Чому скасували торгівельно-економічні місії?

Українські політики й експерти досить неоднозначно поставилися до рішення президента Януковича ліквідувати українські торгівельно-економічні місії за кордоном і створення замість них нових структур при посольствах.

Дехто з аналітиків каже, що це сприятиме модернізації зовнішньо-економічної діяльності, але чимало експертів твердить, що такі кроки слугуватимуть лоббіюванню інтересів певних бізнесових сил в Україні.

Указом президента передбачено утворення у складі дипломатичних представництв, замість торгівельних місій, відділів з економічних питань. Це, як твердять експерти, звужує можливості зовнішньо-економічної діяльності.

Але, як сказав Бі-Бі-Сі директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин, нові кроки сприятимуть модернізації економічної діяльності посольств, враховуючи інтеграційні процеси і наближення Євро 2012.

"Ці оптимістичні сподівання у мене пов'язуються з тим, що зовнішньоекономічне сприяння повинно і буде посилюватись, в тому числі у зв'язку з Євро-2012, з необхідністю посилення цієї зовнішньої складової, залучення інвестицій і т. д. Я не думаю, що це буде щось занадто революційне. Мова йде про формування нових управлінських структур, які якраз і мають сприяти посиленню цієї складової. Як буде насправді - побачимо".

Чимало міжнародних експертів переконані, що перебування торгівельно-економічних місій України за кордоном є позитивом, але посилаються на те, що вони виконують часом не властиві їм функції.

Директор Інституту регіональної і європейської безпеки Леонід Тупчієнко сказав Бі-Бі-Сі, що існування торгівельних місій призводить до лоббіювання інтересів певних економічних кіл в самій Україні.

"Це - негатив. Однозначно, але може бути такий варіант, що в якомусь конкретному випадку це все-таки відіграє позитивну роль. Воно послаблює нашу дипломатичну службу, яка і так у нас, по-перше, не завжди професійна, по-друге, бідна, як церковна миша. Тому присутність там торгово-економічних місій відігравала не зовсім властиву роль, але, з точки зору інтересів держави, позитивну роль, підтримувала матеріальний добробут наших дипломатичних місій".

Водночас експерт вважає, що діяльність деяких торгівельних місій є малоефективною.

"Хто буде очолювати і хто буде працювати у дипмісії і в торгово-економічній місії? Дуже часто у нас не складалось, тому що дипломати йшли у профі, а в торгово-економічні місії ставили кого тільки хочеш! І, як правило, практично це не виправдало себе. А там, де вони відігравали роль лоббістів, там виправдало".

Леонід Тупчієнко також каже, що подвійне підпорядкування торгівельної місії - міністерству економіки і МЗС, - послаблює її потужність на шляху виходу на зовніші ринки.