"Новий етап" Януковича у Казахстані

Президент України Віктор Янукович заявив про початок “якісно нового етапу” у співпраці України із Казахстаном – про це він заявив під час візиту до Астани.

Водночас за підсумками переговорів із казахським президентом Нурсултаном Назарбаєвим було зроблено лише спільну заяву про можливість збільшення транзиту казахської нафти до Європи через територію України на 6 мільйонів тон. Цей транзит, фактично, було припинено у лютому цього року через неузгодженість тарифів між українською та казахською сторонами.

Крім того, Віктор Янукович заявив і про зацікавленість Києва “у розвитку газових родовищ у Казахстані,” хоча казахські газові родовища не є такими відомими і потужними, як у Туркменістані чи Азербайджані, а більшість із них є “попутними” до родовищ нафти.

Весь прогнозний видобуток газу у Казахстані на 2010 рік становить 35 мільярдів кубометрів (за минулий рік Україна імпортувала 27 мільярдів кубометрів російського газу при контрактних обсягах у 40 мільярдів кубометрів.) Український президент також запропонував керівництву Казахстану співпрацю на зерновому ринку, хоча експерти завжди називають Казахстан та Росію серед найсерйозніших конкурентів України на світових ринках зерна.

Крім того, віце-прем’єр з енергетичних питань Андрій Клюєв заявив, що у перспективі можу бути розглянуто питання про приєднання і Казахстану, і Туркменістану до міжнародного консорціуму з управління українською газотранспортною системою. Раніше пан Клюєв вже заявляв, що до такого консорціуму можуть увійти Росія, як постачальник, і ЄС, як споживач енергоресурсів.

Тим часом у ЄС кажуть, що не отримували ані від України, ані від Росії якихось пропозицій щодо участі у тристоронньому газотранспортному консорціуму з використання української ГТС. Представник Євро комісії Марк Грей, утім, заявив, що у Брюсселі знають про відповідні переговори щодо цього між Києвом та Москвою. Поки що ж, за словами представника ЄС, у Брюсселі орієнтуються на Меморандум про модернізацію української ГТС, підписаний у березні минулого року.