смертельну небезпеку для людини, то ж краще таких тварин відразу вбивати.

А ось як бачить ситуацію голова товариства захисту тварин “СОС” Тамара Тарнавська: “В Україні списуються величезні суми коштів на вирішення проблеми бездомних тварин гуманним шляхом, кошти осідають у кишенях чиновників і проти тварин застосовуються дикі абсолютні методи. Комунальні служби зацікавлені в тому, щоб ця проблема постійно існувала тому, що постійно будуть мати зарплату і можна залякувати населення, чиновників гроші будуть виділятися і всі будуть задоволені, крім тварин і людей, які живуть в даних містах”.