"Україна має відповідати за порушення прав людини"

Міжнародна Амністія - міжнародна організація, що стежить за дотриманням прав людини у світі, закликала нового українського президента та його уряд вжити заходів, аби покращити стан справ із дотриманням прав людини в Україні через запровадження законів, які відповідали б міжнародним стандартам у цій галузі, а також їх суворим дотриманням.

Посилаючись на слова Віктора Януковича із інавгураційної промови, про те, що він обіцяє “ставити діло вище за багатослів’я,” Amnnesty International закликає нового президента до вже проголошених ним пріоритетів – боротьби із бідністю, економічних реформ та боротьби із корупцією, - додати ще один пріоритет – забезпечити дієве дотримання прав людини в Україні.

Зокрема, міжнародна організація закликає нового українського президента “забезпечити абсолютну нетерпимість до випадків катувань та інших проявів жорстокого поводження, захистити права шукачів притулку та біженців, вжити рішучих заходів, спрямованих на ліквідацію расової дискримінації.”

Тут: інтерв'ю з одним з авторів звіту, Хезер Маꥳл

Керівник Amnnesty International Ніколя Дакворт каже, що Україні вже давно час перейти від слів до справ:

“Заяви на підтримку дотримання прав людини є похвальними. Але вони мають бути підкріплені реальними справами – через неупереджене та серйозне розслідування звинувачень у порушенні прав, через притягнення винних до відповідальності та через компенсацію постраждалим.”

У доповіді Amnnesty International йдеться про те, що від часу попереднього дослідження, проведеного у 2005 році, в Україні мало що змінилося на краще із дотриманням прав людини.

Тоді міжнародні експерти дійшли висновку, “що катування та жорстоке поводження з боку міліції є дуже поширеним явищем, що співробітники правоохоронних органів часто вибивають зізнання та показання у затриманих із застосуванням сили, а іноді вдаючись до катувань, що заяви про катування та інші випадки жорстокого поводження майже ніколи ефективно не розслідуються, а жертви рідко отримують відшкодування.”

Інтерв'ю з Геннадієм Москалем: дурні є і в міліції і в поліції

Саме безкарність катувань, на думку авторів доповіді Amnnesty International, призводить до того, що це явище залишається частиною системи виконання покарань в Україні. На підтвердження цього у доповіді наводяться випадки, коли “вибивання зізнання” навіть у столичних відділках міліції не були зареєстровані та розслідувані, а відповідальні не були покарані.

Amnnesty International також цитує доповідь Ради Європи, де йдеться про те, що із понад 6000 скарг на жорстоке поводження до Генеральної прокуратури, у 5800 випадках у порушенні розслідування було відмовлено або розслідування було припинене.

Крім того, у доповіді Amnnesty International йдеться про те, що в Україні немає “адекватної та справедливої” процедури надання притулку, і що саме через це багато мігрантів здійснюють численні спроби перетнути кордони ЄС, щоб отримати справедливий розгляд їх заяв.

До того ж мігрантів, зокрема, і шукачів притулку, часто затримують за звинуваченнями в адміністративних порушеннях, а після цього депортують – вважають представники Amnnesty International.

Автори доповіді також звертають увагу і на порушення прав людини, пов’язані із расовою дискримінацією. “Діапазон цих нападів дуже широкий – від словесних образ до фізичних нападів та навіть убивств. Будь-хто хто виглядає “інакше,” наражається на часті перевірки документів з боку міліції, які можуть завершитися вимаганням чи іншими порушеннями,” – йдеться у доповіді.

Крім того, злочини на расовому ґрунті часто розслідуються як звичайні злочини, або ж як “хуліганство,” а тому расові мотиви не встановлюються та не реєструються.