У Севастополі просять зняти заборону з Лужкова

Юрій Лужков
Image caption Лужков відкрив у Севастополі ''Будинок Москви''

Міська рада Севастополя звернулася до президента Януковича з проханням зняти з мера Москви Юрія Лужкова статус персони нон-ґрата, накладений на нього Службою безпеки 2 роки тому за часів президента Ющенка.

Пана Лужкова було проголошено небажаною особою в Україні після суперечливих заяв щодо статусу Севастополя.

У зверненні до офіційного Києва, підписаного головою міськради Валерієм Саратовим, говориться про те, що «Юрій Лужков грає вагому роль у розвитку економічних, соціально-культурних та наукових зв’язків між Москвою та Севастополем». Тому, як йдеться в зверненні, «не можна недооцінювати внесок Юрія Лужкова у розвиток міста-героя Севастополя».

Аргументи міськради

Image caption Голова міської ради Валерій Саратов

У зверненні голови міськради Валерія Саратова мовиться, що «за ініціативи та за особистої участі Юрія Лужкова з бюджету Москви виділені засоби для будівництва житла для військовослужбовців та членів їхніх родин, побудовано дитячий садочок, нова школа, відремонтований Будинок офіцерів Чорноморського флоту. Під його патронатом створений чорноморський філіал МГУ. За безпосереднього сприяння мера у Москві працює Севастопольське земляцтво. У Севастополі відкрито культурний центр «Будинок Москви». Тривають переговори щодо відкриття «Будинку Севастополя у Москві.»

Водночас голова підкомітету Верховної Ради з питань державної безпеки Олександр Скибинецький в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказав, що міська влада Севастополя, звернувшись до президента Януковича, хоче отримати матеріальну вигоду, але він також твердить і про «антиукраїнськй мотив».

Росія «збільшуватиме» допомогу ЧФ

Оглядачі зауважують, що звернення до президента України написано та надіслано до президента за кілька днів після того, як у Севастополі побував депутат Держдуми Росії Константін Затулін, який сказав, що за нового політичного керівництва України підтримка Севастополю та Чорноморському флоту з боку Російської Федерації має збільшитись.

На переконання Константіна Затуліна, флагманом такої підтримки завжди була Москва та особисто мер російської столиці Юрій Лужков.

«Ви пригадали Юрія Михайловича Лужкова. Я думаю, що він ніколи не примушував сумніватись у тому, що він теж хотів би бувати і бував у Севастополі. І у нього також як і у мене, всі ці останні роки не було такої можливості. Я буду переконувати Юрія Михайловича, що йому треба найближчим часом -- за якоїсь нагоди, або навіть без нагоди – приїхати до Севастополя. Бо я переконаний, що у Севастополі це буде сприйнято із піднесенням», -- сказав днями у Севастополі Константін Затулін.

Суперечливі заяви Лужкова

Через різкі політичні висловлювання щодо суперечливості статусу Севастополя, зроблені мером Москви 11 травня 2008 року, наступного дня Служба безпеки України заборонила в’їзд Юрію Лужкову до країни, проголосивши його небажаною особою.

Два роки тому, виступаючи у Севастополі, мер Москви сказав, що у 1948 році Севастополь був виділений зі складу Криму як місто, яке увійшло у пряме підпорядкування Радянському Союзу.

А тому, на переконання пана Лужкова, у 1954 році Севастополь не увійшов до складу тих територій, які пан Хрущов передав Україні:

«І ми говоримо про те, що це питання залишилось не вирішеним! І ми будемо його вирішувати! Ми будемо його вирішувати на користь тих державних позицій і того державного права, яке має Росія стосовно своєї військово-морської бази Севастополь!»

Чи пустять мера Москви в Україну?

Експерти прогнозують, що зняття з мера Москви статусу персони нон-ґрата за нової

української влади є реальним.

У зверненні міськради Севастополя пропонується вирішити це питання до святкування 65-ї річниці Дня Перемоги, а отже, як вважають оглядачі, цілком імовірно, що у травні Юрій Лужков таки може приїхати до Севастополя.

Новини на цю ж тему