Конституційний Суд легітимізував коаліцію

Конституційний Суд України визнав, що окремі народні депутати, зокрема ті, які не перебувають у складі фракцій, що ініціювали створення парламентської коаліції, мають право входити до складу коаліції.

Про це йдеться у рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 68 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення положень частини 6 статті 83 Конституції України, частини 4 статті 59 Регламенту Верховної Ради України стосовно можливості окремих народних депутатів України брати безпосередню участь формуванні коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України.

Рішення зачитав голова КС Андрій Стрижак.

КС мотивував своє рішення тим, що порядок роботи Верховної Ради, засади формування, організації діяльності та припинення діяльності коаліції встановлюються Конституцією та Регламентом. Тлумачення положень частини 6 статті 83 Конституції в рішенні КС від 17 вересня 2008 року було дано без урахування чинного на той час Тимчасового регламенту ВР, який цим же рішенням КС визнав неконституційним, у зв'язку з прийняттям його не у формі закону, а у формі постанови ВР.

На вебсайті президента України відразу з'явився коментар у якому Віктор Янукович "приймає" рішення КС: "Можна по-різному ставитися до Конституції. Можна говорити про потребу конституційних змін. Але незмінним має бути одне – принцип беззаперечного виконання Конституції і законів".

Реакція опозиції

Лідер найбільшого опозиційного блоку Верховної Ради Юлія Тимошенко заявила, що Конституційний Суд України ухвалив безпрецедентно ганебне в історії незалежної України рішення.

Пані Тимошенко вважає, що по суті, "мова йде про те, що Конституційний Суд України виконав політичне замовлення нової влади, розтоптав Основний Закон держави, спаплюжив основи демократії в країні".

У заяві наголошується, що раніше цей же Конституційний Суд і в цьому ж складі ухвалив діаметрально протилежне рішення в даній справі. Так, 17 вересня 2008 року Конституційний Суд України пояснював, що:

"Конституція України визначила суб’єктів формування коаліції депутатських фракцій – депутатські фракції", і що "до складу коаліції депутатських фракцій входять депутатські фракції, які за результатами виборів і на основі узгоджених політичних позицій сформували коаліцію депутатських фракцій". А вже 8 квітня цей же суд виносить нову постанову про те, що "окремі народні депутати, зокрема, ті, які не перебувають у складі депутатських фракцій, що ініціювали створення коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, мають право брати участь у формуванні коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України".

Юлія Тимошенко повідомила, що БЮТ буде вносити на розгляд парламенту "Постанову про звільнення з посад суддів Конституційного Суду, які призначені Верховною Радою, за порушення присяги судді".

Перспективи коаліції

Конституційний Суд розглядав подання 68 депутатів щодо тлумачення положень статті 83 Конституції України та статті 59 Регламенту Верховної Ради стосовно можливості безпосередньої участі окремих депутатів у формуванні коаліції депутатських фракцій.

У березні Верховна Рада проголосувала за зміну Регламенту, якими визначила, що до коаліції можуть входити не тільки фракції, як це було раніше, а й окремі депутати. Наслідком такого рішення стало формування коаліції за участи фракцій Партії регіонів, Блоку Литвина й комуністів, а також окремих депутатів.

У середу перший віце-прем’єр Андрій Клюєв заявив, що КС визнав легітимною діючу парламентську більшість.

За словами пана Клюєва, коаліція наразі нараховує 240 депутатів і він припускає, що "в найближчі місяць-півтора вона може збільшитися ще на кількох депутатів".

За словами оглядачів, позитивний для влади результат розгляду конституційного подання прогнозувався давно.

Політичний оглядач Сергій Рахманні в інтерв’ю програмі "Ранок з Бі-Бі-Сі" сказав, що рішення КС про законність коаліції «полегшить справу діючій владі, дозволить їй формувати більшість за рахунок тих людей, які хочуть увійти до цієї більшості, але вагаються».

Пан Рахманін твердить, що «насправді Конституція дозволяє довести, що депутат, як такий, незалежно до якої фракції він належить, чи не належить він до жодної фракції, може входити до будь-якої структури парламенту».

Водночас пан Рахманні наводить попереднє рішення Конституційного суду, де «було чорним по білому записано, що тільки депутати, які є членами фракцій, можуть бути членами коаліції».

КС у вересні 2008 року довів, що коаліцію у парламенту можуть формувати лише депутатські фракції.

На думку пана Рахманна, «сам факт того, що КС бездоганно довів протилежне, доводить, що Конституційний Суд працює на замовлення».

С. Рахманін: «У нас КС, якщо в нього і залишалися дрібки самоповаги, то він поховав ці дрібки цим рішенням, саме тим, що він заперечив своє власне рішення. І ми можемо говорити, що єдиний орган, який міг би впливати на владу, він похований, його немає. Це образливо мало б бути для самих суддів Конституційного Суду».

Раніше лідер опозиції Юлія Тимошенко звинувачувала владу у тиску на Конституційний суд.

Новини на цю ж тему