Імунітет президента залишиться незмінним

Конституційний суд

Конституційний суд не дозволив обмежувати недоторканість президента, і погодився із рішенням депутатів про можливість обмеження недоторканості парламентарів - таки висновки містяться в оприлюдненому у середу рішенні Конституційного суду.

Те, що недоторканість президента не може бути обмежена, судді Конституційного суду обґрунтовують тим, що нині діюча Конституція не передбачає можливості, як президент може виконувати свої обов'язки у випадку його затримання чи арешту.

Відтак, на думку суддів, "це могло би призвести до обмеження прав і свобод людини і громадянина, ліквідації незалежності та порушення територіальної цілісності України."

Крім того, у Конституційному суді вважають, що президент є головою держави і виступає від її імені, а відтак, гарантії його недоторканості мають інше значення, аніж для колегіальних та виборних інститутів влади.

Водночас Конституційний суд дозволив обмежувати недоторканість депутатів, як і пропонувалося у законі, а також пропонує викласти відповідну статтю Конституції в іншій редакції: "Народний депутат України не може бути без згоди Верховної Ради України затриманий чи заарештований до набуття чинності обвинувальним вироком суду щодо нього."

Зараз без згоди Верховної Ради парламентар взагалі не може бути затриманий, заарештований чи притягнутий до кримінальної відповідальності.

Проте у самій Верховній Раді наразі немає конституційної більшості для подальшого розгляду цього питання, а у разі, як той самий Конституційний суд визнає незаконним порядок формування нинішньої коаліції, парламент може опинитися на межі розпуску.

Законопроект, який передбачав внесення змін до Конституції у питаннях обмеження як президента, так і депутатів, було ухвалено у жовтні минулого року.

Це не перша спроба законодавчо обмежити імунітет деяких посадових осіб, який, згідно із Конституцією, нині мають президент, народні депутати та, частково, судді.

Зокрема, у 1999 році Конституційний суд був змушений трактувати саме поняття депутатської недоторканості, а гарантії імунітету президента багато в чому перетинаються із процедурою імпічменту, яка, на погляд багатьох юристів, фактично, унеможливлює усунення діючого президента з посади навіть за умови доведення споєння ним державної зради чи карного злочину.