'Черкаські мавпи' за український баскетбол

Цього баскетбольного сезону селекційна робота баскетбольного клубу "Черкаські мавпи" тривалістю у 7 років дасть перший результат.

7 років тому клуб з нуля створили місцеві любителі баскетболу. Відтоді він змінив назву, форму, а також розпочав відбір до клубу на базі зруйнованої структури баскетбольних секцій. Зараз Черкаси - єдиний клуб у Вищий лізі України, який систематично виховує молоде покоління українських баскетболістів.

Image caption Черкаські мавпи: Микола Краснік - третій зліва у нижньому ряду

Рівняння на Джордана

Микола Краснік каже, що його улюблений гравець – “Майкл Джордан. А в нашій черкаській команді – Юрій Зозуля або Макс Пархоменко.”

Позиція Миколи – розігруючий. Зріст 180 см. За гру набирає в середньому 15 очок. Вчиться в 10-му класі. 6-го квітня цього року йому виповнилося 16 років.

2 роки тому він жив у Кривому Розі. В Черкаси його привіз тренер з баскетболу. "Якось так склалось, що його запросили до Черкас і він забрав кількох хлопців з собою. Перші два роки ми жили з ним в квартирі. Він допомагав звикнути", - розповідає Микола.

Максим Міхельсон, тренер юнацьких команд “Черкаських мавп”, каже: "Коли я збирався переїжджати в Черкаси, то на тренуванні Колі Красніку сказав, Колю, може, поїхали зі мною. Він мені таку фразу сказав, яку я, напевно, на все життя запам’ятаю: “Мама сказала, що якщо з Максимом Сергієвичем, то - куди-завгодно".

Ростити своє чи купувати чуже?

Максим Міхельсон – тренер кількох юнацьких збірних клубу “Черкаські мавпи”. Під його керівництвом юнаки зайняли 2-ге місце у Єврокубку серед юнацьких команд. Пан Міхельсон каже, що в Україні більшість команд просто купує легіонерів у свій склад. Як результат, юні українські баскетбольні генії просто не мають де себе проявити. І лише поодинокі команди вирощують своїх гравців з дитинства. В найпрестижнішій Суперлізі України лише кілька команд мають свою базу, де відбирають баскетболістів серед дітей. У Вищій лізі (2-га за престижністю в Україні ліга) тільки “Черкаські мавпи” займаються селекцією дітей у клуб.

В Черкасах у дітей перед очима чітка схема, як потрапити в Суперлігу, каже пан Міхельсон. Це, мовляв, не щось захмарне - "є якась команда в Суперлізі, тренуйся і ти туди потрапиш". Тут, за його словами, діти чітко бачать, які кроки треба зробити, щоб досягти мети.

Розмах черкаських баскетболістів

Керівник баскетбольного клубу “Черкаські мавпи” Володимир Гриценко розповідає, що клуб з’явився 7 років тому, коли зібралось кілька шанувальників баскетболу, щоб відродити цей вид спорту у Черкасах. Спершу замахнулись на всю область. Їздили по районах, наводили контакти з учителями фізкультури по школах, у пошуках юних геніїв баскетболу.

“Ми приїжджали, знайомились, допомагали формою, м’ячами і всім іншим, але справа в тому, що люди хотіли доплати. Можете самі порахувати – форма пару тисяч гривень, м’ячі якісні – пару тисяч гривень. І доплата тренерам - це і 200-400 грн доплачувати , щоб людина працювала. Потягнути таку глибу, як область, один клуб не міг."

Тому згодом клуб зусередився на місті. Тут він утримував кілька баскетбольних секцій. З них формувались дитячі клубні команди "Черкаські мавпи-94", "-95", "-96", "-97". "Найбільшого успіху досягла команда "Черкаські Мавпи-96". В першому турі Європейської Юнацької Ліги, що проходив в польському Щецині, підопічні Максима Міхельсона виграли чотири матчі з п’яти і посіли друге місце, повідомляє офіційний сайт клубу. Вперед вони пропустили лише титулований литовський "Марчольоніс".

Робота з відновлення системи підготовки баскетболістів триває з 2003-го року. І в цьому році вона принесла результат. Троє молодих вихованців черкаської баскетбольної школи вперше отримають можливість грати у вищій лізі. Серед них і Микола Краснік. Його та іншого члена “Черкаських мавп” Олега Рудакова запросили в юнацьку національну збірну України.

На даний момент "Черкаські мавпи" є лідерами вищої ліги. Перше місце дає змогу подати заявку про прохід у Суперлігу. Якщо вдасться, то керівництво команди планує дублюючий склад “Черкаських мавп” зібрати виключно з вихованців черкаської школи.