Брюссель не хоче України в Митному союзі

Image caption Єврокомісія

Європейська комісія називає два аспекти, які можуть зашкодити зближенню Києві і Брюсселя. Це Митний союз України з Росією, Білоруссю та Казахстаном і газовий консорціум з Росією.

Про це заявив представник Єврокомісії, відповідальний за переговори з Україною про нову угоду про асоціацію, Хьюг Мінгареллі. Він вважає, що створення газового консорціуму суттєво посилить вплив російського "Газпрому" на український газовий ринок. А Митний союз з країнами-сусідами України неможливий одночасно зі створенням зони вільної торгівлі з ЄС.

Або Митний союзу або асоціація

Разом з тим пан Мінгареллі відзначив, що Україна, перебуваючи у центрі європейського континенту, не може знаходитися у політичній пустелі. А відтак, навколо є багато політичних сил, і далеко не всі з них зацікавлені у зближенні Києва з Брюсселем.

"Якщо Україна повинна буде долучитися до цього Митного союзу, стане надзвичайно складно для цієї країни сформувати зону вільної торгівлі з ЄС. Оскільки формування Митного союзу означатиме, що Україна приєднається до спільних зовнішніх тарифів з трьома країнами, торгівля яких з ЄС дуже мало лібералізована. І, боюсь, ми опинимося у глухому куті", - заявив пан Мінгареллі.

У Європейській комісії нагадали і про основні перепони у підписанні угоди про асоціацію. Зокрема, прохання України про надання перспективи членства в ЄС, запровадження безвізового режиму та гарантування територіальної цілісності. Європейські чиновники неодноразово наголошували, що найголовніший момент в угоді про асоціацію - це створення зони вільної торгівлі з ЄС і підкреслювали, що Україна має швидше вирішувати це питання. Оскільки без існування зони вільної торгівлі ЄС неможливе підписання "дорожньої карти", яка передбачатиме поступовий перехід України до безвізового режиму з ЄС.

ЄС довіряє, але попереджає Януковича

Водночас у Брюсселі заявляють, що не мають підстав не довіряти новому українському президенту Віктору Януковичу, коли той заявляє про пріоритетність європейської інтеграції. У Єврокомісіїї звертають увагу на той факт, що пан Янукович свій перший візит здійснив до Брюсселя, де пообіцяв докласти максимум зусиль для якнайшвидшого завершення переговорів щодо нової угоди про асоціацію.

За словами представника Єврокомісії, ці обнадійливі промови були пізніше підтримані призначеннями на ключові посади компетентних осіб, відданих просуванню України до ЄС. До них Хьюг Мінгареллі відніс прем'єр-міністра Миколу Азарова, його заступника Сергія Тігіпка та міністра закордонних справ Костянтина Грищенка. За словами євро чиновника, якщо Україна і далі працюватиме так, як протягом останніх трьох років, то переговори можна буде завершити протягом 12-ти місяців.

"Ми знаємо, що президент Янукович значно змінився за останні 10 років, і що, коли він вдруге перебував на посаді прем'єр-міністра, він проводив політику, яка абсолютно відрізнялася від політики, яку він проводив, коли був прем'єр-міністром вперше. Треба нагадати, що якраз за часи другого прем'єрства Януковича Україна провела через парламент 21 закон, які дали їй можливість приєднатися до Світової організації торгівлі. Тому немає ніяких підстав для того, щоб ставитися з підозрою до нової влади", - сказав представник Єврокомісії.