Навіщо Україні так багато канонізованих святих?

В Україні протягом двадцяти років православні церкви канонізували понад двісті святих.

Рілігієзнавці канонізацію чималої кількості святих пояснюють вимогою часу.

Image caption Печерська Лавра, Київ, Митрополит Володимир. Архівне фото

Кажуть, що нова країна потребувала нових прикладів для наслідування.

Священники твердять, що дві сотні канонізованих - це мало, якщо порівнювати з Днем чотирнадцяти тисяч святих.

Але протягом 70 років радянської доби, офіційно канонізацій не проводили.

За їхніми словами, насправді святих людей більше, але офіційно канонізують лише відомих церкві, що проходять усі перевірки на святість.

Канонізацією вважають визнання вчинків чи способу життя людини праведними.

Основним проявом вважають наявність чуда

Перш ніж канонізувати людину спеціальна комісія ретельно перевіряє праведність життя, бездоганну відданість Православ'ю.

Але в потенційні святі можуть потрапити ті, хто за життя прославився своєю добротою, цілительством.

Перш ніж підтвердити святість і офіційно когось канонізувати, подекуди до експертної комісії запрошують незалежних науковців, бажано людей невіруючих, щоб експертна оцінка була об'єктивною.

Розповідає релігієзнавець Сергій Головащенко: "Виявляється, що саме вчені є кращими експертами в розрізненні природного і надприродного. І тут такий цікавий культурний баланс виникає: люди, які займаються надприроднім, вони звертаються до вчених, які займаються природнім, щоб їм допомогли розрізнити. І коли наука каже, що ми не можемо пояснити, або ми можемо пояснити, тоді ми відкидаємо це як надприроднє, якщо наука пояснила це природнім шляхом. А якщо вчені не можуть пояснити це, ну тоді це сигнал, щоб дійсно придивитися, а може це чудо".

Image caption Святий Георгій

А відмінність у процедурі канонізації Греко-католицької церкви в тому, що коли йдеться про підтвердження чуда, то його засвідчити мають не тільки віруючі, але й медики.

Наголошує речник Української Греко-Католицької церкви отець Ігор Яців: "Чудо це має буде справді щось, що не пояснюється якимись медичними нормами, і це знову ж таки має бути задокументовано, проведена незалежна експертиза. І якщо незаанґажовані медики твердять, що це - чудо, тоді є всі підстави, щоб святійший отець проголосив блаженного святим".

Дві сотні святих - це багато?

Те, що за останні двадцять років незалежної України з'явилося понад дві сотні святих нікого з духовенства не бентежить.

Кажуть, що за радянської доби офіційної канонізації не відбувалося, а теперішня канонізація є свідченням відкритості церкви із сильним виховним аспектом для вірян, твердить отець Георгій Коваленко, речник Української православної церкви в канонічній єдності з Московським патріархатом:

"Якраз 20 сторіччя подарувало нам тисячі мучеників за Христа на чолі з Митрополитом Київським Володимиром, який був першим великомучеником Руської церкви у 20 сторіччі. Тому кількість канонізації свідчить тільки про одне, що церква вільна, знає своїх святих і дає своїм вірянам приклад виконанням заповідей Божих".

Image caption Святий Миколай

Як знайти свого святого покровителя?

Отець Євстратій з Української Православної церкви Київського Патріархату погоджується щодо виховної складової у житії святих. Він каже, що саме читання біографій святих надихають вірян на добрі справи.

Можна звертатися до свого святого, тим паче, що він є у кожного, тільки не всі про це знають.

Як розібратися у великому вирі канонізованих святих, пояснює отець Євстратій:

"Є загальне правило, що святим покровителем є той святий, ім'я якого носиш. І бажано віруючій людині знати житіє цього святого. Як визначити день пам'яті якого святого? Треба взяти церковний календар і подивитися, який день випадає пам'яті святого, ім'я якого носиш, і щоб він був якомога ближче до дня народження. Ось це і є той святий, який є святим покровителем".