Янукович оголосив політику позаблоковості

Президент Віктор Янукович вважає політику позаблоковості у сфері національної безпеки і оборони найбільш адекватною та «чесною відповіддю» на геополітичну ситуацію, в якій сьогодні знаходиться Україна.

Про це президент заявив, відкриваючи сьогодні засідання оновленого складу Ради національної безпеки і оборони:

“Політика позаблоковості, на моє переконання, найбільш адекватна та чесна відповідь на геополітичну ситуацію, в якій сьогодні знаходиться Україна”.

Відповідно до цього, зазначив він, має реалізовуватися принцип оборонної достатності - виходячи з планів модернізації Збройних сил України та посилення їх бойової могутності.

Президент не надав подробиць як державі реалізовувати «принцип оборонної достатності» при тому, що він констатував «відчутні процеси деградації Української армії».

У цьому контексті Віктор Янукович висловився за необхідність проведення окремого засідання РНБО з військової тематики.

Водночас, зауважив Президент, така політика передбачає нарощування потенціалу співробітництва з зовнішніми партнерами. “Україна має організувати співпрацю з НАТО і перейти з короткострокових на середньострокові програми розвитку”, - сказав він не пояснюючи що це означатиме на практиці.

Як також додав глава держави, Україна зацікавлена у напрацюванні «власної концепції оновленої системи загальноєвропейської безпеки», яка врахувала б можливості та інтереси країн-учасниць військово-політичних блоків, позаблокових та нейтральних держав.

Попередник Віктора Януковича – Віктор Ющенко наголошував, що Україна як і більшість країн Європи, не здатна вирішити питання власної безпеки поза колективною системою безпеки у Європі, маючи на увазі блок НАТО.

Богатирьова і далі керуватиме РНБО

Президент Віктор Янукович взяв під особистий контроль діяльність апарату РНБО.

За його словами, у найкоротші терміни Рада нацбезпеки повинна стати ефективно працюючим органом, а не імітувати роботу як за його попередника.

"РНБО у найкоротші терміни має перетворитися на дієздатний орган, що координує роботу влади у секторі безпеки та оборони. Імітація роботи чи її ігнорування - неприпустимі. Усі, хто за посадою входять до складу Ради, зобов'язані брати активну і регулярну участь в її діяльності", - наголосив президент.

Янукович констатував: за останні роки діяльність РНБО мала фрагментарний і несистемний характер.

"З одного боку, криза влади і протистояння президента та уряду фактично нівелювали роботу Ради як координаційного органу. З іншого, непослідовність політичного курсу, особливо в питаннях зовнішньої політики, перетворили РНБО на другорядну і маловпливову структуру", - зазначив президент.

За іронією і попру гостру критику, екс-регіонал Раїса Богатирьова, згідно з Указом Віктора Януковича, залишилася Секретарем РНБО.

Президент, критикуючи роботу попереднього складу РНБО, зокрема, нагадав про "відчутні процеси деградації Української армії, відсутність системного національного моніторингу екологічних і техногенних загроз, критичний стан сфери соціальної безпеки, яскравим свіченням чого стала епідемія свинячого грипу, зав'язана на політиканстві та нескоординованості дій влади".

"Безладу тут бути не може", - підкреслив Янукович, водночас висловивши упевненість, що РНБО має для наведення тут порядку цілком достатньо законодавчо визначених повноважень.

Напередодні пані Богатирьова рішенням президента опинилася у складі Національного антикорупційного комітету.

Ще у вересні 2008 року Раїсу Богатирьову було виключено з ПР за те, що вона пішла на співпрацю з Віктором Ющенком і згодилася стати Секретарем РНБО, головою якої був сам пан Ющенко.

Регіонали тоді висловлювали протести проти такого кроку одного з чільників партії. А політологи прогнозували розкол в ПР.

На початку березня заступник голова АП Ганна Герман заявила про можливість призначення нового Секретаря РНБО, кажучи, що існує чимало кандидатур на цю посаду. Одним з претендентів був нинішній віце-прем’єр Сергій Тігіпко.

Разом з тим дехто з чільників ПР заявляли про можливість повернення Раїси Богатирьової до лав партії, свідченням чого було її включення до Антикорупційного комітету і нинішнє рішення - залишити на посаді Секретаря РНБО.