Кому потрібна нелегітимна місцева влада

Голова Верховної Ради України Володимир Литвин пропонує завтра, 30 березня, провести засідання лідерів фракцій щодо питання визначення строків та механізмів проведення місцевих виборів.

З такою пропозицією спікер виступив сьогодні під час погоджувальної ради, і зауважив, що у ВР вже зареєстрований проект закону щодо внесення змін до Конституції стосовно збільшення до 5 років терміну повноважень місцевих органів влади.

Володимир Литвин нагадав, що цей документ необхідно направити на висновок до Конституційного Суду.

Крім того, додав Володимир Литвин, після повернення цього документа з КС парламент має його ухвалити в першому читанні на цій же сесії. За словами голови ВР, на початку наступної сесії ВР зможе ухвалити цей документ в цілому з точною датою проведення наступних виборів до місцевих органів влади.

«Якщо йти за логікою цього документа, то вони вимальовуються у березні 2011 року», - сказав він.

Кому потрібні вибори?

У коаліції та адміністрації президента кажуть, що Віктор Янукович хоче аби вибори відбулися у цьому році – за словами Ганни Герман таке він пообіцяв на зустрічі із послами країн – великої вісімки.

Скасування виборів 30 травня без призначення нової дати виборів, за яке проголосували депутати, які згодом увійшли до нинішньої коаліції, більшість експертів в Україні назвали порушенням Конституції.

На рішення Верховної Ради було подано позов до адміністративного суду, а Блок Тимошенко звернувся до Конституційного.

Депутат БЮТ Сергій Соболєв: „Конституція визначає 4-річний термін перебування при владі місцевих органів самоврядування. Цей термін закінчується 30-го травня. Оскільки Партія Регіонів перелякалась цих виборів, бо розуміє, що потрібно буде відповідати за все, що вони наобіцяли на попередніх виборах, фактично порушили Конституцію. Тому ми звернулися до Конституційного суду, що він дав тлумачення, чи конституційне це рішення не призначати вибори і відтягувати їх.”

Багато хто вважає, що місцеві вибори можуть відбутися не раніше жовтня-листопада. До того як їх проводити, хочуть внести зміни до Конституції стосовно повноважень місцевих рад та мерів.

Зараз місцеві ради обирають на 4 роки, а мерів міст та сільських голів на 5. Лунають пропозиції або зменшити повноваження мерів або збільшити повноваження органів місцевого самоврядування, щоб усі вони обиралися одночасно.

Депутат від Партії Регіонів Владислав Лук’янов в інтерв’ю ВВС припустив, що такі спільні вибори можна було провести у березні 2011-го – тоді коли мають обирати мерів:

„Можна було б розумно їх поєднати. Перенести або вибори мерів трохи раніше... Але вони можуть з цим не погодитись, бо не відбувають весь час своїх повноважень. Або перенести ці вибори на березень. І не створювати череду цих виборів – одні, інші... Тоді б місцеві ради і мери працювали б разом. Якщо Верховна Рада не визначиться до цього часу, можна і Верховну Раду до цього часу перегрузити.”

Місцева влада – нелегітимна?

Дехто з експертів вважає, те, що вибори 30 травня скасували, а нових не призначили, ставить під загрозу діяльність органів місцевого самоврядування. Адже вже 31 травня усі місцеві ради будуть нелегітимні, а відповідно будь-яке їхнє рішення можна буде оскаржити.

На понеділок кілька громадських організацій анонсували пікетування парламенту з вимогою провести місцеві вибори 27 червня. Координатор "Форуму порятунку Києва" Віталія Черняховського розповів Бі-Бі-Сі про вимоги пікетувальників.

Бі-Бі-Сі: Чим вам заважає перенесення місцевих виборів?

Віталій Черняховський: Не перенесення, а скасування. Давайте казати точніше. Я хочу сказати, що навіть за часів Кучми вибори не скасовувалися в Україні. Вони всі відбувалися у визначений час. Тоді була різниця в чотири роки чітко.

Також є неточність у наших союзників із БЮТ. Вони кажуть, що строк повноважень закінчується 30 травня 2010 року. Насправді, не 30 травня, а в квітні 2010 року. Тобто, уже буквально в квітні закінчується повноваження всіх мерів в Україні, окрім тих, що обрані на позачергових виборах. 26 березня 2006-го року були призначені вибори. Уже Верховна Рада призначила їх з порушенням. Вони хоча б мали бути за декілька місяців до закінчення строку повноважень. Скажімо, строк повноважень почався у квітні. Це було порушення номер один. А раптом вони скасовані зовсім. А ви кажете про їх відтермінування. Можна казати про перенесення виборів, коли б була призначена їхня дата. Ми хвилюємося, що оці розмови про 2011-й, і вже навіть про 2012-й рік. Це не просто так. Владислав Лук’янов пропонує проводити вибори у 2011-му році. Чому – незрозуміло. Я ще раз наголошую – повноваження мерів закінчуються у квітні.

Бі-Бі-Сі: Але ж пан Лук’янов не є всією Верховною Радою чи всією Партією Регіонів. Не обов’язково його думка є позицією навіть його політичної сили.

Віталій Черняховський: Але ж Володимир Вєчерко з Партії Регіонів, в ефірі 5-го каналу сказав, що ці вибори потрібно сумістити з виборами до Верховної Ради, які відбудуться наприкінці 2012-го року. Таким чином вони начебто зекономлять якісь гроші. Це анекдот! Вибачте, будь ласка, минулі вибори обійшлися приблизно у мільярд гривень. Це президентські, так само приблизно коштують і парламентські. Я вам скажу, що підняття акцизу на тютюн на зовсім невеличку суму дає приблизно 15 мільярдів гривень. Вже за рахунок тютюну можна проводити як мінімум 15 кампаній. Той, хто хоча б трошки розуміється на бюджетоутворенні, розуміє, що це неправда.

Бі-Бі-Сі: Тобто, ви кажете, що гроші є і вимагаєте провести місцеві вибори 27 червня.

Віталій Черняховський: От подивіться. Машини дорогі закуповуються в Україну. 12 Майбахів було закуплено в Україну. Це рекорд на всю Європу.

Бі-Бі-Сі: Я не сперечаюся, що якби хотіли знайти гроші, то знайшли б. Але я хотіла запитати, проти чого саме ви протестуєте і чому саме 27 червня потрібно проводити ці вибори?

Віталій Черняховський: Ми хочемо, щоб вибори були призначені і найближча дата – це 27 червня. Якщо ми не встигаємо на 27 червня, то є інший законопроект – провести вибори у вересні. Тобто, щоб це була найближча дата.

Новини на цю ж тему