Парад перемоги: іноземці 'пліч-о- пліч'

Військовий парад

Цього року святкування дня Перемоги 9 травня в Україні вперше буде відзначено проведенням військових парадів одразу в декількох містах. Вперше російські військові маршируватимуть у Києві, а українські – у Москві.

Шість тисяч урочистим маршем

Парад на 9 травня у Москві розпочинається, коли на Кремлівській вежі годинник відбиває десяту. По Красній площі урочистим маршем починають йти колони військових.

О десятій ранку, але, напевно, зі звичною різницею з московським часом в одну годину, щось подібне цього року має відбуватися і у столиці України Києві, а також в Одесі, Севастополі та Керчі. Цього року українські військові заговорили саме про проведення парадів, а не участь рот почесної варти.

Міністр оборони України Михайло Єжель заявив, що підготовку розпочато. Всього в параді буде задіяно 6 тисяч 108 військовиків. Керівник українського міністеhства оборони також повідомив, що спеціально для параду почали шити військові однострої – і історичні, часів війни, і сучасного війська.

Міністру оборони України Михайлу Єжелю не раз доводилось з трибуни спостерігати, як під музичні марші ідуть військові двох країн. Це було тоді, коли пан Єжель був командувачем Військово-Морських Сил України. У Севастополі на 9 травня вже десять років відбувається те, що раніше називали спільним урочистим проходженням військовослужбовців, а зараз має стати повноцінним парадом. Вперше на таке святкування збираються залучити й кораблі двох флотів, іншу військову техніку.

На святі не може бути переможених

Севастополь вважається містом особливим, тому що там служать військові моряки флотів двох держав – України і Росії. Політична ситуація у місті не давала жодній із сторін шансу відмовитись від церемонії, тому що це, як відзначали оглядачі, демонстрація присутності.

Цього року російські військові з'являться і у Києві, і Керчі, і у Одесі. А до Москви, і про це каже пан Єжель, поїдуть українські курсанти – з Львівської академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного. Всього 75.

Львівьска військова академія – базовий вуз сухопутних військ в Україні. Декілька років тому за це право змагався також військовий вуз в Одесі, але на конкурсі переміг Львів. Взяли до уваги кращі умови для навчання та вигідне розташування полігонів. Однак деякі проросійські політики, спекулюючи на темі, стверджували, що Львову надали перевагу, щоб ефективніше майбутніх офіцерів “українізовувати”.

Першим про проведення парадів заявив російський президент Дмітрій Мєдвєдєв. Напевно, мало хто сподівався, що ці наміри українське керівництво підтримає настільки активно.

Однак у Севастополі, місті все ще дуже мілітаризованому, де цього року будуть ще й святкування дня українського флоту, а потім російського, переважають думки, що і День перемоги – захід важливий.

Військовий журналіст Олег Чубук, який впродовж багатьох років спостерігав за тим, як у Севастополі відбувається таке святкування, згадує, що спочатку навколо порядку проходження точилися суперечки. Представники українського та російського флотів довго не могли дійти до згоди, хто мав іти першим. Потім дійшли згоди “йти пліч –о- пліч”.

Водночас представники місцевих радикальних проросійських організацій під час одного з перших спільних святкувань намагались ображати українських військових, а в наступні роки періодично вдавались до спроб політизувати свято, виносячи на вулиці гасла та велику кількість російських прапорів різноманітного типу.

“Позитиву у спільному проходженні більше, ніж негативу. Хоча яскраво вираженого протистояння між флотами, як це було в середині 90-х років, вже немає, але і якоїсь щирості у відносинах, зараз недостатньо”, - сказав Олег Чубук в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.

Знову російський Чорноморський флот

Представник опозиційного уряду Юлії Тимошенко, керівник комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції Борис Тарасюк заявив, що перебування російських підрозділів для участі в парадах на території України спричинить порушення закону про тимчасове перебування іноземних військ, якщо не буде погоджено з радою національної безпеки та, як указ президента, не буде затверджено Верховною Радою. Борис Тарасюк відзначив необхідність того, щоб опозиційний уряд надіслав офіційні запити до міністерства оборони, а також попередив “цинічне попрання закону”.

У коментарі Бі-Бі-Сі речник міністерства оборони Костянтин Саділов заявив, що “дозвіл Верховної Ради не потрібний, оскільки ті військовослужбовці, які планують взяти участь у парадах у містах-героях України, це військовослужбовці російського Чорноморського флоту, які вже перебувають на території України. Вони на це мають дозвіл. По-друге, це військовослужбовці, які прибудуть не для участі у військових навчаннях і вони не матимуть із собою озброєння, яке можна з такою метою використовувати”.

На запитання, чи буде у цих військовослужбовців-учасників параду хоч якась зброя, речник міноборони сказав, що “вони може й будуть мати зброю, але вона буде не бойова”.