Рада слухатиме Бойка про газові переговори

Бойко і Міллер перед переговорами 25 березня, фото УНІАН

На вимогу опозиції, у п’ятницю у парламенті під час “години уряду” міністр енергетики Юрій Бойко має інформувати депутатів про результати газових переговорів у Москві, а також про плани уряду стосовно цього питання.

Саме пан Бойко очолював Нафтогаз до кардинальної зміни газових угод урядом Юлії Тимошенко, яка усунула з газового ринку посередників і перейшла на прямі контракти із російським Газпромом.

Тепер для зміни цих контрактів, як виглядає, Київ розраховує розіграти “карту” української ГТС, але Росія не виглядає надто зацікавленою у таких поступках, як це було раніше.

Зниження цін на імпортний газ, який Україна отримує із Росії, було одним із першочергових завдань, що накреслював для себе новий український президент Віктор Янукович.

Таку ж мету він поставив і перед урядом. Проте, після перших візитів до Росії нового українського президента та прем’єра жодної інформації щодо можливості внесення змін до чинних газових контрактів із Росією не з’явилося.

Згодом від українських урядовців почали лунати заяви про можливість приєднання України і до митного, і до політичного союзу із Росією та Білоруссю.

Екс-президент Віктор Ющенко, а також представники опозиції розцінили ці заяви як ознаку того, що Росія висунула умову серйозних політичних поступок в обмін на зниження ціни на газ.

Відтак, опозиціонери стали вимагати звіту урядовців, - не тільки про результати переговорів, але й про подальші плани.

Спікер парламенту Володимир Литвин, фракція якого входила як до попередньої урядової коаліції, так і до нинішньої урядової коаліції, одразу погодився на пропозицію опозиційних депутатів, натякаючи, що при розгляді цього питання може виплисти неоднозначна інформація не тільки щодо нинішнього уряду, але й попереднього:

“Немає проблем, давайте послухаємо, чому газ для України є дорожчим, ніж для деяких європейських країн. І було б дуже добре, якби також сказали, хто різницю клав у кишеню. І кладе.”

Ще більш жорстко висловився президент Віктор Янукович, який заявив, що “у опозиції, яка критикує перегляд газових контрактів, немає совісті,” бо саме вони, за словами пана Януковича, “здали національні інтереси,” прирікши Україну 10 років платити за російський газ більше, ніж Німеччину.

Він також назвав нинішню ціну на газ “некоректною, неправильною та не підйомною.”

Проте конкретної відповіді, як змінити таку ситуацію, тим більше, за умови, коли у Москві однозначно і неодноразово давали зрозуміти, що не зацікавлені у перегляді газових контрактів, представники нової української влади поки що не дають.

Прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що підсумком переговорів у Москві стало рішення розпочати переговорний процес щодо корегування контрактів, і призначив відповідальним за це віце-прем’єра Андрія Клюєва.

І прем’єр, і віце-прем’єр неодноразово заявляли про доцільність участі Росії у консорціумі з модернізації української ГТС. Востаннє цю пропозицію Микола Азаров озвучив у четвер під час зустрічі із російським віце-прем’єром Ігорем Шуваловим, твердячи, що Росії було б вигідніше вкладати кошти у збільшення потужності українських трубопроводів, аніж будувати нові Північний та Південний потоки.

Показово, що у цей же день таку ж саму пропозицію пан Азаров озвучив і на зустрічі із представниками Європейського банку реконструкції та розвитку, закликаючи банк позичити Україні гроші на модернізацію ГТС.

Проте, саме таку багатовекторність пан Азаров вважає запорукою успішного втілення планів уряду:

“Ми маємо збільшити пропускну потужність, пришвидшити прокачку газу, а для цього нам потрібні нові компресорні станції, можливо, добудувати ще одну гілку газопроводу. Але робота ця серйозна і масштабна, і тут взаємодія із ЄБРР для нас є вкрай важливою.”

Оглядачі ж зауважують, що на заваді таким планам українського уряду стоїть не тільки принципове рішення Росії зменшувати свою залежність від України, як транзитера газу на Захід, але й низка законів України, які наразі прямо забороняють будь-які зміни у формі власності на українську ГТС, що належить державі.

Новини на цю ж тему