Чи актуальна футбольна корупція для України?

Футбол

У Туреччині заарештовано 46 осіб, яких підозрюють у причетності до організації договірних футбольних матчів.

Наприкінці минулого року 15 осіб було заарештовано в Німеччині на підставі тих самих підозр.

Мова йде про те, що маніпулювання результатами матчів дає прибутки в гральному бізнесі, де на матчі робляться грошові ставки.

Обсяги цих маніпуляцій є більшими, ніж вважалося раніше.

Чи актуальна проблема договірних матчів і взагалі корупції у футболі для України?

Це запитання Бі-Бі-Сі адресувала українському спортивному оглядачу Ігорю Мірошниченку.

Ігор Мірошниченко: Договірні матчі у футболі існували, існують і, на превеликий жаль для мене як для уболівальника, напевно, будуть існувати завжди. Інша річ – на якому рівні існують ці договірні матчі, у якій кількості футбольна корупція присутня в тому чи іншому чемпіонаті, в тій чи іншій країні. Мені здається, що в Україні достатньою мірою футбольна корупція присутня, але я б не говорив про систему договірних матчів в українському футболі. Мені здається, більше це є істерією, пов’язаною в тому числі з політикою, бажанням одних бізнесових кіл витиснути з українського футболу інші бізнесові кола.

Бі-Бі-Сі: А як це відбувається, і які дійові особи у таких матчах?

Ігор Мірошниченко: Найголовніша дійова особа у договірних матчах – це, звичайно, суддя. Недаремно ми сьогодні можемо говорити про приклад Олега Орєхова, українського арбітра, якого довічно дискваліфікували в УЄФА за влаштування договірних матчів. Власне кажучи, не договірних матчів, а участь в тоталізаторі. Ті, хто люблять букмекерські ставки і підсилюють свою пристрасть до футболу ще якимись матеріальними ресурсами, добре знають, що ставки приймаються не лише на рахунки, але й на кількість жовтих та червоних карток, кількість кутових, штрафних ударів і т. д.

Це ті речі, які напряму залежать від арбітра, і якщо суддя безпосередньо сам чи опосередковано через своїх друзів, знайомих робить ставки на тих матчах, в яких він бере участь як арбітр чи які він обслуговує, то це можна кваліфікувати як корупційні дії. Олега Орєхова, якщо я не помиляюсь, саме на цьому і було спіймано. Уявіть собі, арбітр сам вирішує, коли може показати жовту картку, а коли утриматися і обійтися усним попередженням. Якщо він зробив ставку на те, що він покаже більше п’яти чи десяти жовтих карток, то, будьте певні, він знайде епізоди, за які можна показати ці картки.

Бі-Бі-Сі: Отже самі спортсмени під меншою спокусою?

Ігор Мірошниченко: Арбітр – це найпростіший шлях до корупції. Одного арбітра можна підкупити, домовитися одному керівнику клубу з самим арбітром. Якщо ми говоримо про договірний характер поєдинків між двома командами, так звана схема „три в три”, коли команди грають на своєму і чужому полі, віддаючи по перемозі один одному, ми розуміємо, що три очки, набрані вдома, краще, ніж дві нічиї між приблизно рівними двома командами, бо за нічию дають лише одне очко, і у підсумку буде тільки два. Три в три – це найбільш розповсюджена схема між командами середнього рівня, приблизно однаковими за класом і бюджетом. І тут фігурують вже президенти, власники команд.

Яким чином можна командам зіграти в нічию – безперечно, треба посвятити у цю домовленість і тренерів, і футболістів, якщо не всіх, то принаймні ключових гравців – воротаря, захисника чи ще когось. І такі речі в футболі є, у світовому футболі ці речі розповсюджені. Метою договірних матчів можуть бути отримання безпосередньо прибутку на ставках або досягнення певного результату.

Дуже часто розповсюджені схеми договірних поєдинків зокрема в італійському футболі, іспанському, тоді коли мова йде про виліт якоїсь команди у нижчий дивізіон. Я думаю, що вболівальники зі стажем дуже добре помічають такі історії, коли команди, які були безнадійними аутсайдерами, практично не набирали очок у поєдинках чемпіонату, до кінця цього чемпіонати досить інтенсивно починають ці очки набирати і перемагають навіть тих фаворитів, яким очки вже не так необхідні для турнірної ситуації. Тому я б не говорив, що такі договірні матчі є лише в Україні.