Семиноженко взявся за Інститут пам'яті

Після невдалої спроби усунути Дмитра Табачника з посади міністра освіти опозиція взялася за віце-прем‘єра з гуманітарних питань Володимира Семиноженка.

Image caption Володимир Семиноженко обіцяв розібратися з Інститутом національної пам'яті

Упродовж останніх 7 днів той урядовець принаймні двічі викликав невдоволення опонентів нової влади на чолі з президентом Віктором Януковичем. Останнім приводом для невдоволення опозиції стало доручення Семиноженка низці міністрів, серед яких і Дмитро Табачник, вивчити питання подальшого функціонування інституту національної пам‘яті на чолі з Ігорем Юхновським. Опозиція сприйняла це як наступ на саму історичну пам‘ять українців.

Інститут національної пам‘яті був створений у 2006 році за ініціативи попереднього Президента. Той проект, і зокрема зібрані там архіви по Голодомору, багато хто зараховує до не багатьох найбільш вдалих справ за 5 років його президентства Віктора Ющенка.

Після приходу до влади команди Віктора Януковича депутат із фракції Партії регіонів Вадим Колесніченко, відомий боротьбою за статус державної для російської мови, попросив прем‘єра Миколу Азарова змінити керівництво Інституту національної пам‘яті, яке, на думку депутата, працює на розкол України. Серед аргументів у листі до прем‘єра зокрема називалися “специфічні”, як вважає Колесніченко, пріоритети роботи інституту, серед яких автор листа називає “ревізію спільної історії України та Росії, перегляд підсумків Великої Вітчизняної війни та героїзація воїнів ОУН-УПА”.

Отримавши листа, Кабмін негайно почав вивчати можливість передачі Інституту національної пам‘яті на баланс Державного комітету архівів, яким керує комуністка Ольга Гінзбург. Опозиція, як каже один із її представників В’ячеслав Кириленко, побачила у тому намірі бажання якщо не знищити, то принаймні закрити від народу розсекречені нещодавно документи про злочини комуністичного режиму проти українців.

“Віце-прем‘єр Семиноженко вирішив знищити Український інститут національної пам‘яті. Влада оголосила повномасштабний наступ на українську національну пам‘ять, українську мову, українську історію”.

У свою чергу віце-прем‘єр Семиноженко запевняє, що ніколи не говорив про намір закрити Інститут національної пам‘яті. На підтвердження того він цитує підписаний ним документ, у якому і справді про закриття інституту прямим текстом не сказано. Відповідальний у новій владі за гуманітарну сферу урядовець запевняє, що піддає сумніву не сам факт існування інституту, а ненауковий, на його думку, підхід до трактування окремих історичних фактів.

Image caption Президент Ющенко сторив Інститут національної пам'яті значною мірою для вивчення злочинів проти українського народу

“Я сподіваюсь, що ще до Пасхи встигну (у п‘ятницю, чи в суботу) особисто відвідати Інститут національної пам‘яті, аби поспілкуватись із колегами-вченими. У нас підхід – науковий і системний, а не ідеологізований, як це було до цього часу”.

Прояви іншої ідеології – комуністичної – віце-прем‘єра Семиноженка, як виглядає, непокоять менше. Він запевнив, що уряд Азарова не має наміру перешкоджати встановленню у Запоріжжі пам‘ятника Йосипу Сталіну. Коли і де саме він може з‘явитися, розповіла кореспондентка Бі-Бі-Сі у Запоріжжі Наталя Агаркова.

“Вперше про пам‘ятник Сталіну в Запоріжжі заговорили у грудні минулого року. Тоді народний депутат-комуніст Олексій Бабурін пообіцяв, що до 65-ї річниці Перемоги запоріжці зможуть покласти квіти до пам‘ятника “вождю народів”. Комуністи і зараз запевняють, що не бояться екстремістських сил і забезпечать цілодобову охорону новому витвору. Якщо пам‘ятник не дозволять поставити у центрі міста, як того вимагають комуністи, вони встановлять його у дворі обласного комітету партії”.

До ініціативи запорізьких комуністів, яку ті планують втілити в життя до 9 травня, уряд Азарова долучив свою. 31 березня Кабінет міністрів виділив понад 4 мільйони гривень на спорудження в Києві пам‘ятника тричі героєві Радянського Союзу маршалу авіації Івану Кожедубу.

Де він стоятиме, стане відомо, коли міська влада відведе для нього земельну ділянку.

Новини на цю ж тему